Lumen5: jak udělat video z článku pomocí několika kliknutí

Na Facebooku jsem si všiml reklamy na zajímavý nástroj Lumen5 a rozhodl se jej vyzkoušet. Slibuje totiž, že zautomatizuje výrobu upoutávkového videa pro článek nebo prezentaci produktu v eshopu. Uznejte, zní to zajímavě.

Různé studie hovoří o tom, že video zaujme více lidí než běžný text a obrázky. Přinejmenším v reklamě. Ostatně, Lumen5 a jeho reklama, která mě na Facebooku upoutala, jsou toho sami důkazem. V té změti reklamního balastu, kterou mám na FB zdi, bych si jej asi jinak nevšiml.

Autoři Lumen5 právě na tomto poznatku o větší atraktivitě videa staví a přišli s nástrojem, se kterým je tvorba upoutávkových videí vlastně hračkou. Je totiž velice zábavná. Ve zkratce: přehodíte tomu URL adresu, zvolíte šablonu a vyplivne vám to hotové video.

Úplně tak bez zásahu to samozřejmě není, ale stojí za to Lumen5 prozkoumat blíže. Vyzkoušel jsem jeho automatiku s anglickými i českými texty a zdá se, že se trefil. Pardon, já jsem vám zatím neprozradil, že umí sám doplnit fotografie a video k vašim textům, že?

Krok první – automatika navrhne scénář, vybere texty a přidá obrázky

Vše začíná tím, že do Lumen5 vložíte URL adresu nějakého článku nebo jiné stránky na webu. Krátkou chviličku jej necháte pracovat, zvolíte si šablonu představující způsob vykreslování textů na obrázku. Následně uvidíte připravené video, které Lumen5 poskládal svou automatikou na základě nalezeného obsahu vaší stránky:

  • Lumen5 začne titulkem stránky a automaticky vybere důležité texty. Tím se pak liší délka videa.
  • K textům přidá vhodné obrázky. Buď přímo z vašeho webu nebo ze své fotobanky. Někdy přidá stejným způsobem i video.
  • Přes vložené obrázky se vykreslují vybrané texty ve zvoleném způsobu animace (šablona).

Očekával jsem, že nějakým způsobem to solidně zmákne anglické texty. Skutečně, k článku o fotografování na pláži mi Lumen5 přidal odpovídající obrazový obsah, který odpovídal automaticky zvoleným větám z těla článku.

S českým textem jsem byl trochu skeptický, ale Lumen5 mě příjemně překvapil. Tedy na první pohled. Na ten druhý to bylo 50:50, ale i tak je to slušné. Pro video sestavené na základě článku popisujícího návštěvu zámku Hrádek u Nechanic vybral vhodné texty. To se musí nechat. Dokonce správně na úvodním slajdu rozdělil nadpis podle dvojtečky.

Speciální online videoeditor Lumen5

Co se doplňujících obrázků k českému textu týče, spíše bych preferoval, kdyby použil fotky z článku. Samozřejmě, automatika těžko pozná, že popisuji jednu konkrétní stavbu, a ne zámky obecně, takže tam, kde bylo slovo zámek nebo hrádek vložil jako podklad fotky jiných podobných staveb. Trefil se i fotkou z parku.

Na druhou stranu poněkud nesmyslně dal k nadpisu Prohlídka zámku fotku z lekce čínštiny a k informacím o parkování pak britskou vlajku.

Délku videa, resp. počet „slajdů“ trefil při pokusu s českým i anglickým textem tak akorát.

Když vám připravený scénář nevyhovuje

Samozřejmě ne vždy budete s automatickou zcela spokojeni. Lumen5 na to pamatuje. Texty připravené ve videu lze libovolně editovat, ať už co do jejich obsahu tak i vzhledu. Na boku přitom máte náhled na obsah článku, ze kterého lze texty případně vybírat.

Myší také snadno přeskládáte pořadí jednotlivých snímků ve videu. Komu nevyhovují automaticky vložené fotky, toho bude zajímat přepnutí textového příběhu na výběr médií. Jak jsem zmínil, k dispozici je vestavěná fotobanka obrázků a videa (animované GIFy). V případě mého článku bylo samozřejmě potřeba nahrát vlastní obrázky.

Speciální online videoeditor Lumen5

Kromě fotografií, které si Lumen5 automaticky přizpůsobí a ze zásobníku je přetáhnete do slajdů ve scénáři, je možné nahrávat i videa ve formátu MP4. To jsem ale nezkoušel.

Tip: Při editaci svého videa mě napadlo, že by nebylo špatné, kdyby Lumen5 dovedl automaticky zobrazit nějakou mapu. Takto jsem musel použít screenshot.

Hudební podkres videa

Lumen5 se postará i o zvukovou část videa. Opět máte k dispozici možnost nahrávání vlastních souborů nebo využití docela rozsáhlé databanky. Doporučuji použít vyhledávání.

I zvolenou šablonu lze doladit

Na začátku tvorby videa se volí šablona určující pozadí slajdů s fotkou na výšku. Ta nevykryje celou plochu, ale je umístěna na jednobarevný podklad zvolené barvy. Šablona také určuje typ písma. Vše později snadno změníte jak globálně v režimu Style, tak na jednotlivých slajdech. Tam stačí kliknout do textu a použít kontextová tlačítka.

Speciální online videoeditor Lumen5

V režimu Style lze přidat i případný vodoznak do vašeho videa.

Formát videa

A konečně poslední ze záložek nazvaná Format, nabízí výběr výstupního formátu pro vaše video. Lumen5 počítá s tím, že jeho automatizovaný online video editor budete používat k propagaci článků a produktů na sociálních sítích. Proto nabízí hned několik předvoleb určujících poměr obrazu i maximální délku videa.

V nabídce je několik formátů od Facebooku, Instagramu, Twitter, Snapchat, LinkedIn, Pinterest, nechybí samozřejmě YouTube (omezené na dvě minuty). Plus čtveřice jiných rozměrů.

Další možnosti úprav videa

Přestože Lumen5 není online video editor v pravém smyslu slova, kde bychom měli nějakou časovou osu, přidávali stopy a další věci, nabízí ještě několik možností úprav. Nejsou vidět na první pohled. U každého slajdu máte tlačítko More options, které otevře panel s nastavením ořezu obrázku, rozmístěním textu a také animací, která obrázkem ve videu posunuje.

Speciální online videoeditor Lumen5

Publikování videa

Změny ve videu jsou automaticky ukládány. Ze začátku jsem měl tendenci hledat nějaké tlačítko Save, ale časem si zvyknete. Automatika je lepší. Hotové video si prohlédnete tlačítkem Preview a pak už jej můžete rovnou publikovat.

Lumen5 nabízí několik možností, jak se k hotovému videu dostat:

  • První je klasické stažení videosouboru.
  • Druhá možnost je odkaz ke sdílení.
  • Třetí je nahrávání na Facebook, pokud jste si s ním Lumen5 propojili.

Na vyrenderování videa je potřeba chvíli počkat. Moje ukázka trvající minutu a třináct sekund se renderovala okolo čtyř minut. Během té doby je vám dokola přehráván náhled na video.

Ukázka videa je zde:

Placená i naplacená verze Lumen5

Lumen5 mě opravdu zaujal. Přiznám se, že výše uvedené jsem napsal na základě zkušeností s jeho bezplatnou verzí. Ta je omezena na 5 videí měsíčně a na konci každého z nich je informace o tom, v jakém nástroji video vzniklo. Dále vás neplacená verze online video editoru omezí ve výběru fotek a hudebních smyček jen na tři tisíce podkladů. Placené verze jich mají miliony.

Co je příjemné, není tu žádný vodoznak. Jen krátká zmínka o Lumen5 na konci videa.

Zbývá teď zamyšlení, zda do placené verze jít. Ta nejlevnější vychází na 29 dolarů měsíčně (nebo 19 při roční platbě). S roční platbou už to taková pálka za měsíc není, jediné omezení zůstává v 720p kvalitě výsledného videa. Další tarify za 79 USD a 199 USD už umí Full HD a liší se množstvím zdrojů v databance.

Pravděpodobně vyzkouším několik videí z bezplatné verze pro propagaci článků na sociálních sítích a pokud se osvědčí, půjdu do placeného tarifu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru