Mapka kláves pro pravý Alt

Jistě jste si již mnohokrát posteskli, že na české klávesnici chybí několik znaků, které při běžném psaní potřebujete. Většina z nás asi zná nazpaměť kombinaci kláves AltGr+V, která napíše zavináč, programátoři možná budou znát zkratky pro psaní hranatých a složených závorek, případně některé další. Abych se zbavil přemýšlení a pomohl i ostatním, vytvořil jsem jednoduchou mapku kláves, které lze použít v kombinaci pravý Alt + něco.

Reklama

Mapku kláves si můžete stáhnout jako soubor PDF po klepnutí na obrázek, který je její zmenšenou podobou. Budu rád, když mi napíšete, jak se vám tato pomůcka líbila.

Mapa kláves pro pravý Alt

Reklama

Komentáře

Asi něco dělám špatně, ale pravý Alt, tak jak je popsáno, mi prostě nefunguje. Zkoušel jsem to na 3 různých počítačích: WinXP SP2 české, WinXP SP2 anglické, Win2K SP4 české. Ve všech případech bylo zapnuté české "místní nastavení", v systému byly 2 jazyky (CZ, EN) a aktivní byla česká klávesnice. Ve všech případech se pravý Alt choval úplně stejně jako levý, tj. stisknutí pravýAlt+V nemělo žádný efekt. Výše popsaný návod tedy není univerzálně platný, jak jsem si po prvním přečtení původně myslel.

a v jakém programu jste to zkoušel? Také jsem se setkal s počítačem, kde nefungovala ani klasika AltGr+V pro zavináč, nicméně to byla jen výjimka.

Problém je v některých klávesnicích, kde je pravý Alt funkčně stejný jako levý a není označen jako AltGr. V tom případě zkuste za AltGr dosadit kombinaci Ctrl+levý Alt.

– Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Chová se to stejně ve všech programech. Každopádně záhada je už vyřešena. Protože píšu všema 10, nastavil jsem si rozložení klávesnice České (QWERTY), abych měl Z i Y na stejném místě jako na aglické klávesnici. Česká QWERTY klávesnice nepodporuje AltGr. Dokonce ani kombinace Ctrl+levý Alt nefunguje. Zase jsme o něco chytřejší...

Při nastavené klávesnici QWERTY fungují kombinace AltGr (pravý Alt) + klávesy jako na anglické klávesnici.

Takže třeba @ se napíše jako AltGr+ě, zpětné lomítko AltGr+¨ apod.

Nenasel by se podobny seznam s cislama (levy alt+35= #)?

Viz nový článek Číselné kódy pro levý ALT :-)

– Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Tyhle znaky s pravým altem používám už dýl a je to super. jediné co mi chbí je apostrof - ' - pro php. Ten se ale píše dobře s levým altem a 39 na numerické klávesnici.

ale apostrof je přímo na klávesnici, i české ;-)

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

AltGr + P

Mňo, asi jak kde, protože u mne na klávesnici není apostrof na P, ale SHIFT+3. klávesa vpravo od P (za závorkama). I na té mapce kláves na začátku článku apostrof u P chybí. Zajímavý prográmek k tématu by mohl být http://www.microsoft.com/globaldev/tools/msklc.mspx , ale netestoval jsem jej.

Tak já ho testoval, je dodt dobrej - jde nadefinovat/změnit jakékoli rozložení a výstupem je instalátor pro všechny win platformy. Kdyby někdo chtěl to samý co já, tzn. České QWERTY, která umí apostrov přes pravý alt+§ (a samozřejmě všechny znaky anglické klávesnice přes pravý alt) Je ke stažení zde: http://apolo.cz/fisa/KbdCZPFSetup.zip

Jako bonus jsem ještě přepsal shift+~ aby rovnou uměla znak ° na první pokus, ne jako originál české rozložení až na druhý pokus 2x.

Pro napsání ampersandu jsem byl vždy zvyklý psát AltGr + C, ale s touto klávesnící to prostě nejde. Zkoušel jsem Windows XP Home EN i Pro Czech. Mám nejnovější ovladače IntelliType... nic nepomáhá :​-​(

V Linuxu ​(Ubuntu​) to funguje...

Klávesnice nepošle dokonce ani scancode operačnímu systému ​(dle utility na test klávesnice)

se kterou klávesnicí? Mně to funguje.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Zdravim.
Vím že je to celkem blbá otázka, ale všechny běžné kl. zkratky mi fungují OK, až nedávno jsem potřeboval znak #.
Zkratka "pravý ALT + x" mi ho do nedávna běžně vyvolala, ale při nedávném pokusu se mi začal při oné kombinaci
spouštět nějaký záhadný grafický program (záměrný kříž přes celou obrazovku který se pohybuje pomocí kurzoru
společně s malým výřezem zvětšeniny podkladu).
Jak jsem napsal blbá otázka, ale jde mi o to, jestli se dá ve W10 home nějak zjistit, který program daná zkratka otevírá.
Né, že bych si nedovedl poradit, ale štve mě to.
Díky miba

To vypadá na nějaký program pro tvorbu screenshotů. Napadá mě třeba MWSnap…

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Zdravím
Tak jsem to našel. Kdyby se to náhodou někomu vyskytlo.
Používám program Advanced SystemCare 10 Free - monitor výkonu kde v dolní části je mezi jinými i bůh ví proč -snímek obrazovky - po rozbalení je tam kl. zkratka (ta se tam dostala nejspíš s poslední aktualizací) která chce jen smazat. ☺
S pozdravem miba

Přidat komentář