Znovu a naposled: Windows Mail není Windows Live Mail

Myslím si, že se Microsoft dopustil u označení některých svých programů vážné chyby. Na mysli mám poštovní klienty Windows Mail a Windows Live Mail. Díky velmi podobným názvům a v podstatě i vzhledu obou programů dochází k tomu, že si je lidé pletou a navzájem zaměňují. To by nebylo samo o sobě nic tak hrozného, kdyby jim časopisy a webové magazíny o počítačích byly schopny dodat správné informace a vše tak uvést na pravou míru.

Ovšem je tu jeden problém. Jak jsem zjistil, v označení zmíněných programů mají chaos i počítačoví novináři, kteří své omyly následně šíří dále mezi mnohdy méně počítačově vzdělaný lid. Je to docela škoda, protože Windows Live Mail si nezaslouží, aby byl označen pouze jako poštovní program z Windows Vista, který lze nainstalovat do Windows XP. Takové označení je nejen nesprávné, ale dokonce velmi zavádějící. Windows Live Mail toho totiž umí mnohem více než poštovní program z Windows Vista!

Pokusím se na následujících řádcích uvést základní rozdíly mezi oběma programy, které snad konečně vnesou jasno do hlav všech popletů.

Co je to Windows Mail?

S příchodem operačního systému Windows Vista došlo k nahrazení oblíbeného poštovního programu Outlook Express, resp. k jeho přejmenování na Windows Mail. Nový název lépe popisuje určení programu, a sice práci s elektronickou poštou v prostředí Windows. Windows Mail má stejné funkce jako bývalý Outlook Express, jeho uživatelské rozhraní je předěláno tak, aby respektovalo nové trendy nastolené ve Windows Vista, a stále umí něco navíc oproti velkému Outlooku. Tím je příjem zpráv z diskusních skupin. Windows Mail najdete až ve Windows Vista, pro starší verze operačního systému Windows není dostupný.

Windows Mail
 
Windows Mail

Co je to Windows Live Mail?

Několik měsíců po uvolnění Windows Vista přišla do Česka lokalizovaná sada aplikací a online služeb nazvaný Windows Live. Zahrnuje webový portál s vyhledávačem, blogovací službou Spaces s možností tvorby vlastních webů a vytváření webových galerií, program pro práci s fotografiemi Windows Live Fotogalerie, komunikátor Windows Live Messenger, blogovací program Windows Live Writer a samozřejmě poštovního klienta Windows Live Mail.

V názvech těchto programů vidím jednu potíž a zároveň však i logičnost. Zmíněné programy vycházejí z již existujících programů ve Windows Vista, mají téměř stejné uživatelské rozhraní, ale přinášejí navíc řadu nových funkcí. Plus je možné je instalovat i ve Windows XP. Jelikož vycházejí z něčeho, co již existuje, je použit původní název a doplněn o slovíčko Live, značící příslušnost programu k sadě Windows Live.

Windows Live Mail

Windows Live Mail

Bohužel řada lidí, včetně již zmíněných novinářů, na to ráda zapomíná a místo na nové funkce, které programy přinášejí, se soustředí jen na to, že je možné tyto programy instalovat do Windows XP. Výsledek? Totální zmatek v hlavách uživatelů, kteří například ve Windows Mailu marně hledají pomůcku pro snadné odesílání fotografií nebo ve Windows Fotogalerii možnost rychlého odesílání obrázků na web (na Windows Live Spaces nebo Flickr).

Co nového přináší Windows Live Mail?

Poštovní program Windows Live Mail je oproti běžnému Windows Mailu doplněn o funkce, které ocení zejména méně zkušení a pohodlní uživatelé. Nicméně i ten, kdo s počítačem pracuje již tak dlouho, že mu práce s běžnými programy nečiní problém, jistě ocení funkce, které urychlují běžné činnosti prováděné s poštovním programem. Zde je stručný souhrn novinek ve Windows Live Mailu:

  • Pohodlnější práce s více účty
  • RSS čtečka
  • Provázanost s Windows Live Hotmail
  • Šablony pro zprávy
  • Pomůcka pro posílání fotografií
  • Rychlé spouštění dalších programů z Windows Live

Protože považuji Windows Live Mail za zajímavý program, rozhodl jsem se doplnit tento článek také o následující video, na kterém vám ukážu několik zajímavostí z Windows Live, především snadné a efektní posílání fotografií.

 

Windows Live Mail si můžete nainstalovat samostatně, nebo jakou součást balíčku aplikací Windows Live (což vřele doporučuji). Najdete jej na webové stránce get.live.com.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

čus,
taky jsem měl s těmito pojmy problém, ale vyřešil jsem ho navštívením Wikipeide. Všude na internetu se o tom psalo, screeny stejné. Jenom název rozdílný. A kdo se v tom má potom vyznat? Mno už mi to nevadí, jelikož už to konečně chápu.
Mimochodem WLM je dobrý poštovní program. Nejvíc se mi líbí, že si poštu můžu prohlížet kdekoliv, jelikož i když ji stáhnu, tak je pořád na internetu...

návštěvník

windows live mail je dobry postovy klient, sam ho pouzivam a plne mi postacuje...
ale to co popisujes ty:
"Nejvíc se mi líbí, že si poštu můžu prohlížet kdekoliv, jelikož i když ji stáhnu, tak je pořád na internetu..."
nie je vlastnost klienta ale nastavenia postoveho konta...ako si ho nastavis, tak ho budes mat, ked si nastavis ponechavat spravy na serveri, tak ich tam budes mat, ak nastavis ich uplne stiahnutie, tak ich tam mat nebudes...to nema nic spolocne s klientom...;)

Profile picture for user Jan Polzer

Jindra měl asi na mysli vzájemné propojení WLM a hotmailového konta, jehož obsah se nestahuje klasicky přes POP3 (i když je to možné) ;-)

 

návštěvník

iste, pokial viem, tak hotmail podporuje microsoft-made protokol MAPI co je do urcitej miery IMAP, MAPI vsak su schopne pouzivat len produkty Microsoftu :)

návštěvník

Velmi pěkně popsáno. Osobně mi rozlišování programů ze skupiny Live nedělá problémy, ale je fakt, že spousta uživatelů v tom má možná zmatek, takže je dobré to připomínat. Zkrátka některé programy z balíku Live jsou vylepšené verze základních programů z Visty - v krátkosti ;).

PS: Mimochodem co je to za zajímavou fotku na tom srceenu z WLM- nebyla by někde ke stažení ;)?

Profile picture for user Jan Polzer

... a pod touto fotkou jsou ještě lechtivější :-) Najdete je někde na Digitálně.cz v bleskovkách, ovšem je to již pár týdnů staré.

 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru