Microsoft Expression 4: co je nového?

Sada aplikací pro designéry a tvůrce webu, Microsoft Expression, byla minulý týden uvolněna ve čtvrté verzi. V sadě se objevuje nový nástroj, pro české uživatele k dispozici jsou také zvýhodněné upgrady. Co konkrétně Microsoft Expression 4 přináší za novinky a má smysl aktualizovat předchozí verze?

První verze programů Microsoft Expression se objevila někdy před třemi roky jako zajímavá alternativa nebo doplněk k vývojářskému prostředí Visual Studio. Rovněž nahradila velice oblíbený editor webových stránek Microsoft FrontPage. Smyslem balíku Microsoft Expression je nabídnout speciální nástroje designérům, kteří se budou soustředit na vizuální stránku aplikace, zatímco vývojář zůstane u svého Visual Studia.

Takový postup by samozřejmě šel realizovat i bez použití Microsoft Expression, ovšem výstupy z jednotlivých programů v tomto balíku je možné bez problémů otevřít ve Visual Studiu. To jinými slovy znamená, že k navrhnutému vzhledu aplikace vývojář jen dopíše potřebný kód. V mnoha případech není nutné vyřezávat jednotlivé grafické prvky nebo se zabývat jednotlivými úpravami vzhledu. Designér připraví vše potřebné a vývojáři předá jen hotovou XML strukturu.

Co najdete v Microsoft Expression 4

Čtvrtá verze této aplikační sady obsahuje editor webových stránek Microsoft Expression Web 4 doplněný o nástroj SuperPreview zobrazující náhledy stránky v různých prohlížečích, návrháře uživatelských prostředí Expression Blend 4 s možností prototypování pomocí nástroje SketchFlow, vektorový grafický editor Microsoft Expression Design 4 a Microsoft Expression Encoder 4 - povedený nástroj pro konverzi videa.

Microsoft Expression 4 je k dispozici ve třech základních edicích:

  • Základní edice - Expression Studio 4 Web Professionalobsahuje Expression Web 4, Expression Encoder 4 a Expression Design 4
  • Nejvybavenější sada - Expression Studio 4 Ultimatevás čeká Expression Blend 4 +SketchFlow, Expression Web 4, Expression Encoder 4Proa Expression Design 4.
  • Prostřední variantuMicrosoft Expression 4 Premiumzískávají uživatelé Visual Studia Premium, případně ve verzi Ultimate jakožto součást MSDN předplatného kVisual Studiu a neprodává se samostatně.

Novinky v Microsoft Expression Web 4

V přehledu novinek na domovské stránce tohoto povedeného nástroje pro tvorbu webů, najdete dvě významná vylepšení. První se týká nástroje SuperPreview. Ten je nově k dispozici nejenom jako desktopový program, ale také jako online služba nabízející náhled vzhledu stránky v několika dalších prohlížečích a operačních systémech.

V desktopové aplikaci přibylo zobrazení v čistém Internet Exploreru 7, nikoli jen v jeho simulaci skrze IE8. Vzhled webu si tak otestujete v Internet Exploreru 6, 7, 8->7 a 8 a ve Firefoxu. Otevřete zde také obrázky s grafickým návrhem webu (včetně formátu PSD), abyste mohli porovnávat rozdíly. Není bez zajímavosti, že SuperPreview dovede po nastavení příkazového řádku PHP zpracovat i jednoduché PHP soubory na lokálním počítači do podoby výsledné stránky.

Microsoft Expression Web SuperPreview 4

Microsoft Expression Web SuperPreview 4

Po aktivaci online verze SuperPreview (stačí zadat e-mail a potvrdit validační odkaz), vám v desktopovém nástroji přibude možnost zobrazovat vzhled stránky na Safari 4 v prostředí Mac OS X. Další prohlížeče zřejmě přibydou postupem času.

Microsoft Expression Web 4

Microsoft Expression Web 4

Druhou významnější novinkou je nástroj SEO Checker. Ten analyzuje vytvořenou stránku a hodnotí ji z pohledu různých technik pro optimalizaci pro vyhledávače. Podobně, jako jste si mohli doposud zobrazit hlášení o kompatibilitě svých webů, o správném zpracování CSS nebo o přístupnosti, zobrazíte nově i panel SEO a spustíte kontrolu vybrané stránky nebo celého projektu.

Novinky v Microsoft Expression Blend 4

S pomocí programu Microsoft Expression Blend 4 jste schopni navrhovat uživatelská prostředí desktopových i webových aplikací a poté je snadno přenést do Visual Studia, kde doplníte potřebnou funkcionalitu. Předpokladem je, že webová aplikace bude využívat Silverlight a desktopová Windows Presentation Foundation, jinými slovy .NET Framework. Pro návrh klasických Win32 aplikací tento nástroj určen není.

Ve čtvrté verzi Expression Blendu je novinek o poznání více, než u výše zmíněného Expression Webu. Předně přibyla podpora pro Silverlight 4 a WPF 4. Poprvé si také můžete vybrat kompatibilitu se staršími verzemi, navrhovat tak lze i pro Silverlight 3 a WPF 5.5 SP1. Kompatibilita s Visual Studiem je vyřešena pro jeho verze 2008 a 2010.

Microsoft Expression Blend 4

Microsoft Expression Blend 4

Nový prototypovací nástroj SketchFlow, který najdete v Expression Studiu 4 v edici Ultimate, využijete k návrhu navigací a kompozic jednoduchou vizuální cestou pomocí skic. Využijete třeba i import z Photoshopu, stejně jako v celém Blendu.

Z dalších novinek zaujme například podpora publikování do SharePointu, animování objektů, pojmenovávání scén, vylepšený import vrstev z Adobe Photoshopu, sada nových ovládacích prvků a propojení na datové zdroje.

Novinky v Microsoft Expression Design 4

Tento grafický editor není určen k úpravě fotografií, ale podobně, jako Expression Blend, slouží k návrhu grafiky využitelné na webu nebo v aplikacích. Jde však ryze o vektorový editor, Blend je poněkud komplexnější nástroj. Do Expression Designu 4 naimportujete data z Adobe Photoshopu nebo Illustratoru a můžete je dále upravovat.

Novinkou v Microsoft Expression Design 4 je import souborů ve formátech Windows Metafile a Enhanced Metafile (čili WMF a EMF a EMF+). Jak známo, jedná se o vektorovou grafiku nejčastěji viděnou ve formě klipartů v Microsoft Office. Tyto soubory lze do Expression Designu 4 importovat do stávajících dokumentů, klasicky otevřít, přetáhnout je na okno aplikace nebo je vložit přes schránku Windows.

Microsoft Expression Design 4

Microsoft Expression Design 4

Druhou novinkou v Microsoft Expression Design 4 je možnost ukládat rozvržení pracovní plochy. Konečně si tak můžete rozmístit jednotlivé ovládací prvky tak, jak vám bude vyhovovat a toto nastavení si pod nějakým názvem uložit.

Novinky v Microsoft Expression Encoder 4

Posledním ze čtveřice nástrojů v celém balíku, je Microsoft Expression Encoder Pro 4. Novinek je zde opět o něco více, takže pokud tento program využíváte ke konverzi videa a zabudování webového přehrávače, určitě budete potěšeni.

Nová verze nabízí tři různá rozvržení pracovní plochy podle toho, na jakém typu projektu hodláte pracovat - převod videa, aplikace pro Silverlight a živé vysílání. Došlo k vylepšení nástroje pro zachytávání dění na obrazovce a tvorbu screencastů. Při produkci živého vysílání je aplikována technologie Live Smooth Streaming, která zajistí dostupnost obsahu i v případě kolísající kvality internetového připojení.

Microsoft Expression Encoder 4

Microsoft Expression Encoder 4

Svůj obsah můžete chránit pomocí DRM za pomoci technologie Microsoft PlayReady zabudované do Expression Encoderu. Potěšující je nová podpora titulků. Do projektu lze importovat soubory DFXP, SAMI, SRT, SUB a LRC, export je možný do formátu DXFP. Pro export videa máte na výběr nově i z kodeků H.264 a VC-1. Co se H.264 týče, najdete jej pouze ve verzi Encoder Pro, která není součástí licenčních programů DreamSpark a MSDN.

Upgrade: ano či ne?

Otázka zda investovat do aktualizací sady Microsoft Expression je na místě. Velice totiž záleží na tom, který z produktů celého balíku využíváte a jako verzi momentálně používáte. Jakožto webový vývojář nevidím až tolik rozdílů v trojkové a čtverkové verzi Expression Webu. Naopak pohledem designéra desktopových a webových aplikací bych se kvůli novinkám v Expression Blendu k upgradu klonil.

Upgrade také vřele doporučuji všem uživatelům starších verzí Microsoft Expression. Máte-li předplatné MSDN, například coby součást Visual Studia, pak není co řešit a aktualizaci proveďte co nejdříve.

České uživatele používající nebo v průběhu června zakoupivší Expression Web 3 potěší, že mohou získat Microsoft Expression Web 4 formou bezplatného upgradu. Zároveň s tím získají šest českých dynamických šablon a knihu s podrobným návodem pro tento program.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru