3+1 nástroj pro sledování dostupnosti webových stránek a hlášení výpadků

Máte pocit, že váš hosting nefunguje, jak má? Trápíte se s výpadky webu? Chcete být informováni o tom, že váš web momentálně nefunguje? Mám pro vás tři tipy na online služby monitorující dostupnost webových stránek. A zmíním nástroj hostovaný na vašem vlastním serveru.
reklama

Několik klientů má k mé nelibosti weby na poněkud pofidérním webhostingu a občas se tím pádem trápí výpadky svých stránek. Tedy, nevím, jak moc se tím trápí oni, ale určitě vím, že mě trápí dotazy typu „co nám na tom webu zase provádíte, pane programátore?“.

Ale abych si nestěžoval, většina je poučena a objevují se dokonce i dotazy na to, jak mohou dostupnost webu sledovat a třeba jednou za čas vyhodnocovat. Proto tento článek. Používám na střídačku několik služeb, placených i zdarma dostupných. Můžete si vybrat, případně do komentářů pod článkem přidat tip na svůj oblíbený monitoring webu.

Pingdom – pro mě léty prověřená klasika

Na Maxiorlovi jsem v minulosti několikrát psal o nástrojích Pingdom, s jejichž pomocí si otestujete rychlost webu nebo nastavení DNS. Na hlavní stránce této služby (www.pingdom.com) ale najdete monitorovací nástroj sledující dostupnost webových stránek.

K dispozici je bezplatný monitoring jednoho webu a řada placených balíčků lišících se počtem kontrolovaných webů, funkčními testy, sledováním rychlosti i velikostí (návštěvností) sledovaného webu.

Kontrola dostupnosti probíhá v minutových intervalech, vyhodnocení odezvy webu máte pak zobrazeno formou grafu na nástěnce v administraci. Nechybí samozřejmě ani číselné vyhodnocení.

V detailu se dozvíte podrobnější údaje za zvolené období a vysledujete, kdy má web pomalejší odezvu.

Pingdom

Kvůli nahodilé pomalejší odezvě nemusíte hned útočit na svého webmastera, to může být dáno i aktuálním přetížením vašeho hostingu, pokud nemáte vlastní server.

Sledování dostupnosti webu probíhá hned z několika lokalit, aby se vyloučil možný problém s dostupností „na cestě“. Placený tarif nabízí průběžné vyhodnocování rychlosti, sledování návštěvníků a také dočasné pozastavení monitoringu kvůli probíhající údržbě webu. Tak, aby vám nenarušila statistiky, nechcete-li.

K reportům lze přistupovat pomocí více uživatelských účtů, lidi je možné seskupit do různých týmů. To se hodí v případě, kdy přes Pingdom budete sledovat více projektů pro různé klienty. Reporty jsou zasílány na e-mail, pokud dáváte přednost push notifikacím v telefonu, je možné si do Androidu a iOS doinstalovat pomocnou aplikaci z app storu.

Pro někoho bude mít význam veřejná stránka zobrazující dostupnost sledovaných webů. V nastavení si zakliknete, které ze sledovaných webů do ní zahrnete a pak jen zveřejníte adresu, která je vygenerována ve tvaru stats.pingdom.com/hash. Design této stavové stránky lze změnit barevně a nahráním vlastního loga. Úpravou CNAME záznamu ji dostanete i na vlastní doménu.

Pingdom

Pingdom nabízí také pokročilejší sledování serveru, kde si pomocí devadesátky pluginů naklikáte kontrolu Apache, databází, proxy nebo třeba blížící se exspirace SSL certifikátu.

UptimeRobot

Bezplatnou službou pro sledování webů je UptimeRobot. Používám jej už řadu let pro sledování webů, které mám ve správě. Nástěnka vyhodnocující dostupnost sledovaných stránek má značně odlišný design od Pingdomu, ale zobrazuje podobný přehled.

V seznamu webů je červenou barvou na časové ose znázorněn případný výpadek za posledních 24 hodin.

UptimeRobot

UptimeRobot vás na výpadek standardně upozorní na e-mail, může to ale udělat i zmínkou na Twitteru nebo přes Slack či další aplikace. Podobně jako Pingdom nabízí veřejnou stavovou stránku pro vybrané nebo všechny monitoringy. Do stránky je možné vložit vaše vlastní logo, provozovat ji na vlastní doméně a případně u ní nastavit heslo. Výsledek vypadá takto:

UptimeRobot

Sledování dostupnosti webů je možné odebírat také ve formě RSS kanálu. K dispozici je rozhraní API pro ovládání prakticky celého účtu v UptimeRobot.

Pro odhalení drobných výpadků hostingu nemusí pětiminutový interval stačit. Pro takové případy nabízí UptimeRobot placený program s minutovou kontrolou, upozorňováním do SMS a kontrolou blížící se exspirace SSL certifikátů, případně jejich správného nasazení.

Hlídám.to

Nástroje a služby pro monitorování dostupnosti webu vznikají i v Česku. Jedním takovým je služba Hlídám.to. Jedná se o placenou službu, ceny se počítají v závislosti na počtu sledovaných webů a požadovaných intervalech pro každý z nich. Měření je dostupné po minutách, pěti a desetiminutových intervalech. Specialitou je monitoring e-mailů.

Upozornění chodí klasicky na e-mail, volitelné jsou zpoplatněné notifikační SMS do ČR a na Slovensko. Účtování probíhá na základě předem nabitého kreditu. Na vyzkoušení dostanete úvodní kredit zdarma, který by vám pro otestování služby měl vystačit na jeden až tři měsíce.

Nástěnka se statistikou tu nemá graf, ale informace o procentuální dostupnosti a počtu výpadků ve zvoleném časovém období stačí. Graf si totiž zobrazíte klepnutím na detailnější informace pomocí ikonky. Mezi jednotlivými detaily se také přepnete v horním menu.

Hlídám.to

Hlídám.to nabízí zobrazení grafů se statistikou dostupnosti, odezvy, přehled výpadků a historii upozornění.

Monitorování lze pozastavit a opětovně nastartovat. Pokud rádi propojujete různé služby ke svým systémům, potěší vás dostupnost API včetně dokumentace. U každého webu lze povolit veřejné statistiky, bohužel v tomto případě bez možnosti ovlivnit jejich vzhled, doménu či volitelně seskupit více webů do jednoho přehledu.

Hlídám.to

U sledovaného webu není vyhodnocována jenom odezva, ale také obsah načtené stránky. Při přidávání webu do monitoringu totiž kromě portu, případného jména a hesla pro přístup a hlaviček zadáváte i volitelné hledání textu na stránce. To mi přijde dobrá pomůcka. Naopak mi zde chybí volitelné hlášení o blížící se exspiraci SSL certifikátu.

U Pingdomu ani UptimeRobota jsem si nevšiml, že by nabízeli umístění banneru na váš web, který by dynamicky ukazoval jeho dostupnost. Přijde mi to stejně zbytečné. Nicméně pokud chcete na web věšet k všemožným marketingovým měřidlům další externí data, proč ne. Hlídám.to vám takový obrázek nabízí. Jen je škoda, že není jako SVG. Jejich rastr vypadá na Retině šíleně rozmazaný.

Službu testuju od druhé poloviny května. Bezesporu má přínos v českém uživatelském prostředí. Na druhou stranu mi přijde, že se potýká s nějakými dětskými problémy. Občas se nenačte stránka při kliknutí na tlačítko Zpět ve webovém prohlížeči, jindy zase v administraci klepnete na tlačítko, které načte prázdnou stránku bez obsahu, jen s menu.

Sledování dostupnosti z vašeho vlastního serveru

Ke třem hlavním tipům jsem slíbil ještě doplnění nástroje, který dělá podobnou činnost, jen vyžaduje, abyste jej nakopírovali na vlastní server. Já jej mám na NASu. Jedná se o open source projekt PHP Server Monitor, o kterém už na Maxiorlovi byla zmínka.

PHP Server Monitor

Toto řešení má samozřejmě své ale. Tím hlavním je nutnost mít stoprocentně spolehlivý server, kde to poběží. Jinak nemá takový monitoring smysl. Pak tam trochu postrádám sledování SSL certifikátů, o kterém se sice v diskuzi mluví, ale v poslední rok staré verzi zatím není dostupné.

Na druhou stranu je zde možnost napojení na SMS notifikace a push notifikace do telefonu, jako u větších placených služeb.

Další monitorovací služby

Všechny výše uvedené služby pravidelně používám alespoň pro jeden web. Nejsou samozřejmě jediné. Ale já raději píši o tom, co mám skutečně otestováno pravidelným užíváním.

Kdybych měl zmínit další monitorovací služby pro weby, asi přidám odkaz na Nagios Icinga, coby obří kontrolu dostupnosti serverů, a na Statusdroid, český startup. U něj mě zaujala kontrola SSL, možnost telefonického upozornění na výpadek, automatické hlášení výpadku na sociálních sítích a také vypínání reklam na AdWords a Facebooku během výpadku. Statusdroid tak zjevně dovede ušetřit i nemalé peníze svým uživatelům.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

návštěvník

Ahoj Honzo,

Nagios je dneska poněkud deprecated, většina komunity se od Nagiosu přesunula k Icinga a Nagios je dneska ve stavu klinické smrti, vyvíjí se velmi pomalu.

Pro úplnost pak dodávám, že nástrojů na sledování je mnohem víc a docela zajímavých, ale už jsou většinou za hranicí toho, co se rozumí pod pouhým "sledováním dostupnosti". (viz Monitoring Scape)

Profile picture for user Jan Polzer

Ahoj, díky, opravím to v článku.

Jasně, nechtěl jsem už zabíhat do oblasti různých výkonnostních analýz, vyhodnocování logů a podobně. To by asi ani do článku nevešlo. Ale jestli něco z odkazovaných máš rád, klidně dej tip.

návštěvník

Ahoj Honzo,

dekuji za zmineni Statusdroidu. Pokud by jsi mel zajem, rad ti poskytnu ucet na testovani dostupnosti tvych stranek i od nas :)

Lukas

návštěvník

Ahoj Honzo, super clanek. Diky za nej.

návštěvník

Zdravim Honzo,

moc diky za zmineni v clanku.

Jen trochu upresnim... Hlidam.to expirace certifikatu hlida. Jen to dela automaticky, nikde se to nezapina nebo nenastavuje.

A ty nenactene stranky, jsme snad vyresili. Kdyby to jeste delalo, tak napiste..

Jeste jednou diky!

návštěvník

díky za článek a zjištění existence Uptime Robot :) zjistil jsem že existuje služba která je lepší a přitom zadarmo. dosud jsem platil službu monitoring-serveru.cz ... ted zjišťuji že je tak trošku zbytečná ...

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru