Zásadní bezpečnostní poučkou je používat pro každou službu, web či aplikaci odlišné heslo. Dodneška si vzpomínám, jak mi po odcizení přihlašovacích údajů z Adobe někdo zablokoval účet na Twitteru. Používal jsem tam stejné přihlašovací údaje. Naštěstí to dobře dopadlo.
Nicméně i když budete používat na různých webech různá hesla, je dobré o případném úniku přihlašovacích údajů vědět. Existuje několik služeb, které vás upozorní na skutečnost, že vaše e-mailová adresa koluje mezi odcizenými přihlašovacími údaji.
Jednou z takových služeb je i bezplatný Firefox Monitor, který využívá databázi veřejně dostupného zdroje Have I Been Pwned. Po načtení Firefox Monitoru zadejte do vyhledávacího políčka svou e-mailovou adresu a potvrďte tlačítkem Prohledat úniky.

Pokud se vyskytuje v nějakém veřejném seznamu odcizených údajů, uvidíte dlaždice služeb, ze kterých přihlašovací údaje unikly, společně s datem, odcizenými údaji a dalším popisem.

Zaregistrujte se, Firefox netřeba
Pokud se do služby zaregistrujete (samozřejmě s unikátním heslem) a přihlásíte, budete moci přidat více e-mailových adres do sledování. Firefox vás pak navíc zprávou upozorní vždy, když se některá ze sledovaných e-mailových adres v nějakém úniku osobních údajů objeví.

Tip: pro správu přihlašovacích údajů a rychlé vygenerování jedinečných hesel doporučuji aplikaci 1Password.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.
Přidat komentář