HP OfficeJet 8012e: dlouhodobá recenze inkoustové multifunkce

Většinu tiskáren, o kterých píšu, mám zapůjčenu třeba na dva týdny. HP OfficeJet 8012e však používám v kanceláři už pár měsíců a rozhodl jsem se napsat její recenzi právě s tímto odstupem. Jak se mi osvědčila?

Inkoustovou multifunkční tiskárnu HP OfficeJet 8012e mám v kanceláři od konce dubna. Od začátku je spojena s novým platebním modelem za inkoust v podobě předplatného HP Instant Ink, o jehož používání jsem psal o prázdninách.

Nyní je čas podívat se na tiskárnu jako takovou. HP OfficeJet 8012e je klasická čtyřbarevná inkoustová tiskárna s poměrně kompaktním zpracováním, vestavěným zásobníkem a možností oboustranného tisku. Pro základní ovládání je tu barevný displej, většinu činností ale zvládnete z počítače nebo telefonu.

Jakožto správné multifunkční tiskárně jí nechybí skener. V kanceláři jistě oceníte automatický podavač skenovaných dokumentů. Pro plné využití zmíněného inkoustového předplatného HP Instant Ink je jedinou volbou připojení tiskárny k Wi-Fi a internetu. Pro všechny případy ale nabízí také USB port.

HP OfficeJet 8012e

Zpracování tiskárny HP OfficeJet 8012e

Ano, tělo tiskárny je kompaktní. Ostatně, to je dnes drtivá většina modelů. Tiskárna je z pevných plastů, pouze o vysunutý držák potištěného papíru mám při úklidu strach. Čistý papír je uschován v zásobníku pod tiskárnou a nikde netrčí.

V případě USB portu mě překvapila jeho záslepka, která výstražným symbolem upozorňuje, ať raději použiji Wi-Fi. Tak jsem i učinil a celkem bez problémů tiskárnu zprovoznil oproti iMacu a telefonu s Androidem.

HP OfficeJet 8012e

Ovládací displej je výklopný, komunikuje v češtině a jedinou výtku bych směřoval k jeho menší citlivosti na dotek. Telefon ani tablet to zkrátka není. Přístroji nechybí decentní LEDky, rozhodně to nezáří do okolí.

HP OfficeJet 8012e

Každodenní použití tiskárny

Hluk tiskárny jsem nijak neměřil, ale subjektivně se mi zdá o něco tišší než jiné kousky, které se mi za poslední dobu v kanceláři vystřídaly. Od dubna jsem stihl vyzkoušet také doručování nového inkoustu a výměnu zásobníků v tiskárně. Přístup do útrob stroje znamená odklopení čela tiskárny. Pod ním najdete vykrojené místo pro zdvihnutí horní plochy se skenerem.

HP OfficeJet 8012e

Jakmile tak učiníte, tisková hlava se zásobníky klasicky přijede doprostřed. Výměna barviva není složitá. Vycvaknete, nasadíte novou. Díky hodně otevřenému víku je zde dostatek prostoru pro manipulaci se zásobníky.

HP OfficeJet 8012e

Kdybych měl mít alespoň jednu výtku, bude to uzávěr nové cartridge. Na jeho odlomení je třeba vynaložit opravdu velkou sílu, neboť drží na čtyřech plastových nožičkách.

Pokud jste zvyklí na stále populárnější tiskárny s doplňovaným inkoustem v náhradním balení, bude pro vás změna, že zde je třeba zásobníky měnit výrazně častěji. Ale díky HP Instant Ink je nemusíte sami shánět. Co se ekologie týče, HP se to snaží vyvážit tím, že prázdné zásobníky jim můžete poslat v předplacené obálce zpět k recyklaci.

Černý inkoust existuje ve dvou variantách. Menší zásobník je dodáván s tiskárnou, v rámci předplatného mi pak přišel větší.

Druhá výtka se netýká ani tak tiskárny, jako spíše obslužného programu. Tady má HP opravdu velké rezervy. Alespoň tedy na macOS je pomalý, občas chce nesmyslné opakované přihlašování k online účtu, aby, když tak neučiníte, byl po vypnutí a zapnutí programu stejně z ničeho nic přihlášen automaticky. Poměrně dlouho trvá zobrazení stavu barviva.

Na druhou stranu se mi líbí, že díky cloudu HP Smart mohu tiskárnu obsluhovat i na dálku. Z počítače i telefonu.

Zasychání inkoustu je problém všech inkoustových tiskáren, pokud je nepoužíváte pravidelně. A HP OfficeJet 8012e není výjimka. Asi měsíční pauza způsobí, že je nutné provést čištění trysek, a to opakované.

Jelikož je tiskárna připojena k Wi-Fi, testoval jsem několikrát stav odpojení Wi-Fi modemu a opětovné navázání spojení ze strany tiskárny. Jen jeden pokus z několika desítek se jí z nějakého důvodu nepovedl a bylo nutné Wi-Fi síť znovu ručně zvolit na displeji. Jinak naprosto bez problémů.

HP OfficeJet 8012e

Rychlost, kvalita tisku

Kvalita tisku naprosto odpovídá běžné levnější kancelářské inkoustovce. Naměřená rychlost tisku mi vychází následující:

  • Černobílý A4 - 5 sekund
  • Barevný A4 - 7 sekund

Specifikace uvádí 22 stran za minutu černobíle a 18 barevně. Pokud netisknete jednu stranu po druhé, ale větší dávku najednou, tak to zhruba odpovídá.

HP OfficeJet 8012e

Specifikace HP OfficeJet 8012e

  • Typ: inkoustová, 4 barvy, volitelně velkokapacitní černá
  • Rozlišení tisku: 1200 x 1200 DPI
  • Připojení: Wi-Fi (doporučeno), USB
  • Médium: A4, A5, A6 s přizpůsobitelným zásobníkem v těle tiskárny
  • Zásobníky: 225 / 60 listů
  • Skener: 1200 x 1200 DPI, 8 stran z minutu
  • Rozměry a hmotnost: 234 x 341 x 460 mm; 8,2 kg
  • Další: dotykový displej, podpora HP Instant Ink, AirPrint, automatické skenování, oboustranný tisk

Celkový dojem z HP OfficeJet 8012e

Celkově po několika měsících hodnotím tiskárnu HP OfficeJet 8012e kladně. Obstojí při větší dávce tisku. Pokud v průběhu tisknutí dojde papír, tak se neztrácí dokumenty z fronty jako u konkurence. Oboustranný tisk, který není třeba speciálně u dokumentů nastavovat, je velmi návykový, zejména pro účetní dokumenty v kanceláři.

Obsluha tiskárny je snadná, ajťákem na to být rozhodně nemusíte. Na instalaci si ale pozvěte někoho zkušenějšího.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru