Nejčastější činnost u počítače – čekání

Přestože se počítače rok od roku zrychlují a starší stroje jsou velice rychle morálně zastaralé, stále počítačům chybí vlastnost, která by je zbavila největšího nešvaru – množství zdlouhavých procedur, které nutí uživatele na něco čekat. Myslíte si, že váš super drahý počítač za několik desítek tisíc a více už ani nemůže být rychlejší? Zkuste se zamyslet nad tím, jak často u něj na něco čekáte…

Spuštění počítače a operačního systému

Když se počítačovým neználkům zvyklým na okamžité pouštění televize chcete pochlubit novými fotografiemi na svém rychlém počítači, budete možná záhy zchlazeni ledovou sprchou s tím, že vám počítač asi nefunguje, když to tak dlouho trvá. Po zapnutí počítače proběhne detekce zařízení, kontrola operační paměti a celá řada dalších testů, než je konečně započato načítání operačního systému.

Čekání na potomka

Čekání u počítače rozhodně není tak příjemné, jako čekání na potomka

Velmi mě mrzí, že se neprosadil operační systém BeOS. Plně grafické uživatelské rozhraní s mnoha aplikacemi startovalo do pěti sekund, a to doslova a do písmene. Jsou-li tu někteří jeho pamětníci, jistě to potvrdí. Docela rychle startuje také DOS... O startu linuxových distribucí a všech verzí Windows se nemá cenu zmiňovat – z hlediska časové náročnosti děs a hrůza. I když se výrobci chlubí tím, jak nové verze jejich systémů startují svižně, stále čekáte desítky sekund i na nejrychlejších počítačích. O něco lépe jsou na tom majitelé notebooků používající režim spánku/hibernaci, ale ani to není všelék.

Spouštění programu

Další čekání následuje v momentě, kdy chcete spustit nějaký program. Žádná okamžitá reakce, jen zběsilé chroustání pevného disku, po kterém se v lepším případě za několik vteřin ukáže první část okna programu, který spouštíte. Nemluvím samozřejmě o nástrojích a systémech pracujících v režimu příkazového řádku – tam je spouštění jednoduchých programů mnohem rychlejší, nicméně pokud pouštíte složitější databázovou aplikaci, také si chvilku počkáte.

Načítání ve hrách

Kterou hlášku hráči více nenávidí? Je to Game over nebo Loading? Těžko říct, možná je nelze stavět proti sobě, ovšem zdlouhavé načítání nového levelu, uložené pozice nebo animace vložené mezi dvě úrovně hry dokáže dosti popudit.

Dopravní zácpa

Práce s počítačem připomíná čekání v koloně aut – kupředu jen po kouscích

Pohodlný přenos souborů? Nesmysl!

Vzpomínáte si, jaké to bylo, když jste kopírovali soubory na disketu? Já ano, přestože jsem toto médium už řadu let nepoužil. Disketu strčíte do mechaniky a bez nějakého čekání můžete kopírovat. S postupem času, jak nám počítačoví inženýři vynalézali nová a nová média pro přenos souborů, nějak opomenuli fakt, že by to mělo být nejenom stejně jednoduché, ale i rychlé, jako disketa. Samozřejmě, na disketu se toho z dnešního pohledu moc nevejde, její přenosová rychlost taky není zázrak. Ale:

Před lety jste strčili disketu, ihned jste mohli zkopírovat množství souborů ze staré známé T602 a disketu po zhasnutí LEDky vyjmout. A kopírování z PC na PC dnes? Jak dlouho trvá, než se přes síť připojíte ke kolegovi? A co třeba takové WiFi? Za jak dlouho jej nastavíte proto, abyste si mezi dvěma počítači vyměnili několik souborů?

Spolehlivou náhradu diskety měly přinést flashdisky připojované přes USB. Jejich rychlost a kapacita je vyšší než u disket, přesto opět čekáte. Pokud se trefíte a flashdisk strčíte do stejného USB portu, kde byl minule, ušetříte drahocenné minuty bezmocného čekání na automatickou instalaci ovladače. Ale i v případě, že ovladač je již instalován, chvíli to trvá, než systém flahdisk zaregistruje a umožní vám s ním pracovat.

Absolutní hrůza? Čekání na vypnutí počítače.

Snad nejvíce absurdní je čekání na to, až se počítač vypne. Opět si vezmu na pomoc počítačové neználky, kteří asi jen těžko pochopí, proč jednoduše nestisknete vypínací tlačítko, a není hotovo. S příchodem samovypínacích ATX zdrojů se hodně usnadnilo. Na hlášky typu „Nyní můžete počítač bezpečně vypnout“ se s klidem zapomnělo.

Ale stejně většina z nás pro jistotu u počítače čeká, než se vypne. Může se stát (a stává se), že některý program nebo služba znemožní vypínání počítače a v případě Windows se pak stane věc hodná ironického úšklebku fanouška jiného operačního sytsému – vypnutí se přeruší a počítač třeba hodiny a hodiny přes noc čeká, než se ráno vzbudíte a potvrdíte, že se vzdorující aplikace má opravdu ukončit a počítač se může vypnout.

Kde je toho všeho příčina?

V průběhu psaní tohoto textu mi došlo na mysl, že příčina toho všeho čekání u počítače je vlastně velmi jednoduchá. Spočívá to v triku výrobců softwaru a hardwaru. Zkuste si spustit deset let starý operační systém na průměrném dnešním hardwaru. To je rychlost, to je nářez, to je fičák, co? A teď si spusťte třeba Windows Vista nebo nějakou supermoderní linuxovou distribuci na hodně výkonném počítači. Všímáte si rozdílu?

Z toho všeho docházím k závěru, že zatím se neobjevil takový hardware, aby na něm dobou vzniku odpovídající operační systémy, programy nebo hry, fungovaly opravdu plynule a reagovaly skutečně okamžitě. Myslím, že se toho asi ani nedočkáme. Výrobci nám budou předkládat nové programy s opravdu neuvěřitelnými funkcemi, bez kterých se zaručeně neobejdeme, ale k jejichž využití budeme muset pořídit výkonnější hardware. Zvědavost a touha mít vše nové nám zase neumožní, abychom na novém hardwaru provozovali starý software. A i kdybychom chtěli, jeho výrobce od něj stejně dá rychle ruce pryč a prohlásí jej za mrtvý či oficiálně nepodporovaný.

Další příklady čekání u počítače

  • (de)Komprimace souborů
  • Odesílání a příjem pošty
  • Načítání webové stránky
  • Vypalování
  • Převod filmů
  • A mnoho dalších činností, které vadí nejvíce vám?

Zdrojem obrázků je www.sxc.hu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

V současnosti bych za nejhorší asi považoval mnohdy zoufale pomalé načítání webů, samozřejmě vypalování a i ta práce s flashkou by mohla být podstatně rychlejší...
Bohužel se ale domnívám, že tyto věci stěží může "prostý" uživatel nějak ovlivnit... :-/

návštěvník

web? - opera to zmirni ;))

návštěvník

A zkoušel jsi Firefox s aktivovaným doplňkem Adblock plus? Pak musíš znát nějaké záhadné weby, protože mě vše nabíhá skoro okamžitě :)

návštěvník

No, zrovna u FF mě ničí právě doba jeho startu (pravda - mám na něm dost doplňků). Na surf používám Operu, ale při práci na www se FF nevyhnu a rád!

návštěvník

Jako největšího zpomalovae vidim CD a DVD. Vložíte CD, celý počítač (ano, mám poměrně silný stroj) se na pár sekund zablokuje, pak rozztočí CD disk a čekám až ho "načte". Jak je možné, že něco tak trapného a nízkého jako je trochu poškrábané CD může zablokovat celý počítač? Jako by měla CD mechanika absolutní přednost před vším v PC.

návštěvník

Nekdy to je opravdu o nervy. Me vadi jakakoliv cinnost kde se objevuje progress bar. Nejvetsi riziko poskozeni nejake periferiie bylo v mem pripade pri cekani na nahrani ulozene pozice. Kdyz se vam dari tak se nic moc nedeje ale v momente kdy mate napr. po peti neuspesich cekach minutu na nacteni ulozene pozice tak nervy zacnou zarucene pracovat :)
Rovnez nesnasim dobu kterou je nutne stravit ukoncenim a opetovnym spustenim zeseknute aplikace. Vylozene nesnasim swapovani coz se taky snazim omezit dostatecnou kapacitou operacni pameti.

návštěvník

ad start PC:
* V BIOSu lze nastavit zkrácení inicializace a přeskočení selftestu
* Hibernace je řešení. Probuzení z hibernace (ve Vistě výchozí a doporučený způsob "vypnutí" PC) trvá kolem sekundy.

ad přenos souborů:
* Access-time disketové mechaniky je srovnatelný s kvalitnější CD/DVD mechanikou (nepočítám vysunutí a zasunutí podavače)
* Síťové připojení (a přihlášení) na systémový disk na 100Mbit lince netrvá déle než sekundu

ad vypnutí PC:
* XP při ukončení počká 30s na odhlášení procesu, pak ho zabíjí - vše bez zásahu uživatele
* Vista se dokáže sama zotavit i při chybě ovladače nebo jádra systému.

ad Přičina:
Ta je jasná - software se vyvíjí, pokud člověk nedrží krok i po HW stránce, musí počítat s pomalejším chodem.

Profile picture for user Jan Polzer

V BIOSU jde nastavit věcí. Ale ať se snažíte sebevíc, počítač nenaběhne k zavádění OS tak rychle, jako se pustí televize po stisku čudlíku...

Hibernace je možná řešení, ale ne pro každého a ne pro každou situaci.

Disketa vs CD/DVD - stejně je to ale pomalé ;-)

Já neměl na mysli síť, se kterou běžně pracuji. Zkuste přijít do nějaké firmy nebo ke kolegovi a stopnout si, za jak dlouho se připjíte do jeho sítě, abyste mohl zkopírovat soubor.

XP čeká na ukočení procesu a pak ho zabije. Ano. Ale někdy ukazatel v dialogu čekání dojede na konec a XP se zeptá, jestli to chci opravdu ukončit nebo ne.

Je mi líto, že jste můj článek nepochopil. I když budu držet krok po HW stránce, stejně budu u řady věcí na počítač čekat ;-)

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

Hibernace není řešením pokud se má k počítači přihlásit jiný uživatel

Také je zde na místě povzdech: Proč má mít každá nová verze SW na jednu užitečnou věc tunu balastu v podobě funkcí, které nikdy nevyužiji?
jako příklad: Pro 99% lidí je plně funkční a dostačující Office97 -> ovšem má dnes problémy na WinXP a výš, které ale musím mít, protože můj nový HW nepodoporují staší wokna.

Profile picture for user Jan Polzer

To mi připomíná skutečnost, že po uvolnění nové verze čehokoli většinou nelze kupovat starší software (nebo i hardware). Místo toho, aby byla starší verze dostupná za nižší cenu, rovnou se stáhne z trhu a v lepším případě stojí nová verze stejně, jako ta předešlá.

Výjimky se sice najdou, ale mnoho jich není.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

co načítání webů ještě jde, ale načítání a čtení 95% flashových webů, to je pakárna!! to mi píp píp píp a taky píp píp píp, autora bych píp píp píp
ještě jsem si všimnul jedné "nasírací"* funkce Windows XP, která trápí zejména začínající uživatele, windows totiž zobrazí plochu, i když počítač zdaleka ještě není připraven k práci (načítají se různé rezidentní programy a služby) ale neznalý uživatel už nedočkavě klepe na ikonu prohlížeče a nic, tak to zkusí znovu a znovu, pak se dokončí start OS a uživatel má najednou spuštěno 15 kopíí prohlížeče a diví se co to ten počítač vyvádí :), to linux je férový a užvatel po načtení plochy může ihned pracovat

Profile picture for user Jan Polzer

jo, to je taky blbá vlastnost. Na druhou stranu ve Vistě můžu pracovat hned, i když se ještě aplikacepo spuštění a Sidebar načítají.

Problém vidím v tom, že spousta lidí s Windows má zaneřáděný počítač aplikacemi běžícími na pozadí a systém jim při spouštění nijak nedá najevo, co všechno se po zobrazení plochy ještě musí udělat, než můžou začít pracovat :)

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

No jó, jenže pokud jde o flashovky, tak jejich stahování není nezbytné a lze snadno pomocí JS zařídit, aby se to bloklo. V Opeře to aktivně používám a jsem nadmíru spokojen...
Jó jó, zas ty oslavné ódy na linux... Pokud té dřině s linuxem říká někdo práce, tak to pak jo... :-D

návštěvník

až mi uschne vyprané prádlo a budu moci vyrazit na cestu :-) Všude se čeká nejen u počítače, ale s těmi netrpělivými neználky máš svatou pravdu Maxiorle.

Profile picture for user Jan Polzer

Jojo, všude se čeká. Čekání u počítače lze aspoň využít k tomu schnutí prádla, zato takové čekání na poště, které absolvuju pokaždé, když si objednám něco z internetu, to způsobuje touhy skákat skok široký do zdi :-)

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

Ja cekani u PC neznam, vim pouze ze uzivatele Windows cekaji, mezi ne se vsak neradim a predevsim ja necekam, nadruhou stranu kdyz muj system pracuje, vidim zhruba sekundu hodinky, zatimco negramotni uzivatele zastaralych widli maji presypaci hodiny, zpatecnici, hehe

Profile picture for user Jan Polzer

Typická odpověď zalepeného linuxového blázna, který nevidí reálný svět...

Většina těch věcí, byl příklad z Windows, nicméně i linuxový počítač nějakou dobu startuje (a není to sekunda...), při spuštění někdy čekáte než proběhne naplánovaná kontrola souborového systému, používáte-li grafická prostředí, čekáte na jejich spuštění (hlavně u KDE a Gnome), v Linuxu čekáte při aktualizacích, kompilaci jádra, kompilaci programů atd atd atd. MOhl bych pokračovat dál, při čem všem čekáte.

Nechápu, proč se z obecně pojatého článku snažíte dělat boj mezi kvalitou Windows a Linuxu, pane anonymní Návštěvníku. Stejně nesmyslný je váš příspěvek u článku k Firefoxu 3. ANi ta vaše Opera, i když ji máte spuštěnou na super dokonalém GNU/Linuxu, se nespustí hnedka...

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

Díky za článek, každý programátor, a výrobci OS v čele s Microsoftem především, by si jej měli přečíst a něco s tím udělat.
Jen bych dodal jednu věc. Mám dojem, že MS-DOS tolik hardwaru neutíkal. Samozřejmě se tu každý může rozepsat, zda si vůbec zaslouží označení OS, ale tím se zabývat nebudu. Zkrátka mám dojem, že někdy kolem roku 1994/95 s 486SX-40 a 4 MB RAM DOSovské aplikace chodily nějak svižněji, než dnes odpovídající standard. Zase se někdo může zasmát, jestli chci srovnávat T602 s Wordem 2003 nebo Open Officem 2.x, ale k tomu můžu dodat zase jen to, že patřím mezi uživatele, kteří skutečně používají jen 20% možností kancelářských programů. Uznávám, že pokud jde o formátování textu, tak tu je značný pokrok, ale pro mě stačí možnosti Word 6 nebo WinText602 (jestli na něj ještě někdo pamatuje). :-)
Takže plně souhlasím s hlavní linií článku, tedy s tím, že zatímco možnosti OS a programů se raketově vylepšují, tak některé věci jsou naprosto zanedbávány. Přirovnal bych to k tomu, jako kdybych v raketoplánu nebo Ferrari najednou někde našel skrytě zabudovaný programátor z tatramatky, který by tam plnil nějakou základní, ale vcelku důležitou roli. ;-)))

P.S. Podobně dobrý článek jsem našel v 1. pololetí tohohle roku někde v Chipu nebo PCWorldu. Věnoval se tomu, že kritizována je počítačová negramotnost uživatelů, případně jejich počítačově-internetově-bezpečnostní negramotnost, ale ten, kdo pro to vytváří podmínky, tedy programátoři, s tím nic nedělají.
Teď mi nejde o to, že kancelářské balíky nabízejí tisíce možností, čas od času se změní nástrojová lišta a všichni můžeme na školení, případně psychoterapii. Jde o to, jak složité je (mluvím o Windows 2000, XP a Vista) třeba nainstalovat tiskárnu.
Samsung ML-2010P, ke které byl přibalen ovladač a software speciálně pro Vistu, mi trvala na čistém novém notebooku 1,5 hodiny. Samsung 4500 (plus nějaká písmenka) mi na XP, ačkoliv jsem měl ovladač, nešla korektně nainstalovat vůbec.
Proč musím, když šoupnu USB zařízení do jiného portu, podstoupit znova celé martyrium? O tom už se tu psalo.
Nebo, proč se musí programy (opět ve Win) většinou instalovat? Teď s rozvojem flashek se objevují programy bez nutnosti instalace, naštěstí. Ale proč jich není více, když někde na počítači instalovat nemůžu a jinde si nechci zasekávat registry, to nechápu.
Ani tady mi moc rada předchodu na Linux nebo MacOS moc nepomůže. První, tedy dle názoru spolužáka iťáka, je dobrý pro lidi, které baví, a jsou připraveni si vše v případě nutnosti nastavit a případně doladit/doprogramovat sami. Druhý je, bohužel, spíš mrtvou, nebo umírající koncepcí. Opakuju to, že nepatřím mezi ty, kteří by chtěli práci s PC něco obětovat (nad nezbytně nutnou míru, která je už teď, viz výše, vrchovatá. ;-)

návštěvník

LOL, chlape, ty uz to nehul :D Odkdy je Mac OS X umirajici koncepci? nebo dokonce mrtvou? :O naopak, zive roste, jeho podil se zvysuje docela zajimavym tempem... Dale se vyviji, v rijnu prijde dalsi verze OS, leopard, ktery nedavno ziskal certifikaci UNIX 03 (APPLE jako ctvrta firma na svete po boku Sunu, HP a IBM)... Soucasny OS X Tiger je tu baj ocko okolo dvou let a (nechci flamovat, byt za fanatika a tak.. OS je pro me jen prostredek pro praci, ale co chci rict je fakt) spoustu tech supr trupr fiiicrs cim se chlubi Vista maji jabkari ty zminene dva roky..

Ufff, tohle byl fakt sok cist v jinak velmi povedenem clanku a naprosto se ztotoznuji s nim ;)

návštěvník

Ale mně je úplně jedno, že používáš Mac OS a že Ti vyhovuje. Kdybych začal s ním, tak bych také neodešel. Jasně, že je lepší, stabilnější, programy se neinstalují, počítače jsou designově i co do provedení (třeba i uchycení a vedení kabelů z hlediska optimálního proudění chladícího vzduchu) perfektní. A mají i spoustu jiných výhod. O to nic.
Jsou ale také o dost dražší, přecházejí na Intel a Office (které mají spoustu nevýhod - tady to ale vidím jako zásadní strategickou porážku firmy - na druhou stranu je to nevyhratelná bitva s podílem strojů pod 10%, tak je třeba se přizpůsobit i "standardům" prosazeným Microsoftem) a dost lidí si je pro práci pouští s Windows.
Když jsem si vloni kupoval nové PC, tak jsem trochu koketoval s myšlenkou ohledně Linuxu i Mac OS. U prvního jsem došel k závěru, že nejsem připravený a není to ani moje hobby nastavovat si potenciálně vše v případě problému sám. U druhého jsem usoudil, že když potřebuji Word a trochu Excel (a potom v případě zájmu jakýkoliv jiný program jako uživatel pro zábavu, který si v případě Win s velkou mírou pravděpodobnosti můžu najít jako freeware nebo aspoň shareware), tak nemá smysl, abych připlácel přibližně 50% za skvělý design a provedení, ale dokonce asi menší výkon.
Je mi to líto, ale tyhle filipiky proti Windows mě neberou. Díky tomu, že jsem na UK nastoupil v roce 1994, tak jsem měl internet a e-mail hned od nástupu, a dobře si pamatuju flame wars (ještě na BBS přes telnet) mezi uživateli tehdy UNIXu, Novellu a DOSu a dalších a dalších platforem (kteří to vše míchali dohromady). Pak se přešlo na IE x Netscape, IE x Mozilla, MP3 x WMA, ovšem Win x Mac OS, dříve ještě Win95 x OS/2. :-)))
Takže když říkám umírající koncepce, mám na mysli to, že za chvíli hlavním kancelářským balíkem bude na Macu Office, procesorem Intel a pracovním OS Windows. Já mám, stejně jako 99% dalších uživatelů, Windows kvůli zvyku, často nemožnosti změnit (v práci), rozšíření podpory a vývoje, ceně atd.
Neříkám, že kvůli tomu, že Windows jsou nejlepší. :-))) Jen marketinkově. ;-)

návštěvník

Programov bez nutnosti inštalácie je toľko, koľko je všetkých programov. Každý program najprv existuje v konfigurácii prenositeľnej, inštalácia sa robí nakoniec predovšetkým v snahe zťažiť nelegálne šírenie programov. Veď väčšina free programov sa dá zo stránky výrobcov stiahnuť vo formáte ZIP, ktorý stačí len rozbaliť a spustiť program - ten funguje rovnako ako po inštalácii. Až hľadáte portable aplikácie, skúste adresu: http://portableapps.com/ - je tam všetko free. A rovnako (už nie free) existujú aj portable verzie napriklad MS Office Sk/Cz/En 2k3/2k7 alebo Windows 9x/XP - tu ide o live distribúcie, alebo taký Adobe Photoshop, či CorelDRAW! a podobne, všetko v najnovších verziách. (Mal som ich, skúšal som ich, je to warez a nepotrebujem ich.)

návštěvník

Myslím, že riešenie je veľmi blízko. Stačí implementovať niektoré technológie PC do bežných prijímačov (TV, rádio, DVD prehrávač, DVB-S, DVB-T, HDD rekordér a pod.). A po čase zabudneme, že niečo môže naštartovať za menej ako minútu-dve. Napríklad nový HDD rekordér štartuje vyše minúty...

návštěvník

Nevím, jak vy, ale já u svého PC rozhodně nečekám více, než je nezbytně nutné. Ono jak byste v sekundách zapsal "okamžitě" ? 0.000000001 s? Vždycky to bude nějakou dobu trvat a je zcela subjektivní, jestli je dlouhá, nebo krátká.

Chápu, že u 90% lidí jsou Windows tak za*rané, že i spouštění Průzkumníka trvá desítky sekund. Ono se taky není čemu divit, Celeron na 1.3GHz opravdu není dělo, 512MB RAM taky není bůhvíjaký sklad prostředků pro rychlé nabíhání a to se už vůbec nebavím o pomalém PATA harddisku. Zkrátka a jednoduše, na (s prominutím) shit PC se není čemu divit, souhlasím s vámi v tom, že nové OS jsou stále "pomalejší", než by mohly být (tedy jinak: nezrychlují se, jak by se na nový hardware slušelo), což se mi také nelíbí, ale nesouhlasím s vámi v tom, že jsou dnešní počítače pomalé.

Asi jste ještě nikdy nezažil upravená Windows XP pomocí programu nLite, kterým vyházíte tuny blbostí a operační systém vám poté startuje do desíti sekund (spíš rychleji, i pod sedm), asi jste nikdy neviděl v "akci" 2 a více gigabajtů RAM, díky kterým nemusí harddisk swapovat a práce je rychlejší, asi jste nikdy nezažil procesor architektury Core na 3 a více gigahertzích (ano, takový se neprodává, bavím se o přetaktování), zkrátka opravdu jste neviděl nadupané PC, jak píšete v článku. A přitom takové PC nemusí být vůbec drahé, stačí si srovnat priority (pokud budete ochotný přetaktovávat, můžete ušetřit tisíce, pokud nehrajete hry, můžete ušetřit další tisíce - celkově dejme tomu 7.000,-), v pohodě byste se měl vlézt do 25.000,- (a to si myslím, že na nové PC není vůbec moc - bavím se pouze o skříni, periférie nemají s výkonem co dělat).

Ano, není to pro běžného Blbého Frantu Uživatele, ale lze s tím něco dělat. Koho to opravdu štve, tak s tím něco udělá, ti ostatní si holt zvyknou, nevidím problém.

návštěvník

Mě tahle debata přijde jako debata někoho kdo se nudí a má potřebu aspoň o něčem psát. Jak dlouho čekáte než se vypere prádlo? pár hodin. než se uvaří čaj? několik minut. Než se načte webová stránka? Pár sekund. Pokud máte tak rádi DOS a T602, tak to používejte, nikdo Vám nebrání. ... Že trvá dlouho převod filmů? A existovaly v době DOSu digitální filmy? .. Že je televize okamžitě zapnutá? Kdyby počítač uměl jen přijímat a zobrazovat daný obraz a zvuk, tak je také okamžitě zapnutý. Konec konců obrazovka u počítače je také hned zapnutá. .. Že trvá dlouho vypalování? A jak dlouho by jste dávali na disketu 4,5 GB dat kdyby tak velká teoreticky existovala? Hlavně se pak ale nepřibližujte s magnetem nebo bude 4,5 GB i s disketou v háji :)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru