Pico – ten nejjednodušší CMS. Ovšem se šablonami a podporou Markdown

Redakční systém Pico, dá-li se tak vůbec nazývat, označují jeho autoři jako stupidly simple. Jedná se vlastně o jednoduché udělátko, které zpracovává statické soubory s obsahem a sestavuje je do podoby webové stránky. Jde tedy o CMS bez podpory databáze, který se hodí pro menší weby.

Nejrůznějším redakčním systémům a jim podobným udělátkům, které fungují bez nutnosti mít na serveru databázi MySQL či jinou, fandím sále více (viz třeba můj článek o GetSimple). Existuje skupina jednoduchých webů, u kterých je použití velkých redakčních systémů jako Drupal, Joomla nebo WordPress zbytečné. Jsou závislé na databázi a budou se kvůli své velikosti vždy načítat o něco pomaleji, než weby bez provázanosti na databázi.

A pak – pro stavět web o pěti podstránkách na něčem tam velkém, jako je komplexní redakční systém?

Na druhou stranu jen málokdo by dneska chtěl dělat web čistě v HTML. Řešit i těch pět stráneček kompletně od <html> po </html>. Proč? Chcete se snad obtěžovat neustálými úprava menu ve všech souborech, pokud v něm provedete nějakou změnu? Chcete pořád upravovat patičku ve všech souborech a další společné části?

Pico – zaměřte se na obsah, zbytek nechejte šabloně

Právě pro výše popsané účely je jako stvořený redakční systém Pico. Tedy redakční systém... Můžeme za něj považovat aplikaci, která načte sadu souborů s obsahem a vytvoří pro ně navigaci? To nechám na vašem posouzení. Faktem je, že Pico usnadňuje tvorbu těch nejjednodušších webů, jejichž podstránky mají společné části.

Pico funguje tak, že do nějaké šablony načte soubory *.MD a vytvoří pro ně navigaci. Soubory MD jsou samozřejmě jednoduché textové soubory, ve kterých lze použít zápis HTML. Píšete do nich jen obsah stránky, ne omáčku okolo.

Co je však hlavní, Pico dovede soubory MD zpracovat tak, že v nich není nutné používat jenom prostý text nebo HTML, ale především syntaxi Markdown. Pokud ji neznáte, vězte že se jedná o velmi jednoduchý způsob formátování dokumentů, kdy používáte prakticky jen textový zápis s využitím pomlček, rovnítek a dalších znaků pro formátování. Takovýto text je následně převeden do podoby HTML a předáván prohlížeči. Více v článku Markdown – jak efektivně psát texty na webu aneb HTML bez HTML.

Pico využívá šablonovací systém Twig

Co se týče zpracování vzhledu webu běžícího s CMS Pico, není to nic složitého, jen postavíte HTML soubor, do kterého vložíte nahrazovací vzorky ze šablonovacího systému. V případě Pico jím je Twig, který najdeme i v Drupalu 8.

Nahrazovacích vzorků jsou tři desítky, není tedy problém se je naučit nebo si je vypsat z dokumentace.

Instalace Pico CMS

Vzhledem k tomu, že Pico nemá žádnou vlastní administraci a ani nevyužívá databázi, je jeho instalace maximálně jednoduchá. Stáhnete si aktuální balíček z jeho domovských stránek a rozbalíte jej na server.

Dobře, můžete ještě dořešit případné problémy s nekompatibilitou .htaccess a vašeho hostingu nebo severu. Tím ale proces instalace končí. Nic víc není třeba.

Ještě tu máme nastavení, i když taky nijak složité. V kořenové složce systému Pico najdete sobor config.php. Jsou v něm zakomentována různá nastavení, jako jsou název webu, výběr tématu vzhledu, nastavení formátu času, cacheování šablon, způsob řazení příspěvků v blogu (ano, i toto Pico zvládne) a délka zkrácené verze příspěvku ve výpisu.

Pico

Vkládání obsahu do Pico a plugin Pico Editor

Pro vytvoření obsahu webu vám stačí přejít do složky content a vytvořit ze nový sobor s koncovkou md. Ten se vám následně objeví v navigačním menu na webu. Jak jsem zmínil, v těle tohoto souboru napíšete obsah stránky s využitím HTML nebo Markdown syntaxe, případně s kombinací obojího.

Ve své jednoduchosti je Pico docela fikaný. Umožní vám totiž také zeditovat meta tagy a titulek dané stránky. Stačí je uvést do komentářů nad obsahem souboru MD. Způsob zápisu můžete okoukat z ukázkových stránek, které jsou v instalaci Pico. Pak je smažete.

Pokud byste přeci jenom chtěli trošku pohodlí při psaní obsahu na webu s Pico, doinstalujte si plugin Pico Editor. Stáhnete jej, rozbalíte do složky plugins/pico_editor a upravíte jeho soubor pico_plugin.php. Doplníte do něj SHA1 podobu hesla, které chcete použít pro přístup do jednoduché administrace obsahu. Následně se s tímto heslem přihlásíte na adrese /admin.

Přihlášení do Pico Editoru

Pico vám zde zobrazí jednoduché rozhraní pro editaci stávajících a přidávání nových stránek. Využívá přitom Markdown editor EpicEditor, který umí zobrazovat náhled na zformátovaný text, jenž byl zapsán s použitím syntaxe Markdown.

Pico Editor Pico Editor

Tento plugin má ovšem problém, pokud web provozujete v podadresáři a ne přímo na doméně nebo subdoméně.

Vyzkoušejte

Máte-li jednoduchý web, pro který potřebujete vytvořit pár podstránek s textem, pak určitě Pico vyzkoušejte. Sestavení takového webu není složitější, než napsání několika kompletních HTML souborů a přitom vám později může ušetřit čas při úpravách nebo přidávání další podstránky.

Ještě tip na závěr. Pico mi svým konceptem docela připomíná Toto, jednoduchý blogovací engine psaný pro Ruby. Taky načítá statické soubory s Markdownem a tvoří z nich web. Ukázkou může být například www.lesscss.cz.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Takových to jednoduchých redakčních systému je poměrně mnoho. Je jen otázkou kolikpak z nich bude vyvíjeno za 2 a vice let.  Dneska jsem náhodu narazil na redakční systém AnchorCMS http://anchorcms.com/ .

návštěvník

Dobrý den, docela by mě zajímalo, jak a jestli vůbec se dá pico spustitpod lokálním serverem jako např.: XAMPP nebo Uniserver, já používám uniserver, ale pod tím se pico nespustí. Kde je chyba?

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, Pico CMS na lokálním serveru spustíte, zkoušel jsem to třeba na MAMP v OS X. Záleží na konfiguraci PHP v tom serveru. Tipuju, že tam nemáte podporu XML. Stejně jako u jiných problémů i tu platí - koukněte do error logu.

návštěvník

"nespustí se mi to", to je definice jak stehno:) (chtělo by to aspoň napsat co to hodí za chybu).
Mně se PICO nepovedl spustit když jsem ho zkoušel spustit na serveru s PHP verzí nižší než 5.3Na serveru s PHP 5.4.6 už mi naběhl.
Zasekl jsem se ale na instalaci pluginu editor:(
Po instalaci (nakopírování) do adresáře /plugins/pico-editor jsem dle návodu zkusil zadat http://mujtestweb/Pico-master/admin a skončil jsem na hlášce, že nelze nalézt stránku:(

návštěvník

tak mne sa podarilo naisntalovat a spustit editor ale ako pise Jan nic mi tam nezobrazi je to mozno kvoli hostingu neviem preto nemozem editovat :-(

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru