Microsoft Language Portal: vyznejte se v terminologii Microsoftu

Microsoft v posledních letech chrlí jednu novinku za druhou. Na mysli nemám přímo nové verze Windows, nebo platformu Silverlight, ale věci jako jsou miniaplikace, míchanice a další věci s podivnými názvy. Vyznat se v nich nemusí být zrovna jednoduché, zvlášť pokud se v článcích střídají české a anglické termíny. Pomoci se zorientovat by vám mohl ale jazykový portál Microsoftu.

Přiznám se, že i já občas střídám české a anglické názvy některých prvků z oblasti softwaru od Microsoftu (a nejenom od něj). Počeštěné anglické termíny jako gadgety nebo mash-upy  (gadgets, mashups) mi pořád znějí logičtěji, nežli výše zmíněné míchanice. Mimochodem, správný překlad slova mashup je hybridní webová aplikace, ale v životě jsem nikoho neslyšel něco takového vyslovit, natož to vidět napsané v článku. Zřejmě málo čtu.

Na webu Microsoft Language Portal najdete jednoduchý vyhledávač, který vám přeloží termíny z oblasti IT používané Microsoftem do různých jazyků. Navíc zde najdete i popisné vyjádření toho, co hledaný termín znamená. Microsoft Language Portal podporuje i češtinu a slovenštinu.

Na portálu zadejte do vyhledávacího políčka v horní části pravého panelu hledaný výraz v angličtině. Vyberte si, do jakého jazyka jej chcete přeložit a klepněte na tlačítko Search.

Microsoft Language Portal: vyznejte se v terminologii Microsoftu

Po načtení nové stránky uvidíte seznam termínů, kde se hledaný výraz nachází a také jeho překlad do vámi zvoleného jazyka.

Microsoft Language Portal: vyznejte se v terminologii Microsoftu

Myslím, že tato pomůcka je velice užitečná, nejenom pro novináře/blogery, kteří chtějí dodržovat terminologii Microsoftu, ale také pro běžné uživatele, kteří sice s angličtinou nemají problém, ale občas u některých pojmů neví, o čem je řeč. Co myslíte? Vzpomínáte si na nějakou situaci, kdy byste Microsoft Language Portal využili?

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru