PC Monitor: sledujte stav počítače z iPadu, iPhone nebo Androida

Potřebujete odejít od svého počítače, ale zároveň chcete mít přehled o tom, v jakém je stavu, zda běží a jaké jsou na něm spuštěny služby? V tom případě vám pomůže zajímavá aplikace PC Monitor sledující veškeré dění na počítači. Informace vám poskytne na dálku.

Scénářů, kdy potřebujete sledovat stav počítače na dálku, je mnoho. Typicky můžete spustit nějaký proces na svém počítači v kanceláři a odejít od něj domů. Nebyli byste si však jistější, pokud byste měli jednoduchou možnost zjistit, zda počítač zanechaný svému osudu opravdu dělá, co jste po něm chtěli?

Jiný příklad - doma máte počítač, který například stahuje nějaká data z internetu, zatímco vy jste někde mimo. S aplikací PC Monitor sice neovlivníte skutečnost, že vám, řekněme, došla volná kapacita na pevném disku, ale můžete se o tom alespoň velmi rychle dozvědět.

PC Monitor toho dokáže mnohem více. Nejedná se o žádný nástroj pro ovládání vzdáleného počítače, ale pokud si vystačíte se zprostředkovanými informacemi, vězte, že vás nadchne. I když... Počítač s jeho pomocí můžete vypnout, restartovat nebo uspat.

Jak zprovoznit PC Monitor

Program PC Monitor se skládá ze dvou částí. Tu první si musíte nainstalovat do svého počítače a spustit. Jedná se o aplikaci pro Windows dostupnou ve 32 i 64bitové podobě. Po prvním spuštění klepněte na tlačítko Create New Account a vytvořte si nový uživatelský účet. Zvolte dostatečně silné heslo, uvědomte si, že je to klíč ke sledování vašeho počítače. Poté tlačítkem na levé straně programu spusťte službu PC Monitoru.

Nyní jste v podstatě připraveni k instalaci druhé části. Ta je určena pro mobilní zařízení jako jsou iPad a iPhone s iOS nebo pro telefony či tablety s operačním systémem Android. Aplikace pro iPad je placená.

Počítačová část PC Monitoru

Počítačová část PC Monitoru

Po spuštění aplikace v mobilním zařízení a po přihlášení vaším jménem a heslem zvoleným při registraci, uvidíte seznam všech počítačů, na kterých vám momentálně PC Monitor běží. Můžete se pustit do jejich sledování.

Informace poskytované PC Monitorem

V levé části klientské části PC Monitoru si po výběru počítače, o kterém se chcete dozvědět více, zobrazíte sekci System Details. Zde najdete několik řádků udávajících aktuální zatížení procesoru vybraného počítače, velikost obsazené operační paměti a po rozklepnutí také volné místo na discích, seznam spuštěných služeb, přehled běžících procesů, přehled naplánovaných úloh a přehled uživatelů.

Klientská část PC Monitoru

Klientská část PC Monitoru

PC Monitor v iPadu nebo na Androidu vás dovede upozornit, pokud některá ze sledovaných služeb nebo některý z procesů přestanou fungovat. Jejich monitorování musíte ale nejprve aktivovat. To provedete opět v počítači v aplikaci PC Monitoru. Přepněte se v něm na kartu Services nebo Processes a označte procesy, které chcete sledovat. Výběr potvrďte tlačítkem Apply.

Výběr sledovaných služeb

Výběr sledovaných služeb

Ovládání vzdáleného počítače

Kromě užitečného sledování procesů a služeb a poskytnutí informací na vyžádání vám PC Monitor umožní provést některé akce na vzdáleném počítači. V klientské aplikaci je to sekce Commands a najdete zde příkazy pro odhlášení, restart, vypnutí, uspání a hibernaci vzdáleného počítače.

Vybraný počítač lze na dálku uspat

Vybraný počítač lze na dálku uspat

PC Monitor je zajímavá a užitečná aplikace. Po pravdě, od chvíle, kdy jsem si pořídil první smartphone jsem čekal, kdy na něco podobného narazím. K dokonalosti mi zde chybí možnost provázání se vzdálenou plochou (i pro ni existuje na iPadu a Androidu řešení), monitorování více počítačů a jejich služeb nebo procesů naráz je ale i tak velice užitečné.

Nezapomeňte si projít nastavení programu v počítači a pozapínat, co všechno chcete umožnit v mobilním zařízení pomocí PC Monitoru sledovat.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, dělám ročníkovou práci, kde měřím fungování mobilu při používání nějaké aplikace a zajímalo by mě, zda nelze měřit CPU a základní funkce na dálku z počítače
Děkuji za odpověď

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den. Myslím, že přes Android Studio by to mělo jít, napadlo mě to jako první. A toto mi zřejmě dává za pravdu. Ale píšu jen teoreticky, nezkoušel jsem https://stackoverflow.com/questions/30459476/android-how-to-monitor-real-time-cpu-usage

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru