Seznamte se s eshopem nopCommerce

Pokud jste někdy přemýšleli, že si vytvoříte eshop, zřejmě jste narazili na spoustu e-commerce systémů nabízející rozdílné možnosti a funkcionalitu. Většina e-commerce řešení je psaná v PHP. Pokud ale chcete zvolit jinou technologii, a to stále se rozšiřující .NET, máte k dispozici e-commerce systém nopCommerce, kterému se dále budu věnovat.

Trocha historie

NopCommerce je open source řešení, které je na trhu od roku 2009, kdy vydali svou první stabilní verzi 1.11 (drobné opravy z verze 1.1, která není publikována), a nutno podotknout, že již v této verzi byl vidět velký potenciál. Zdrojový kód byl čistý, logický a bylo vidět, že na tom pracují opravdoví profesionálové. Vývoj nopCommerce probíhal v .NET WebForms.

Po vydané skvěle odladěné verzi 1.9 se rozhořela diskuze vyvolaná vývojáří nopCommerce, jestli přejít z WebForms na MVC. Vetšinou bylo rozhodnuto, že příští verze již bude v MVC, a to včetně administračního rozhraní. S vydáním nopCommerce 2.0 tedy přišel přechod na MVC. Přechod to nebyl jednoduchý a provázely ho problémy v té době ještě mladého MVC 3.0.

Za zlomovou verzi by se dala označit verze nopCommerce 3.0, kde byla implementována funkce Multistore, tedy možnost na jedné instalaci provozovat více obchodů. V předposlední verzi 3.4 nebylo téměř nic vyvinuto, ale snaha vývojářů se zaměřila na optimalizaci a zrychlení funkcionality, což se jim bezesporu povedlo. NopCommerce drží krok s Microsoftem a v nových verzích vždy využívá nejnovější technologie.

nopCommerce

Nabízené funkce v nopCommerce

Řešení nabízí klasické funkce jako konkurenční řešení. Můžete spravovat produkty, varianty produktů katogorie, výrobce, spravovat obsah stránek, spravovat objednávky a vše s tím spojené. Za zmínku stojí ale tyto funkce:

  • Veškeré platební a přepravní moduly jsou psány formou pluginu, takže jednoduše nepotřebné odinstalujete. V případě, že si necháte napsat platební, nebo přepravní modul, nemusí Vám nikdo zasahovat do eshopu a vy si jednoduše dodaný plugin nainstalujete. Pluginy se neomezují pouze na platby a dopravu, ale lze napsat i mnohem sofistikovanější funkcionalitu, jako například rozšíření produktů nebo kategorií o nové položky.
  • Zdrojový kód je prošpikovaný tzv. widget oblastmi. Tyto oblasti můžete v pluginech využít při implementaci nových funkcionalit.
  • V platebních metodách si můžete zvolit z velkého výběru platebních bran. Je zde připraven interface na implementaci platební karty. Za zmínku stoji připravený PayPal. Samozřejmostí je možnost platby v obchodě, dobírkou, nebo předem na účet.
  • Zpracování tzv. šablonových zpráv (zpráva po založení objednávky, po zaplacení atd.) je protnuto množstvím proměnných, které ve zprávě můžete použít.
  • Mezi nestandardní funkce určitě také patří již integrovaný systém reklamací, kde zákazník přímo vidí v jakém stavu jeho požadavek na reklamaci je, nebo bodový systém, kdy je zákazník odměňován za každý nákup.
  • Aplikace má připravené API pro navázání komunikace přes webové služby. Tuto možnost určitě využijete při integraci s ostatními systémy, nebo ekonomickým software.

Kategorie v nopCommerce

České reálie v nopCommerce

Určitě Vás bude zajímat, jak je na tom nopCommerce s českou podporou. Češtinu není problém stáhnout a přes administraci vložit. Co se týče DPH, lze nastavit tolik daňových sazeb, kolik chcete, těmto sazbám nastavit procentuální hodnotu a pak již k produktům přiřadíte správnou sazbu. Vše se pak automaticky počítá. V administraci také lze nastavit, zdali cenu, kterou u produktu uvádíte, je včetně nebo bez DPH. Dále si můžete nastavit, jestli má zákazník vidět cenu s nebo bez DPH, nebo jestli si může sám vybrat.

Detail produktu v nopCommerce

Samozřejmostí je i možnost DPH určit při dopravě. Jelikož jsou dopravní a platební metody pojaty formou pluginů, je možné si je upravit dle svých představ. V základních typech, které jsou již v základu lze určit příplatek za zvolení dané metody (například dobírka).

Administrace šablony

Co se týče zbožových srovnávačů, existují pluginy třetích stran pro integraci s heureka.cz/sk, zboží.cz a jinými. Pluginy zaměřené pro českou komunitu můžete získat na webu nopcommerce.cz. Připravují se stále nové pluginy, například pro Google remarketing, nebo platební brána PayU.

Proč sáhnout po nopCommerce?

Protože je skvělá :). Pro příznivce platformy .NET je to jasná volba. V konkurenci vždy obstojí. Jedná se o opravdu vyspělý e-commerce systém. Na různých fórech probíhá srovnání s Prestashopem, Magentem a jinými. NopCommerce již má slušnou základnu lidí, kteří vytvářejí pluginy a vzhledy. Nopcommerce se stále velice aktivně vyvíjí a současný trend a stále se rozšiřující základna uživatelů nenaznačuje nic jiného než růst. Aktuální seznam funkcionalit nopCommerce můžete vidět zde.

Administrace produktů v nopCommerce

 

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru