3+1 nástroj pro sledování dostupnosti webu a hlášení výpadků

Máte pocit, že váš hosting nefunguje, jak má? Trápíte se s výpadky webu? Chcete být informováni o tom, že váš web momentálně nefunguje? Mám pro vás tři tipy na online služby monitorující dostupnost webových stránek. A zmíním nástroj hostovaný na vašem vlastním serveru.

Původní verze článku vyšla v roce 2018 a zmiňovala nástroje Pingdom, UptimeRobot, Hlídám.to a PHP Server Monitor. Myslím, že nastal čas mírně aktualizovat tento seznam monitorovacích nástrojů sledujících dostupnost webu. Už třeba proto, že Pingdom byl odkoupen jinou společností a nadále nenabízí bezplatný tarif.

Oproti roku 2018 bych už netvrdil, že mě občas trápí klienti na pofidérním webhostingu, to ale neznamená, že se občas nějaké výpadky nestanou. Je dobré o nich vědět a včas řešit. Ostatně, výpadek nemusí být způsoben jen problémem hostingu. Stačí nepovedená automatická aktualizace v redakčním systému a monitoring webu by měl začít pískat.

Pro sledování dostupnosti střídám několik služeb, placených i zdarma dostupných, v cloudu nebo hostovaných na virtuální mašině v Dockeru. Můžete si vybrat, případně do komentářů pod článkem přidejte tip na svůj oblíbený monitoring webu.

Pulsetic – novinka pro sledování dostupnosti webu

Znáte Designmodo? Jde o sadu nástrojů pro tvorbu webu s pomocí naklikaného vzhledu. Nedávno jsem recenzoval nástroj pro tvorbu e-mailových šablon Postcards, který do této skupiny také spadá. Nejnovějším nástrojem stejného autora je online služba pro monitoring webu nazvaná Pulsetic. A jak je u těchto nástrojů zvykem, nabízí moderní uživatelské prostředí a sadu zajímavých funkcí.

V prvé řadě je to sledování dostupnosti webu jako takové. Po přihlášení přidáte adresu webových stránek, počkáte na prvotní kontrolu a pak už jen odezíráte naměřené hodnoty v rámci zvolených intervalů (lišících se cenou služby). Přehled klasicky zobrazuje aktuální dostupnost a čas poslední kontroly. Klepnutím na tři tečky si ke sledování dostupnosti daného webu zobrazíte podrobnější informace.

Detailní přehled zjištěných údajů totiž kromě rychlosti odezvy a aktuálního stavu nabídne i údaje z Google Lighthouse. Okamžitě vidíte, zda se vám web nepropadl v hodnocení výkonu, SEO, PWA, přístupnosti či doporučených praktik. Pro mobil i desktop. Weby lze monitorovat z různých lokalit, bezplatná verze nabídne automaticky tu nejbližší bez možnosti změny.

Pokud nastane problém, bude vás v závislosti na nastavení Pulsetic informovat e-mailem, SMS či voláním, notifikací na Slack, Telegram, Twilio, případně se pověsí na nějaký webhook a odešle tak upozornění do jiné aplikace.

V upřesňujícím nastavení najdete mimo jiné výběr HTTP metody dotazu a detekci JSON místo klasického HTML. Lze nastavit vlastní hlavičky požadavku a stejně tak kontrolovat odezvu s tím, zda se v těle či hlavičce nachází konkrétní řetězec.

Pulsetic

Velmi se mi líbí také kontrola platnosti SSL certifikátu. Občas nedojde k obnově a ve větším množství se to člověku nechce neustále kontrolovat ručně. Pulsetic zobrazuje nejenom aktuální stav, ale i datum expirace certifikátu. Tyto údaje najdete také v týdenním hlášení ve svém e-mailu, což je velice praktické.

Z pokročilých funkcí tu samozřejmě nechybí vytvoření vlastní status stránky informující o dostupnosti webu, a to včetně použití vaší vlastní domény. Status stránek lze vytvořit vícero a vždy si zvolíte, který z monitoringů webů do ní zahrnete. Podobně vytvoříte virtuální nálepku s hlášením dostupnosti webu.

Jak je to s cenami služby Pulsetic? Bezplatný tarif využijete pro maximálně 10 webů s pětiminutovým intervalem kontroly. Ten zahrnuje i kontrolu SSL, e-mailové upozornění nebo podporu pro Slack, týdenní reporty, neomezený počet stavových stránek včetně použití vlastní domény. Placená verze začíná od 19 USD měsíčně a nabízí navíc minutovou kontrolu, padesátku a více sledovaných webů, delší historii nebo ochranu stavové stránky heslem. Dražší tarify pak snižují interval kontroly až na půl minuty.

UptimeRobot

Bezplatnou službou pro sledování webů je UptimeRobot. Používám jej už řadu let pro sledování webů, které mám ve správě. Nástěnka vyhodnocující dostupnost sledovaných stránek má dnes poněkud starší design, ale pro základní přehled dobře poslouží. V seznamu webů je červenou barvou na časové ose znázorněn případný výpadek za posledních 24 hodin.

UptimeRobot

UptimeRobot vás na výpadek dostupnosti webu standardně upozorní na e-mail, může to ale udělat i zmínkou na Twitteru nebo přes Slack či další aplikace. Podobně jako jiné monitorovací služby nabízí veřejnou stavovou stránku pro vybrané nebo všechny monitoringy. Do stránky je možné vložit vaše vlastní logo, provozovat ji na vlastní doméně a případně u ní nastavit heslo. Výsledek vypadá takto:

UptimeRobot

Sledování dostupnosti webů je možné odebírat také ve formě RSS kanálu. K dispozici je rozhraní API pro ovládání prakticky celého účtu v UptimeRobot.

Pro odhalení drobných výpadků hostingu nemusí pětiminutový interval stačit. Pro takové případy nabízí UptimeRobot placený program s minutovou kontrolou, upozorňováním do SMS a kontrolou blížící se expirace SSL certifikátů, případně jejich správného nasazení. Cena začíná na 7 € měsíčně.

Hlídám.to

Nástroje a služby pro monitorování dostupnosti webu vznikají i v Česku. Jedním takovým je služba Hlídám.to. Jedná se o placenou službu, ceny se počítají v závislosti na počtu sledovaných webů a požadovaných intervalech pro každý z nich. Měření je dostupné po minutách, pěti a desetiminutových intervalech. Specialitou je monitoring e-mailů.

Upozornění chodí klasicky na e-mail, volitelné jsou zpoplatněné notifikační SMS do ČR a na Slovensko. Účtování probíhá na základě předem nabitého kreditu. Na vyzkoušení dostanete úvodní kredit zdarma, který by vám pro otestování služby měl vystačit na jeden až tři měsíce.

Nástěnka se statistikou tu nemá graf, ale informace o procentuální dostupnosti a počtu výpadků ve zvoleném časovém období stačí. Graf si totiž zobrazíte klepnutím na detailnější informace pomocí ikonky. Mezi jednotlivými detaily se také přepnete v horním menu.

Hlídám.to

Hlídám.to nabízí zobrazení grafů se statistikou dostupnosti, odezvy, přehled výpadků a historii upozornění.

Monitorování lze pozastavit a opětovně nastartovat. Pokud rádi propojujete různé služby ke svým systémům, potěší vás dostupnost API včetně dokumentace. U každého webu lze povolit veřejné statistiky, bohužel v tomto případě bez možnosti ovlivnit jejich vzhled, doménu či volitelně seskupit více webů do jednoho přehledu.

Hlídám.to

U sledovaného webu není vyhodnocována jenom odezva, ale také obsah načtené stránky. Při přidávání webu do monitoringu totiž kromě portu, případného jména a hesla pro přístup a hlaviček zadáváte i volitelné hledání textu na stránce. To mi přijde dobrá pomůcka. Naopak mi zde chybí volitelné hlášení o blížící se exspiraci SSL certifikátu.

Momentálně si nejsem jist, jak je tento monitoring dále vyvíjen. Poslední aktualizace týkající se nějakých funkcí má datum z roku 2019.

Sledování dostupnosti z vašeho vlastního serveru

Ke třem hlavním tipům jsem slíbil ještě doplnění nástroje, který dělá podobnou činnost, jen vyžaduje, abyste jej nakopírovali na vlastní server. Já jej mám na NASu. Jedná se o open source projekt PHP Server Monitor, o kterém už na Maxiorlovi byla zmínka.

PHP Server Monitor

Toto řešení má samozřejmě své ale. Tím hlavním je nutnost mít stoprocentně spolehlivý server, kde to poběží. Jinak nemá takový monitoring smysl. Pak tam trochu postrádám sledování SSL certifikátů, o kterém se sice v diskuzi mluví, ale v poslední rok staré verzi zatím není dostupné.

Na druhou stranu je zde možnost napojení na SMS notifikace a push notifikace do telefonu, jako u větších placených služeb.

Další monitorovací služby

Všechny výše uvedené služby pravidelně používám alespoň pro jeden web. Nejsou samozřejmě jediné. Ale já raději píši o tom, co mám skutečně otestováno pravidelným užíváním.

Kdybych měl zmínit další monitorovací služby pro weby, asi přidám odkaz na Nagios Icinga, coby obří kontrolu dostupnosti serverů. Zajímavě vypadá také UptimeControl.net s nabídkou sledování dostupnosti až 20 webů s tříminutovým intervalem kontroly zdarma. Z ohlasů na tento článek vyskočila i další služba – updown.io. Chcete-li monitoring webu hostovat vlastními silami, mrkněte na povedený nástroj Statping-ng vycházejí ze staršího Statping, o kterém jsem psal nedávno.

TIP: profesionální monitoring webu nabízejí i v Česku vyvíjené nástroje Testomato a Canarytrace.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ahoj Honzo,

Nagios je dneska poněkud deprecated, většina komunity se od Nagiosu přesunula k Icinga a Nagios je dneska ve stavu klinické smrti, vyvíjí se velmi pomalu.

Pro úplnost pak dodávám, že nástrojů na sledování je mnohem víc a docela zajímavých, ale už jsou většinou za hranicí toho, co se rozumí pod pouhým "sledováním dostupnosti". (viz Monitoring Scape)

Profile picture for user Jan Polzer

Ahoj, díky, opravím to v článku.

Jasně, nechtěl jsem už zabíhat do oblasti různých výkonnostních analýz, vyhodnocování logů a podobně. To by asi ani do článku nevešlo. Ale jestli něco z odkazovaných máš rád, klidně dej tip.

návštěvník

Ahoj Honzo,

dekuji za zmineni Statusdroidu. Pokud by jsi mel zajem, rad ti poskytnu ucet na testovani dostupnosti tvych stranek i od nas :)

Lukas

návštěvník

Ahoj Honzo, super clanek. Diky za nej.

návštěvník

Zdravim Honzo,

moc diky za zmineni v clanku.

Jen trochu upresnim... Hlidam.to expirace certifikatu hlida. Jen to dela automaticky, nikde se to nezapina nebo nenastavuje.

A ty nenactene stranky, jsme snad vyresili. Kdyby to jeste delalo, tak napiste..

Jeste jednou diky!

návštěvník

díky za článek a zjištění existence Uptime Robot :) zjistil jsem že existuje služba která je lepší a přitom zadarmo. dosud jsem platil službu monitoring-serveru.cz ... ted zjišťuji že je tak trošku zbytečná ...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru