Recenze: OKI C610, nezdolný pracant do kanceláře

Barevný tisk nachází stále větší uplatnění i v kancelářích, kde doposud spoléhali jen na levné černobílé laserovky. Vaším novým tiskovým pomocníkem se může stát barevná LED OKI C610 slibující vysokou rychlost a nízkou spotřebu.

Tiskárny OKI se vyznačují vysokým výkonem a kvalitou. Typická je pro ně také vlastní technologie LED, kterou můžeme laicky přirovnat k laserovkám. Podobně jako u nich je využíváno zapékání barviva do papíru, ovšem s použitím jiné metody osvícení barevného prášku (LED místo laseru). Technologii LED využívá také barevná tiskárna OKI C610.

Jedná se o poměrně velké zařízení, k jehož umístění do pracovní pozice jsou třeba dva páry rukou. OKI C610 je zástupcem „poctivě velikých" barevných tiskáren. Nesnaží se minimalizovat zabraný prostor na úkor spolehlivosti a kvality tisku. V robustním těle najdete ukrytý zásobník papíru na 300 listů, druhý volitelný zásobník jich pojme až 530. Na přední straně najdete odklápěcí držák, vzadu zase odklápěcí kryt posuvného mechanismu.

Celý horní kryt slouží jako místo pro shromažďování potištěného papíru a po odklopení také pro přístup k zásobníkům s barvivem a zapékací jednotce. Tiskárnu připojíte pomocí USB přímo k počítači, nebo pomocí ethernetového konektoru do sítě.

OKI C610

OKI C610

Instalace a zapojení

K bezproblémové manipulaci s tiskárnou je zapotřebí dvou lidí, silnější jedinci to však při troše snahy zvládnou sami. OKI tradičně vsází na propracovaného instalačního průvodce, který do počítače nakopíruje ovladač a následně se zeptá na způsob připojení tiskárny. Pokud využijete rozhraní USB, pak ji na výzvu instalátoru připojíte k počítači a počkáte, než Windows zpracují nainstalované ovladače.

Líbí se mi také způsob nastavení ovládacího jazyka na displeji tiskárny. Nemusíte se proklikávat z anglického rozhraní na výběr češtiny, ovšem OKI zřejmě ani nenastavuje češtinu pro u nás dodávané modely. Zařídí to totiž instalátor. Po dokončení instalace ovladačů se prostě spustí nástroj, který v tiskárně nastaví ten správný jazyk, a poté vás požádá o její restart. Pak s vámi bude OKI C610 komunikovat v příslušném jazyce, u nás tedy v češtině. Naprosto jednoduché a pro výrobce a logistiku bezproblémové řešení.

 [inline:OKI_C610_2.JPG=OKI C610]

Obsluha tiskárny OKI C610

Ovládací panel tiskárny má sice anglické popisky, ale deseti slovům, která na nich najdete, bude rozumět každý, kdo používá například dálkový ovladač od televize. Důležité je, že na displeji budete mít češtinu, viz výše. Pomocí ovládacího panelu můžete OKI C610 přepínat do úsporného režimu, zobrazovat nápovědu na displeji, přepínat dostupnost tiskárny, rušit tiskové úlohy a za pomocí víceúčelového tlačítka procházet menu. V něm najdete různé informace a nastavení, v podstatě jde již o běžné funkce všech tiskáren.

OKI C610

OKI C610

Spodní zásobník papíru má přítlak z bočních stran, podavač je spolehlivý a potisk rovný. Budete-li tisknout na jednostránkové formuláře, mělo by to být bez problémů. Pevným dojmem působí také pomocný podavač, který si odklopíte na čele tiskárny. Využijete jej pro potisk obálek nebo menších formátů papíru. Ani zde samozřejmě nechybí boční přítlaky.

 [inline:OKI_C610_4.JPG=OKI C610]

Celý přední kryt jde odklopit (všimněte si modrých držátek na fotografiích), takže se pohodlně dostanete k mechanismu podavače. Při testu však nedošlo k jedinému problému s uvíznutým papírem, takže nebylo nutné ověřovat jednoduchost vyjmutí listů z podavače. Pokud by přístup zepředu nestačil, najdete menší odklápěcí část také vzadu.

OKI C610

OKI C610

Výměna čtveřice tiskových kazet vyžaduje odklopení celého horního víka tiskárny. Stačí stisknout šedou pojistku na ovládacím panelu a pružina se postará o odklopení víka sama. Zásobníky jsou seřazeny prakticky po celé délce tiskárny, za nimi najdete ještě zapékací jednotku. Výměna všech komponent je nenáročná, stačí uvolnit pojistky, vytáhnout staré a vložit nové. Tiskárna vás v podstatě povede - všechny části, za které je nutné tahat, mačkat, odklápět a podobně, jsou z modrého plastu.

OKI C610

OKI C610

Tisk a ovladače OKI C610

Ovladač kancelářské OKI C610 je podle očekávání jednodušší než u tiskáren specializovaných na tisk fotografií. Přesto tu najdete vedle klasických nastavení papíru, také určení kvality tisku (od 600x600 do více úrovňového ProQ2400, výchozí je 1200 x 600). Výchozí nastavení poskytuje dobrou kvalitu pro tisk grafiky. U celostránkové fotografie může být sice znát drobné šrafování (opravdu jen drobné), u běžné grafiky si jej nevšimnete. Pokud byste přesto trvali na lepší kvalitě, pak si samozřejmě můžete přepnout rozlišení na volbu ProQ2400.

Ovladače OKI C610

Ovladače OKI C610

Co se týče zpracování barev, má automatika sklony přidat více tepla u tmavých odstínů a naopak jej ubrat u odstínů světlých. Tmavé detaily jsou tak dokonale prokresleny, horší je to se světlými barvami. Světle modrá je po vytisknutí automatikou spíše šedá. Vše jde však poladit v ovladači. Doporučuji udělat nějaké zkušební výtisky, zvolit ten správný barevný režim a pomocí upřesňujících voleb změnit jas a sytost, případně vybrat nějaký barevný profil.

Ovladače OKI C610

Ovladače OKI C610

S rychlostí je na tom OKI C610 velmi dobře, a to jak při černobílém, tak při barevném tisku. Problém jí nedělají větší dávky dokumentů, pouze u obrázků s vysokým rozlišením bude tiskárna chvíli váhat. Není to však její typické využití. Naměřené hodnoty jsou o něco lepší, než u černobílé OKI B410, kterou jsme na Maxiorlovi testovali v prosinci.

 • První strana: 11,8 s
 • Text A4: 2,6 s
 • Dokument A4: 3,1 s
 • Tabulka A4: 2,7 s
 • Foto A4: 13,1 s

Spotřeba OKI C610

Výrobce si ve specifikacích u OKI C610 zakládá na její nízké spotřebě. Zde jsou naměřeny průměrné údaje při tisku dokumentů, v klidovém režimu, kdy tiskárna čeká na další požadavky, v úsporném režimu (kdy stroj výrazně ztichne) a v režimu spánku.

 • Spánek: 1,3 W
 • Úsporný režim: 13 W
 • Klidový režim: 18 W
 • Tisk: 550 W

Specifikace

 • Název: OKI C610
 • Metoda tisku: LED, 4 barvy (CMYK)
 • Výška: 340 mm
 • Šířka: 435 mm
 • Hloubka: 546 mm
 • Cena tiskárny bez DPH: C610n 12 190 Kč, C610dn 14 890 Kč, C610dtn 18 990 Kč
 • Cena médií s DPH: 3500 Kč za zásobník, 2300 Kč za zapékací jednotku (60000 stran), 1971 Kč za barevný obrazový válec (20000 stran), 1 118 Kč za černobílý
 • Cena druhého zásobníku: 5 630 Kč bez DPH
 • Výtěžnost dle ISO/IEC19798: 6000 stran u barevných, u černé 8000 stran
 • Vstup papíru: 300 listů ve spodním podavači tiskem dolů, 100 listů vpomocném podavači tiskem nahoru
 • Rozlišení: 600 DPI až 2 400 DPI
 • Rozhraní: USB 2.0, Ethernet 10/100
 • Ovladače: Windows 2000/XP/XP-x64/Vista/7, Mac OS 10.3.9 nebo novější
 • Hmotnost: 26 kg

Poznámka: Varianty C610dn a C610dtn jsou kvůli jednotce pro duplexní tisk o něco větší a těžší.

OKI C610

OKI C610

Závěrečné hodnocení

OKI C610 je robustní barevná LED tiskárna do kanceláří, kde požadují vysoký výkon a barevný potisk. Spotřeba energie je nižší než u podobných zařízení, k tomu je třeba započítat rychlost, takže příkon při tisku bude trvat kratší dobu, než u jiných tiskáren. Hlučností tiskárna odpovídá svým rozměrům, v klidovém režimu je však potichu. V kancelářském provozu, pro který je OKI C610 určena, by to vadit nemělo.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru