Jak vložit panoramatické foto na web snadno a rychle

Učarovaly vás panoramatické fotky a rádi byste předvedli něco ze svých úlovků na svém webu? Existuje mnoho programů, které několik fotek poskládají do podoby panoramata a nahrají jej na váš web. Můj tip je kombinace schopného a velmi rychlého Microsoft ICE spolu s Photosynthem. Nemusíte mít žádné pokročilé znalosti.

Jistě jste při svém brouzdání po internetu občas narazili na stránky, na kterých je panoramatická fotografie umístěna do interaktivního prvku, který s ní automaticky, nebo po stisknutí nějakého tlačítka pohybuje zleva doprava a obráceně. Podobného výsledku docílíte s použitím programu pro tvorbu panoramat Microsoft ICE a technologie Photosynth.

O zdarma dostupném Microsoft ICE jsem na Maxiorlovi psal již několikrát (viz 1, viz 2). Tento jednoduchý prográmek pro Windows vytváří panoramat i z velkých fotografií velice dobrou rychlostí a v perfektní kvalitě. Na výběr přitom máte hned z několika metod, kterými Microsoft ICE panorama z fotek poskládá. Photosynth je zajímavá online služba, která z několika obrázků stejného objektu dovede poskládat pseudoprostorový snímek, u kterého si snadno prohlédnete celky i detaily.

Vytváříme panoramatické foto

Připravte si několik snímků krajiny nebo jiných obrázků pro panorama a spusťte Microsoft ICE. Na jeho okno pak připravené obrázky přetáhněte. Program se je ihned pokusí spojit do podoby panoramatického snímku:

Panorama v Microsoft ICE

Panorama v Microsoft ICE

Pokud byste vytvářeli běžný panoramatický snímek a nebyli s výsledkem spokojeni, stačí zvolit jinou metodu spojení. Podrobnosti najdete ve výše odkazovaných článcích o Microsoft ICE. Pro ilustraci stejné panorama jako na předchozím screenshotu, ale s jiným typem sloučení:

Panorama v Microsoft ICE

Panorama v Microsoft ICE

Klepnutím na funkci Automatic Crop obrázek oříznete, zbavíte se roztřepaných okrajů vzniklých tím, že snímky nebyly pořízeny v jedné linii, a následně obrázek uložíte. Podporovány jsou formáty TIFF, JPEG, BMP, PNG, DeepZoom a HD Photo Image. V tomto článku nás však zajímá upload vytvořeného panorama na internet a jeho vložení do webové stránky.

Jak vložit panorama na web

Nejnovější verze Microsoft ICE podporuje přímý export do desktopového klienta pro Photosynth. Stačí klepnout na tlačítko Publish to Photosynth. Pokud jste zvolili jiný typ sloučení než je Rotating Motion, pak bude nutné použít tento. Podobně, pokud nemáte ještě klienta pro Photosynth nainstalovaného, učiňte tak z nabídnutého odkazu pro stažení.

Po vytvoření panoramatické fotografie v příslušném tvaru se Microsoft ICE propojí s Photosynthem a vyzve vás k zadání názvu snímku, popisku a dalších informací:

Panorama ve Photosynthu

Panorama ve Photosynthu

Po klepnutí na tlačítko Upload se spustí nahrávání. Jeho průběh záleží na velikosti fotografií, které jste pro panorama použili. Po dokončení se vám zobrazí webová stránka Photosynthu s vaším panoramatem. Přepněte se do režimu běžného zobrazení, kde najdete kód Embed (resp. iframe) pro vložení panoramatu na vaše stránky. Výsledek může být například takovýto:

Jak si jistě všimnete, panorama ve Photosynthu není oříznuté. To však nevadí. Je zachována plná velikost zdrojových snímků, jen jsou spojeny do sebe. Panorama ve Photosynthu lze libovolně zoomovat a snad nejlépe si jej prohlédnete ve fullscreenu s posouváním pomocí šipek na klávesnici. Čím větší fotografie použijete jako zdroj, tím bude výsledek detailnější. Zpomaleného načítání panoramata se bát nemusíte. Photosynth odesílá do prohlížeče vždy jen potřebné části z celého snímku.

Microsoft ICE stáhnete z research.microsoft.com a Photosynth najdete na adrese photosynth.net.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru