Pingdom Tools: povedené online nástroje nejen pro měření rychlosti webu

O nástrojích pro testování a měření rychlosti webu jsem psal už mnohokrát. Přesto stále objevuji lepší a lepší online měřidla. Jako třeba Pingdom Tools, pěknou analýzu rychlosti webu spolu s nástroji pro kontrolu DNS, ping a traceroute.

Rychlost webu je jedním, ne-li nejdůležitějším, faktorem, který má vliv na to, zda návštěvník bude vaši stránku považovat za zajímavou a stráví na ní nějaký svůj čas. Svůj web proto musíte řádně optimalizovat a co nejvíce tak snížit nároky na jeho zpracování na straně serveru. Samozřejmě nejsou-li vaše stránky tvořeny jen s použitím HTML, pak je to irelevantní.

Tip: Máte web na Drupalu? Pak se podívejte na článek Jak optimalizovat Drupal na běžném hostingu.

Ovšem svůj web můžete optimalizovat i po jeho obsahové stránce. Různá měřidla rychlosti webu vám odpoví i na to, která část stránky se do prohlížeče načítá nejdéle a má tedy vliv na délku načítání webu jako takovou. Je to některý z obrázků? Jsou to kaskádové styly nebo JavaScript? Je to flashový banner?

Měříme rychlost webu pomocí Pingdom Tools

Na adrese tools.pingdom.com najdete políčko pro zadání adresy svého webu, ve formátu www.maxiorel.cz. Doporučuji si rozklepnout nastavení (Settings) a upřesnit, zda chcete výsledky provedeného testu ponechat veřejné. Dále si vyberte, oproti jakému serveru bude měření rychlosti webu provedeno. Rychlost může změřit počítač v Nizozemí nebo v USA (Dallas nebo New York). Podle toho se budou výsledky měření lišit. Pro weby umístěné na hostingu v Česku použijte nizozemský server.

Po klepnutí na tlačítko Test Now se spustí měření a po jeho dokončení uvidíte přehledovou tabulku s výsledky měření. Zde je výsledek měření na stobodové škále, počet dotazů na server, které se uskutečňují pro načtení dané stránky (čím méně, tím lépe), délka načítání webu a celková velikost přenesených dat nutných k zobrazení stránky.

Pingdom Tools

Následuje slovní hodnocení, ve kterém se dozvíte, zda je váš web rychlejší nebo pomalejší než většina dalších měřených stránek.

Co je ovšem mnohem zajímavější, je sekce Waterfall, vodopád. Na jakési časové ose zde vidíte jednotlivé komponenty, které se pro danou stránku načítají, a to s jejich velikostí a rychlostí načtení. Snadno tak pohledem zjistíte, která část stránky se načítá nejdéle.

Pingdom Tools

Tip: Mnoho času k načtení stránky zaberou obrázky. Zkuste z nich odstranit nepotřebné informace, viz článek Zoptimalizujte obrázky nejen u CSS svých webů.

Barevné rozlišení na ukazatelích času má svůj důvod, stačí si nad čáry najet myší. Zjistíte potom, jakou část z načítání dané komponenty zabere zpracování DNS, připojení k serveru, načítání, čekání a příjem dat. Možná pohledem na seznam načítaných souborů konečně zjistíte, že je na čase si ve svém systému zapnout agregaci CSS a ušetřit trochu času tím, že snížíte jak objem přenášených dat, tak počet dotazů na jednotlivé soubory.

Na kartě Performance Grade vám Pingdom Tools nabízí hodnocení různých kritérií webu na stobodové stupnici. Jestliže se někde pohybujete v červených číslech a rychlost načtení webu není úplně nejlepší, je na čase s tím něco udělat.

Pingdom Tools

Pěkný přehled najdete také na kartě Page Analysis. Jsou zde grafy ukazující rozdělení délky načítání webu podle typu souborů – obrázky, HTML, skripty, CSS. Pokud je na stránce umístěn obsah načítaný z jiných domén, uvidíte zde rozdělení i podle tohoto faktoru.

A konečně v případě, že jste web měřili vícekrát, můžete se kouknout do historie a různá měření porovnat.

Kontrola DNS, ping a traceroute

Pokud vám v měření rychlosti stránky vyšly vysoké hodnoty pro připojování k DNS, možná jsou jmenné servery pro vaši doménu špatně nastaveny. Pro jistotou to můžete prověřit s dalším nástrojem Pingdom Tools, a sice DNS Health. Opět stačí zadat název domény a počkat na zjištěný výsledek.

Další dvojici nástrojů najdete v sekci Ping a Traceroute. Ping je klasické změření rychlosti odezvy serveru, na kterém běží zadaná doména (použít lze i IP adresu). Mnohem zajímavější je Traceroute, který vám ukáže, přes které servery putuje požadavek na doménu od vašeho počítače až k umístění na hostingu. I zde může nastat nějaké zdržení, takže trápí-li vás rychlost webu, prověřte také tyto faktory.

Pingdom Tools

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru