Firefox 4 Beta 3: nezdařený pokus o inovaci

Mozilla ve středu uvolnila další betaverzi čtvrté řady webového prohlížeče Firefox. Bohužel zatím nejedná o použitelný produkt a můžeme jen doufat, že do vydání finální verze dozná radikálních změn. Jaké jsou hlavní problémy Firefoxu 4 Beta 3 ve Windows 7?

Firefox používám řadu let jako hlavní webový prohlížeč. Přešel jsem k němu kdysi z Opery, v době, kdy neexistoval ani náznak toho, že bude existovat Google Chrome, nebo že Internet Explorer dozná změn do aktuální podoby. Jedním z hlavních důvodů mého přechodu na Firefox bylo snadné zálohování veškerých dat - hesla, historie, oblíbené, doplňky...

Jinými slovy, i když jsem za ty roky několikrát přeinstaloval systém, data ve Firefoxu mám stále stejná. Stačí totiž zkopírovat složku s profilem, případně použít zálohovací program jaký je popsán v článku FEBE: Firefox a zálohování dat.

Ovšem podoba Firefoxu, jaká se rýsuje v jeho aktuální betaverzi, mě nadzvedává ze židle. Je zde jasně znát inspirace aktuální verzí Opery, kdy zmizela programová nabídka a veškeré funkce jsou dostupné pod tlačítkem Firefox umístěným v levém horním rohu okna aplikace.

Firefox 4 Beta 3

Firefox 4 Beta 3

Podivné řešení dekorace okna aplikace

Pokud se podíváme na Operu, není na první pohled vidět, že by její základní ovládání bylo nějak nedořešené. Hlavní tlačítko zde funguje docela prakticky, nechybí klasické ovládání okna v pravém horním rohu.

 Opera 10

Opera 10

Nyní si to porovnejte se screenshotem Firefoxu 4 beta 3 na obrázku výše. Rámování okna aplikace je nahoře jakoby uříznuté, chybí zde tlačítka na ukončení, maximalizaci a minimalizaci okna. S oknem Firefoxu lze v této podobě sice manipulovat přetažením za horní kus okna, ale to je všechno. Ve Windows 7 jej navíc do lišty nedostanete - klepáním na tlačítko v liště přepínáte mezi otevřenými stránkami.

Snad nejvíce se tento nedodělek projevuje v případě zobrazení seznamu rozšiřujících modulů. Ten se otevře v novém okně a moduly jsou zde zobrazeny ve formě webové stránky. Zde je pro změnu jasná inspirace Google Chromem - nic proti tomu. Ovšem není jiná možnost, jak myší okno zavřít, než zavolat funkci Firefox > Ukončit. Tím však dojde k vypnutí celého programu, nikoli jen okna. Křížek pro jeho zavření prostě znatelně chybí. Jistě, klávesová zkratka Ctrl+W funguje, ale to není řešení.

Firefox 4 Beta 3

Firefox 4 Beta 3

Další problémy Firefoxu 4

Navzdory tomu, jak má být nový Firefox 4 rychlejší, především ve zpracování JavaScriptu na webových stránkách, můj subjektivní pocit je spíše opačný. Ale to klidně může být přičteno na vrub betaverzi. Naproti tomu problém s ovládáním by snad měl být spíše záležitostí nějaké vnitřní alfaverze, ne již na veřejnost uvolněné bety.

Připadá mi, že ubylo prostoru, kde se po kliknutí pravým tlačítkem myši zobrazí nabídka se seznamem lišt, které je možné aktivovat a vypínat.

Co je nového ve Firefoxu 4 Beta 3?

Firefox 4 Beta 3 je k dispozici v několika lokalizacích, instalovat si jej tak můžete i v češtině. Stávající instalaci stabilního Firefoxu by neměl ohrozit, instaluje se do samostatné složky. Přebírá však veškeré nastavení ze stávajícího Firefoxu, včetně historie nebo použitých doplňků. Ty, které nejsou s Firefoxem 4 kompatibilní, jsou zde vypnuty.

Nová beta má efektivněji řešit zpracování stránek s velkým množstvím JavaScriptu. Novinkou je také podpora multitouch, vícedotykového ovládání ve Windows 7. Podpora Windows 7 je také vylepšena v JumpListech, které vyvoláte klepnutím pravým tlačítkem na tlačítko Firefoxu v hlavním panelu Windows 7.

Zmizely také podmenu z nabídky Nápověda - O programu, Kontrola aktualizací a podobné.

Firefox 4 Beta 3

Firefox 4 Beta 3

Úleva a návrat ke klasice

Na konec mám ale dobrou zprávu pro všechny, komu nový koncept ovládání Firefoxu nevyhovuje, stejně jako mně. Pomocí nabídky Firefox > Vlastní > Hlavní nabídka si můžete opět zobrazit Firefox v klasické podobě - s menu a všemi tlačítky, které má mít správná aplikace ve Windows. V této podobě pak Firefox vypadá i nadále použitelný.

Jen pro pořádek, obráceného stavu, tedy zprznění Firefoxu do nové podoby, docílíte pomocí funkce Zobrazení > Nástrojové lišty > Hlavní nabídka (čímž ji vypnete).

Finální verze Firefoxu 4 by se měla objevit někdy v listopadu, do té doby se dočkáme ještě minimálně dvou dalších betaverzí. Doufejme, že na tom budou již lépe. Chyby je možné reportovat pomocí tlačítka Zpětná vazba.

Firefox 4 beta 3 můžete stahovat ze stránek www.mozilla.com/cs/firefox/beta.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Tak počkat, uvedený problém se skrytými tlačítky „zavřít, minimalizovat a maximalizovat“ se myslm projevuje jen připoužití person. Bez persony jsou všechna tlačítka na svém místě... nebo jsem špatně pochopil text článku? :D

Profile picture for user Jan Polzer

"Jenom" :-) Dělá to u jakékoli persony, já to vidím, jako problém. Něco jinýho by bylo, pokud by šlo o nějaký podivný doplněk třetí strany, ale takto...
Každopádně si nemůžu pomoct, v betaverzi se mi jakákoli stránka načítá déle, než ve stabilní trojkové řadě Firefoxu.

návštěvník

Já osobně persony nepoužívám a bez nich je vzhled ok. Uznávám, je trochu divné, že tento problém ještě neopravili (jeden z vývojářů to odůvodnil doslovně tak, že na opravu zatím ještě nikdo nenašel čas), protože jsem se s tím setkal již v předchozí betě (aspoň myslím). Co jsem zkoušel já, tak jsem s rychlostí načítání spokojený, Gmail třeba byl o něco rychlejší než v mém Firefoxu 3.6 :-)

 

Co se týče toho menu, tak současná podoba je jen provizorní, na finální verzi se pracuje a bude uveřejněna v některé z dalších betaverzí.

návštěvník

Pro přesnost: Firefox to tlačítko, které má suplovat hlavní menu, představil několik měsíců před Operou. Proto se v počátcích říkalo, že nasazuje Ribbon (je to nesmysl, ale někomu to prostě připomínalo podobně situované tlačítko v Office 2007, tak tato fáma vznikla).

Pravdou je, že nový design není vůbec dotažený, ale to se doufám změní. Mnoho slíbených novinek ještě nebylo zapracováno, tak předpokládám, že i třetí betaverze pořád ukazuje fázi hlubokévo vývoje. Panikařit bych začal až s příchodem RC verzí ;-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru