Jak sledovat dostupnost webu pomocí vlastní hostované aplikace

Na internetu je spousta služeb nabízejících sledování dostupnosti webu či serveru a následně zobrazujících výsledky ve formě grafu. Mohou vás mailem upozornit na nastalý problém. Většina z nich má „free“ verzi nějak omezenou. Nabízí se tedy zkusit nějakou open source aplikaci na levném virtuálu, která to zařídí.

Většina webových monitoringů dostupnosti je postavena na konceptu tzv. freemium, tedy na tom, že vám třeba umožní sledovat jednu webovou stránku zdarma v rámci nějakého delšího intervalu. Pokud chcete častější kontrolu nebo více webů, už si musíte připlatit.

Já delší dobu používám Pingdom Tools nabízející i řadu jiných věcí. Jenže s tím, jak mi roste počet webů rozmístěných na různých hostinzích a má potřeba sledovat, jak spolehlivě dané hostingy fungují, rostou i náklady na využívání této služby.

Chvíli jsem uvažoval o Nagiosu, jenže představa nějaké jeho šílené konfigurace se mi moc nelíbila a navíc to je pro moji potřebu jako jít s kanónem na vrabce. Nakonec jsem skončil u jednoduché aplikace napsané v PHP, s rozhraním z Twitter Bootstrapu, kterou jsem umístil na linuxový server udělaný z mé nové hračky – Raspberry Pi, model B+.

PHP Server Monitor sleduje váš web i služby na jiných portech

Aplikace s výmluvným názvem PHP Server Monitor vyžaduje, abyste ji umístili na nějaký vlastní server s podporou PHP. Jde o open source projekt se zdrojovým kódem dostupným na Githubu nebo na Sourceforge. Vývoj, zatím zdá se, probíhá čile. Aplikace je už ale stabilní a spolehlivá, mohu-li po pár dnech soudit.

Po přihlášení se vám zobrazí úvodní stránka s ideálně zelenými obdélníky reprezentujícími sledované weby nebo síťové služby. Pokud je nějaký problém, je daná položka podbarvena červeně. V sekci Servers přidáte nové weby pro sledování.

PHP Server Monitor

U každého z nich definujete doménu nebo IP adresu, port, který chcete sledovat (a tedy info, zda jde o web nebo službu), můžete nastavit řetězec, který se má na webové stránce zkontrolovat, timeout a upozornění na mail.

S využitím externích služeb je pak PHP Server Monitor schopen poslat upozornění ve formě SMS a také zajímavější push notifikaci na mobilní telefon. Využívá službu Pushover. Ta je sice po vyzkoušení placená, ale jen jednorázově – necelých pět dolarů. Doporučuji na ni kouknout.

PHP Server Monitor

PHP Server Monitor umí také více uživatelů, takže můžete dát přístupy ke statistikám sledovaných webů různým lidem, kteří uvidí jen to, co se jich týká.

PHP Server Monitor

Jednotlivé sledované weby nebo služby rozkliknete v sekci Server do detailu, ve kterém uvidíte grafy oznamující, jak rychle a spolehlivě daný web funguje.

PHP Server Monitor

Do PHP Server Monitoru jsem nezadal všech svých 30 webů, přijde mi to zbytečné. Sleduji jenom odezvu z jednotlivých hostingů a server, kde mám weby umístěny. Jinými slovy sleduji vždy jeden web z daného serveru nebo multihostingového účtu.

Instalace PHP Server Monitoru

Abyste PHP Server Monitor rozběhali, tak vám v podstatě stačí udělat jakýkoli prostor někde na serveru, kde běží PHP 5.4. Na starší řadě PHP 5.3 se sice spustí instalátor, ale aplikaci nerozchodíte.

Instalace si po prvním načtení v prohlížeči vyžádá údaje pro přístup do databáze, kam bude ukládat data z měření.

Stavy sledovaných webů je sice možné aktualizovat přímo z webového rozhraní PHP Server Monitoru, ale to pak degraduje jeho použitelnost. Proto je ještě potřeba přidat záznam do cronu. Podrobné info najdete v instalační příručce na webu této aplikace. Já použil pro debianí cron záznam v tomto tvaru pro sledování webů po pěti minutách:

*/5 * * * * /usr/bin/php /var/www/html/phpservermon/cron/status.cron.php

Kam s ním?

Ještě je důležité vědět, kam tuto aplikaci umístit. Samozřejmě musím jako věrný fanoušek doporučit Linode. Je to stabilní a spolehlivé řešení, na druhou stranu pro samotné použití PHP Server Monitoru možná drahé. Ale stačil by vám ten základní tarif virtuálu za 10 dolarů měsíčně.

V mé situaci bylo lepším řešením využití Raspberry Pi, které mi minulý týden došlo coby nová hračka. Jako webový server pro jednoduché aplikace (třeba weby postavené na GetSimple), je plně dostačující a svižný, i když má jen 512 MB RAM. Mám jej na stole, v podstatě o něm nevím a vše šlape, jako hodinky. O jeho konfiguraci na webový server ale zase někdy jindy.

Výhodou je, že nejsem závislý na spolehlivosti hostingu/serveru, který vlastně potřebuji nezávisle sledovat. Jen musím doufat, že bude spolehlivý můj poskytovatel internetového připojení (Netbox se zatím činí).

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Přesně toto jsem nedávno hledal. Skvělý tip!

Profile picture for user Jan Polzer

No, už dlouho na něj mám zálusk... Ale momentálně teď dostalo přednost vpsFree.cz.

návštěvník

PHPServerMonitor vypada pekne. Sam pouzivam Nagios, ktery mi bezi na jednom z VPS. Toto VPS si necham na zakladni ping testovat jeste pres monitoring-serveru.cz. Stoji to asi 15Kc za mesic a pokryjes tim pripad, ze ti vypadne monitoring server (ve tvem pripade RaspberryPi), nebo vypadne konektivita, ty budes na dovolene a nedozvis se nic.

návštěvník

Přidejte do článku web UptimeControl.net, protože pouze on má 3minutový interval kontroly dostupnosti webu na bezplatném plánu.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru