Recenze: LED tiskárna OKI B410dn

LED tiskárna OKI B410dn je určena do malých až středně velkých provozů, kde je vyžadován úsporný tisk a dostatečná rychlost. Splňuje to beze zbytku. Překvapí i podporou starších počítačů.

Technologie LED od společnosti OKI letos slaví 20 let, jak jsme na Maxiorlovi již informovali. Jedním z aktuálních modelů je OKI B410dn a zástupce tiskáren LED je to opravdu důstojný. Tato tiskárna je určena do firem, malých kanceláří a všude tam, kde je vyžadován rychlý a přesný tisk, snadná obsluha a duplexní potisk.

Vzhledem k přítomnosti duplexní jednotky v těle tiskárny není OKI B410dn žádný drobeček. Skoro desetikilový macek s hloubkou bezmála 40 cm rozhodně není určen do domácností, a to ani v případě, že většinou tisknete černobíle. Je zkrátka moc velký a také trošku hlučnější, než byste od tiskárny do bytu očekávali. V kancelářském provozu to ale tolik nevadí.

OKI B410dn

OKI B410dn

Instalace a zapojení

Navzdory desetikilové hmotnosti se s OKI B410dn snadno manipuluje. Pro přenášení je ve spodní části tiskárny připraven prostor pro uchycení, tiskárna je víceméně kompaktní, takže její instalace do pracovního prostoru bude hračkou. Po instalaci základních ovladačů budete vyzváni k připojení tiskárny k počítači. Jakmile ji systém najde, je instalace dokončena a následuje nastavení jazyka tiskárny v jejím informačním panelu. Proběhne v podstatě automaticky.

Spojení informační panel jsem použil záměrně místo klasického obslužného panelu. S OKI B410dn se bez počítače nijak nedomluvíte. Na displeji vidíte pouze případná chybová hlášení a požadavky na dodání papíru do zásobníku. Jediné funkční tlačítko slouží k přepínání mezi online a offline režimem. Na panelu najdete ještě dvě LEDky signalizující připravenost tiskárny a případnou výstrahu.

OKI B410dn

OKI B410dn

Tiskárnu s počítačem spojíte pomocí USB kabelu, což je dnes asi nejběžnější způsob komunikace s periferiemi. Podporu bezdrátových sítí u OKI B410dn nenajdete, připojíte ji však do klasické sítě. Navíc nabízí také port LPT. Vzhledem k podpoře začínající u Windows 2000 a přítomnému LPT tak tuto tiskárnu využijete i se staršími počítači.

OKI B410dn

OKI B410dn

Obsluha tiskárny OKI B410dn

Jak jsem již zmínil, bez počítače si s tiskárnou prakticky neužijete. Displej je téměř bez ovládacích prvků. Co se týče vkládání papíru, využijete buď poměrně velký spodní zásobník na 250 listů (s přítlakem z boků a ze zadní strany), nebo horní podavač na obálky a jiné malé formáty. Podavače jsou spolehlivé a přesné, proto tiskárnu využijete například i pro potisk formulářů.

OKI B410dn

OKI B410dn

Potisknutý papír je ukládán na horním víku tiskárny. To vám po odklopení zpřístupní vnitřnosti OKI B410dn, odkud velice snadno vyjmete vyprázdněný zásobník s inkoustem a vložíte zpět nový. OKI B410dn kromě zásobníku s barvivem potřebuje také obrazový válec. Jeho životnost je udávána na 20 000 stran.

OKI B410dn

OKI B410dn

Na pravé straně tiskárny najdete malé víčko, za kterým se ukrývá přístup k paměťovým modulům. Standardní kapacitu 32MB operační paměti tiskárny tak můžete rozšířit až na 288 MB.

OKI B410dn

OKI B410dn

Tisk a ovladače OKI B410dn

Kromě základních ovladačů tiskárny (podporovány jsou i nejnovější Windows 7, a to i v 64bitové verzi), najdete na CD dodávaném k tiskárně také množství dalších obslužných aplikací pro práci s displejem, síťovým připojením a různými vlastnostmi tiskárny. Nechybí systém pro správu šablon.

ovladač OKI B410dn

ovladač OKI B410dn

Dostatek možností k nastavení však nabízí i základní ovladač OKI B410dn. Kromě snad asi nejdůležitější aktivace oboustranného tisku zde najdete úpravu rozlišení (výchozí je 1200 x 600 DPI, což není maximum, co tiskárna zvládne), možnost otáčet výtisky o 180° a také nastavení pro tisk grafiky. Tiskárna implicitně předpokládá tisk kombinovaných dokumentů, takže je připravena tisknout v režimu obrazu. Pokud vám bude vadit drobné šrafování v obrazu, pak si v ovladači vyberete mezi vektorovou a rastrovou grafikou a jedním ze tří stupňů zrnitosti tónování.

ovladač OKI B410dn

ovladač OKI B410dn

Normální režim tisku, tj. text využijete především ve spojení se staršími textovými programy komunikujícími výhradně přes LPT. V podnicích se jich stále pár najde a tato tiskárna je řešením pro ty firmy, kde stará tiskárna již dosloužila, software však musí běžet dál v původní podobě.

ovladač OKI B410dn

ovladač OKI B410dn

Zde jsou naměřené hodnoty při tisku. Čísla vycházejí z průměrovaných hodnot pro dávky tisku po deseti stranách. Ovladač byl nastaven na výchozí hodnoty, tj. 600 DPI, obrazová kvalita a jemné šrafování. Tisk na OKI B410dn byl měřen při připojení přes USB.

 • První strana: 19,2 s
 • Text A4: 3,2 s
 • Dokument A4: 3,2 s
 • Dokument A4 oboustranně: 9,4 s (potisk jednoho listu zobou stran)
 • Tabulka A4: 3,3 s
 • Foto A4 standard: 4,7 s

Tisk textu je co do kvality bezproblémový, drobné šrafování u rastrových obrázků jsem již zmínil. OKI B410dn však není určena pro tisk větších grafických motivů. Oboustranný tisk je velice praktická pomůcka. Duplexní jednotka se tváří spolehlivě, oboustranný potisk je možný po kratší i delší hraně papíru. Na OKI B410dn jsem při testu vytiskl několik set stran, během toho nedošlo k žádným problémům s podavačem, a to ani při duplexním tisku.

Spotřeba a hlučnost OKI B410dn

Spotřeba tiskárny není nejnižší, jak ukazují naměřené hodnoty. Docela vadí také neustále běžící větráček, který se nezastaví ani po několika minutách, kdy tiskárna odpočívá. Těžko říct, zda to byla již opotřebovanost testovacího kusu, ale při tisku většího počtu stran vnitřní pohon posunu papíru docela vrzal.

 • Klidový režim: 8 W
 • Tisk: 520 W

Na rozdíl od některých laserových tiskáren je OKI B410dn relativně rychle připravena k tisku. Po zapnutí napájení trvá inicializace do jedné minuty, první stranu výtisku obdržíte do dalších asi dvaceti sekund. Vzhledem k tomu a ke spotřebě se tak OKI B410dn vyplatí vypínat.

Specifikace

 • Název: OKI B410dn
 • Metoda tisku: černobílý LED
 • Výška: 268 mm
 • Šířka: 369 mm
 • Hloubka: 395 mm
 • Cena tiskárny: od 4 900 Kč
 • Cena barviva: 1386 Kč, výtěžnost 3 500 stran
 • Cena válce: 2986 Kč, kapacita 20000 stran
 • Vstup papíru: 250 listů ve spodním podavači, obálka vhorním podavači
 • Výstup papíru: 150 listů
 • Rozlišení: 2400 x 600 DPI tisk
 • Procesor: 297 MHz
 • Paměť: 32 MB (až 288 MB)
 • Duplexní tisk: ano
 • Rozhraní: USB 2.0, Ethernet 10/100, LPT
 • Ovladače: Windows 2000 - Windows 7, Mac OS 10.3 nebo novější
 • Hmotnost: 10,8 kg

Závěrečné hodnocení

OKI B410dn je v celku povedená tiskárna, která v kanceláři vyžadující rychlý a duplexní tisk, splní svůj účel. Větší hlučnost je zkrátka daní za rychlost a oboustranný tisk. Povedené ovladače jsou u OKI již samozřejmostí. Výsledný dojem tak kazí jen poněkud vyšší spotřeba.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

"Docela vadí také neustále běžící větráček, který se nezastaví ani po několika minutách..."

On se zastavi, odhadem je to cca 10 min, kdy zjisti, ze uz se proste tisknout nebude a ztichne.

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za info. Já čekal půl hodiny a pak už čekání vzdal :) Ale možná to bylo testovacím modelem.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru