KLS Mail Backup: pohodlná záloha pošty a prohlížečů

Dnes si představíme další zdarma dostupný zálohovací program. Vybral jsem KLS Mail Backup, který slouží k pohodlnému vytvoření zálohy Thunderbirdu, zálohy Outlook Expressu nebo Windows Mailu. Kromě zálohování poštovních programů však dovede zálohovat i data z webových prohlížečů Internet Explorer, Firefox a Mozilla/SeaMonkey.

Proč zálohovat data? Občas mám pocit, že už není třeba donekonečna opakovat, jak je záloha dat v počítači nezbytná. Setkání s realitou některých uživatelů mě vždy přivede zpět na zem. Myslete prosím na to, že i při sebelepších znalostech se vám může stát, že si v systému něco pokazíte a přijdete o své fotografie, hudbu, e-maily a jiná data.

Záloha dat je aktuální i pro všechny, kdo chtějí vyzkoušet instalaci Windows 7. Už jsem se setkal s několika vítečníky, kteří nečetli pozorně návod k instalaci a přemazali si existující diskový oddíl se všemi daty. Nemusíte však provádět žádné kejkle, stačí, aby se vám do počítače dostal nějaký nebezpečný software. Není to tak velký problém, viz případ Win32/Conficker.

Jak zálohovat Outlook Express a další programy?

KLS Mail Backup po spuštění nabídne výběr programů, jejichž data dovede zálohovat. Aktuální verze si poradí s poštovními klienty Outlook Express, Windows Mail a Windows Live Mail. Podporuje i nejrozšířeněji alternativu k Microsoftím poštovním klientům - Thunderbird.

Vyberte si poštovní program, který používáte, a po jeho označení zvolte jednotlivé části, které má KLS Mail Backup zálohovat. Kromě samotné pošty dovede zálohovat i nastavení, podpisy, seznam kontaktů nebo u Windows Live Mailu přijaté soubory z Messengeru. Vybrané zálohování přidejte tlačítkem Add, resp. Add&Close a dialog zavřete.

Výběr zálohy

Výběr zálohy

Po přidání se seznam nastavených záloh objeví v seznamu a program zobrazí okno s nastavením profilu zálohy. V sekci Target zadejte umístění zálohy. Pokud možno doporučuji použít externí disk. Na kartě Mode si nastavíte typ zálohy (momentálně jen kompletní) a možnost automatického mazání starých záloh. Pokračujte nastavením komprese (místo Normal doporučuji úspornější Best) a nastavení potvrďte tlačítkem OK.

Nastavení zálohy

Nastavení zálohy

KLS Mail Backup se nyní zeptá, zda má zálohování rovnou spustit. Můžete to potvrdit, případně se nejprve kouknout na další nastavení programu.

Spuštění zálohy

Připravené zálohovací profily jednoduše spustíte klepnutím na tlačítko Run v nástrojové liště programu. Ihned se zobrazí informace o průběhu zálohování. Po jejím dokončení ji můžete zavřít tlačítkem Close.

Zálohování pošty v akci

Zálohování pošty v akci

Záloha Internet Exploreru a Firefoxu

KLM Mail Backup si poradí i se zálohou webových prohlížečů. Ve stromové struktuře hlavního okna si můžete prohlédnout aktuálně nastavené zálohy, další přidáte po stisku tlačítka Add, které zobrazí již známé okno zobrazené při prvním startu programu.

Seznam záloh v KLS Mail Backup

Seznam záloh v KLS Mail Backup

Při zálohování webových prohlížečů si můžete vybrat uložení zálohy oblíbených položek, souborů cookies, historie, nastavení prohlížeče, certifikátů, uložených hesel a dalších položek. Možná jen poznámka - u Firefoxu je KLS Mail Backup schopen zálohovat o poznání více věcí, než u Internet Exploreru.

Příprava zálohy Firefoxu

Příprava zálohy Firefoxu

Obnovení dat

U řady zálohovacích programů vůbec není samozřejmé, aby nabízely i funkci pro obnovení dat z vytvořené zálohy. KLS Mail Backup však průvodce pro obnovení dat nabízí. Po klepnutí na tlačítko Restore se zobrazí seznam existujících záloh. Přepněte se na volbu Selected files and folders, nastavte zatrhována u všeho, co chcete obnovit a klepněte na tlačítko Next. Sdělte programu, zda má přepsat existující soubory a spusťte proces obnovení ze zálohy tlačítkem Restore.

Obnovení dat ze zálohy v KLS Mail Backup

Obnovení dat ze zálohy v KLS Mail Backup

KLS Mail Backup je povedený zálohovací nástroj, který ve freewarové verzi nabízí základní funkce pro vytváření zálohy poštovních programů a webových prohlížečů. Placená verze programu pak nabízí možnost ukládání zálohy jinam, než do lokální složky (FTP, CD/DVD) a vytvoření automaticky spouštěných úloh.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru