Codecon 2023: ambiciózní vývojářská konference s nedotaženou realizací

Minulý týden proběhla největší vývojářská konference na Slovensku. Řečí čísel 1000 účastníků, 32 spíkrů, 3 pódia, půl roku příprav. Jak se setkání podařilo? Zajeli jsme kouknout osobně. Bohužel dojmy byly spíše rozpačité.

Bratislavská Stará tržnica se stala místem sedmého ročníku setkání nejen slovenských vývojářů točících se okolo webu i desktopových aplikací. CODECON 2023. Těšil jsem se samozřejmě na výlet i na posbírání řady tipů z oblasti, které se profesně věnuji. Ale má očekávání se ukázala snad až příliš velká.

Místo činu: Stará tržnica, Bratislava

Zvolené místo pro takovou akci není špatné. Stará tržnica je v centru, dostupná pohodlně MHD a autem z Brna to také bylo na pohodu. Parkovali jsme kousek od místa konání, na nábřeží u Dunaje. Během obědové pauzy jsme vyrazili do centra, přes den byl čas na kávu v přilehlé kavárně a posezení před budovou. Potud vše na jedničku.

Trochu horší dojem mám z kombinace těchto prostor a tří přednáškových pódií. Hala tržnice sice bez problémů snese hlavní pódium, stánky okolo něj a posluchače spolu s korzujícími účastníky konference. Ale dvě pódia na balkonech? Jednak to bylo beznadějně přeplněno diváky, zatímco hlavní hlediště prořídlo, jednak nebylo slyšet vlastního slova ani přednášející. I proto musel mít každý, kdo chtěl chvíli poslouchat doplňkové pásmo, sluchátka. To mi vůbec nepřijde dobrý nápad.

Další problém vidím v prezentačních schopnostech většiny vystupujících v porovnání s těmito prostory. V komornějším prostředí nějakého sálu by jim to slušelo mnohem lépe. Takto bohužel nezvládali zaujmout publikum a ruch v tržnici k výslednému dojmu vůbec nepomáhal. Naopak chválím moderátora Mateje Cifru (známého též jako Sajfa).

Postřehy z přednášek na Codecon 2023

Vyslechli jsme s bráchou několik přednášek a ke každé jsem sepsal několik postřehů. V zásadě šlo o zajímavá témata, která se až na výjimky degradovala způsobem prezentace konkrétních přednášejících.

Image
CODECON 2023

Peter Širka představil Total.js OpenPlatform. Jedná se o nástroj pro tvorbu různých webových aplikací na bázi JavaScriptu a PostgreSQL. Zvládá až tisíc uživatelů najednou, osloví vás třeba i licencí MIT. Jak sám Peter uvedl, nevýhody jsou nižší výkon a spouštění jenom v iframe. V mých očích tím tuto platformu rovnou navedl na druhou kolej, představení toho, co by se s ní dalo postavit, totiž bylo dost nekonkrétní. Diváky za mnou velmi pobavilo slovo „tůlik“, které Peter opakovaně používal.

Ačkoli jsem se těšil na témata o AI, tak musím konstatovat, že Radovan Kavický přišel s nejvíce bizarní přednáškou celé konference. Většinu přiděleného času zabralo představení zajisté velmi vzdělaného člověka a „věčného“ studenta, jeho prací a knih. Zbytek přednášky, který se měl věnovat strojovému učení byl bohužel tak nepřehledný povídáním i doplňkovými obrázky, že jsem to nepobral. Pobavil dotaz z publika: zvládla by AI udělat tuto přednášku přehlednější? Zaujala mě jedna věc – podle Radovana Slovensko v AI výrazně zaspalo ve využití a problém je o to větší, že ani není nikdo, kdo by to učil a dále rozvíjel.

Image
CODECON 2023

Matej Šipkovský a přednáška o etickém hackingu. Zajímavý pohled na to, co etický hacker dělá. Za mě určitě palec nahoru za praktické ukázky s využitím DVWA. Pokud chcete trénovat nejenom SQL injektáž, doporučuji si tuto schválně zranitelnou webovou aplikaci nainstalovat.

Nové CSS vlastnosti přišel představit Martin Michálek. A bylo to jako závan čerstvého větru na moři. Podobné soudy dělám hrozně nerad, ale tentokrát mi připadlo, že přednášející, kteří přijeli zpoza hranic, měli výrazně lépe nabito než slovenští kolegové. O několik levelů. Martin konkrétně představil container queries, style queries, relační selektor :has, cascade layers, layouty a gap ve flexu, velmi praktický grid-auto-flow, clamp, scroll-snap a využívání podmínek v CSS. Nejlepší přednáška celé konference.

Image
CODECON 2023

Ondřej Žára ze Seznamu přivezl Web Components. Musím poděkovat alespoň takto na dálku. Dlouho jsem pátral, k čemu bych je mohl využít a jak to funguje. Teď mám mnohem lepší představu o tvorbě vlastních HTML elementů i Shadow DOM a práci s nimi.

Službu na kódování CSS s názvem Stylers.cloud představil Ján Seyd. Zároveň se věnoval povídání o tom, co koho trápí při tvorbě CSS a jak by mohl trávit čas efektivněji.

Martin Michálek se po obědě objevil i na druhém pódiu, kde mluvil o optimalizacích obrázků pro web. Srovnával formáty JPEG, AVIF a WebP, ukázal praktické využití značky <picture> i práci s atributem srcset nebo s fetchpriority. A překvapilo mě, že jsme s bráchou jedním z mála, kdo zvedl ruku na otázku, zda zná šikovný nástroj pro online optimalizaci obrázků Squoosh. Další poznačený tip mám na rozšíření Chrome o Responsive Image Linter, který vám poradí s velikostmi obrázků na webu.

Róbert Ďurec přišel s nápady, jak za pomoci ChatGPT ušetřit množství času a nervů při kódování. Tedy měl tu ambici. Přednáška by nebyla špatná, ale byla zoufale přeplněná a rušená. I tak si z ní ale odnáším praktické postřehy z testování ChatGPT, ve kterém se vhodnými dotazy aktivuje matematický modul a přesnější výpočty, programátorský modul či modul politické korektnosti. Kde je ale ten zmiňovaný zlatý grál, na kterém v marketingu vydělám ty mraky peněz, jsem vlastně nepochopil. Někde tam prý je.

Wanda Pribylincová přinesla na vývojářskou konferenci dnes nezbytné měkké téma.  Povídala o měkkých dovednostech coby klíči k úspěchu v technologických týmech. Ač tuto problematiku teď řeším, špatně stravitelná přednáška mě nezaujala. Tím spíše v kontrastu k podobnému tématu, které jsem večer předtím poslouchal na mnohem komornějším srazu Frontendistů v mnohem zajímavější podobě.

Na závěr si vzali slovo Lukáš Láni a Tibor Hanesz. Mohla to být opravdu zajímavá přednáška o tom, jak se vývojářská firma kvalifikuje coby dodavatel software pro Evropskou vesmírnou agenturu. Bohužel Lukáše asi hned na začátku vykolejilo nefungující spojení počítače a velkoplošné obrazovky (jako řadu lidí před ním) a následující přednáška byla tak velmi nejistá a introvertní, že si z ní nic konkrétního neodnáším. Vlastně jen vzpomínám, jestli něco povídal i jeho parťák.

Rozumím ještě po slovensky?

Úplně zabitý čas tedy návštěva Bratislavy nebyla, pár zajímavých poznatků si oba odvážíme. Ale čekal jsem mnohem více. Ač Peter Širka na začátku povídal, ať se zbytečně nehejtujeme, protože v Česku i na Slovensku je spousta šikovných vývojářů, kteří si jen dostatečně nevěří, ještě jeden závěrečný povzdzech mám.

Čím dále častěji vnímám, že přestávám rozumět slovenským přednášejícím. Není to jen otázka Codeconu. V mnohem větší míře používáte anglicismy ve svém jazyku, než to dělají třeba Češi. Samozřejmě napříč obory, ale v čemkoli spojeném s IT je to extrémní. Když pak přepínám poslech mezi slovenským povídáním a angličtinou se slovenským přízvukem, je to bolehlav. Proč je například nutné říkat mačmejking nebo salesák? Tůlik nebo česká utilitka, jsou proti tomu jen úsměvné vybočení.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru