Google Lens: program pro telefon, který vám odpoví prakticky na vše

Co je to za auto? Jakou používám klávesnici? Co mi roste v květináči? Kolik stojí šaty, které má támhleta paní? A co se skrývá za tím nesrozumitelným textem v cizí řeči? Na tyto a spoustu jiných otázek vám odpoví Google Lens. Šikovná mobilní aplikace, se kterou stačí pořídit fotku předmětu, na který se ptáte.

Google narostl do takových rozměrů, že už neslouží jen jako vyhledávač pro vaše písmenka. Rozumí hlasovým povelům, které si určitě snadno vysvětlíte tak, že prostě převede řeč na text a vyhledá požadavek.

Jenže Google dovede využít svou rozsáhlou databázi také k vyhledávání podle obrázků. O tom jsem tu už psal, viz odkaz. Ve spojení s mobilním telefonem však tyto zdroje dovedou zodpovědět řadu otázek, aniž byste je museli do telefonu pracně ťukat nebo je diktovat.

Stačí si v telefonu s Androidem nainstalovat appku Google Lens. Když ji spustíte, vypadá jako jedna z tisíce aplikací, které vylepšují výchozí fotoaparát v telefonu. Že je mnohem chytřejší, zjistíte ihned po pořízení prvního snímku.

Rozpoznávání předmětů pomocí fotoaparátu

Vyfoťte nějakou věc, kterou máte po ruce. Inhalační tyčinku, květinu na okně, počítačovou myš… Google Lens se pokusí automaticky rozpoznat, co je na fotografii. V závislosti na daném předmětu pak zobrazí další informace.

Google Lens

Pokud je to nějaký produkt, který se vyskytuje v eshopech, uvidíte přehled cenových nabídek spolu s možností se rovnou prokliknout do daného eshopu.

Google Lens

Pokud jde o obecnou věc nebo produkt, který se už neprodává, Google Lens se pokusí určit název a vyhledat další obrázky téhož.

Vyzkoušel jsem v kanceláři na několika věcech, co byly po ruce. Projektor, přes dvacet let staré jízdní kolo, klávesnice Genius, o které jsem nevěděl už nic bližšího. Aplikace Lens si poradila se vším perfektně.

Google Lens

Stejně tak ji lze použít k identifikaci například květin, které vám někdo dal a vy potřebujete zjistit jejich název a následně, zda je zalévat často nebo střídměji.

Překládáme texty pomocí fotoaparátu

Další zajímavé využití nabízí jiná ikonka vedle tlačítka fotoaparátu. Použijte ji a namiřte foťák v telefonu na libovolný cizojazyčný text. Google Lens jej rozpozná, pošle k překladu a poté jej ihned v živém obraze ukáže přeložený. Ne vždy je to dokonalý překlad, a zvláště zajímavé podněty k večerní zábavě to poskytne při automatickém překladu jídelních lístků.

Aplikace je poměrně chytrá a postupně vás překvapí svými návrhy k tomu, co zrovna vyfotíte a nač namíříte objektiv fotoaparátu. U budov například zkusí nabídnout více informací k místu, které vás zaujalo.

Vyzkoušejte sami. Google Lens je k dispozici zadarmo.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Je to skutečně skvělá aplikace. Proč jí však instalovat zvlášť, když je součástí aplikace Google?

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru