Dynamický sitemap pro weby v Joomla!

V dnešním článku se dozvíte o rozšíření Xmap, které pro váš web nebo eshop v redakčním systému Joomla! vytvoří dynamický sitemap ve formátu kompatibilním s účty pro webmastry na Google i Bing.

Začátečníkům prozradím, k čemu je vůbec sitemap dobrý, a jak z něj vytvořit XML soubor, který pak můžete umístit do rootu pro roboty Seznamu a dalších internetových vyhledávačů, které nenabízejí rozhraní, ve kterém můžete odeslat sitemap pro urychlení indexace..

K čemu slouží sitemap (mapa stránek)

Mapa stránek čili sitemap není povinnou součástí webu, ale může vám značně pomoci urychlit indexaci webových stránek - minimálně ze začátku, kdy o vašem webu ještě vyhledávače neslyšely. Můžete tomu dát čas, a čekat, až se roboti chytí nějakého odkazu na váš web v katalogu či na jiných webových stránkách, manuálně přidávat jeden odkaz po druhém, a nebo si pořídit XML sitemap, a ten naservírovat Googlu nebo Bingu jako na stříbrném podnose.

Z osobní zkušenosti můžu říct, že web nebo eshop, jehož sitemap tzv. "submitnete" v účtu webmastera na Google, je zaindexovaný během pár dní. Celková doba indexace záleží na celkovém počtu stránek - čím víc jich je, tím déle to trvá, protože robot neprochází najednou všechny stránky, které mu nabídnete, ale jen určitý počet denně. Také čím častěji budete přidávat nový obsah, tím častěji se k vám bude robot vracet, protože dává přednost webům "kde to žije" před těmi, kde je mrtvo.

XML sitemap

Vaše webové stránky nebo internetový obchod mohou mít více map stránek (sitemapů) - XML, HTML, mapu novinek nebo obrázků. Za nejdůležitější z nich lze považovat výše zmiňovaný sitemap ve formátu XML.

XML sitemap obsahuje informace důležité pro vyhledávače - URL stránky, datum poslední změny, frekvenci změn a prioritu indexace.

HTML sitemap

Sitemap v HTML formátu může sloužit k navigaci návštěvníků vašeho webu. Můžete ho přidat do menu, nebo odkaz na něj umístit do patičky webových stránek. Zde se můžete podívat na příklad HTML sitemapu vytvořeného komponentou XMAP, o které si povíme více.

Dynamický sitemap vs. statický sitemap

Pokud se vaše webové stránky neustále rozrůstají o další a další stránky, pak jistě uvítáte dynamický sitemap, který umí sám automaticky přidávat odkazy na nové stránky do XML sitemapu, aniž byste jej museli znovu a znovu odesílat vyhledávačům.

Protikladem dynamického sitemapu je sitemap statický, který jednorázově vytvoříte, a pak jej musíte manuálně doplňovat, pokud do něj chcete přidat nějakou novou stránku.

Sitemap pro redakční systém Joomla!

Při tvorbě webových stránek v redakčním systému Joomla! jsem vyzkoušela několik rozšíření pro tvorbu sitemapů, ale většina byla zklamáním. Některé vyžadovaly poměrně dost práce, jiné produkovaly výstup, který pak Google odmítl, protože výsledný XML feed neodpovídal jeho požadavkům. A jedna z nich dokonce dle recenzí jiných uživatelů byla schopna shodit celý web.

Pak mi kamarád doporučil komponentu Xmap, která splnila vše, co jsem od ní očekávala, a navíc je zadarmo. A musím říct, že od té doby jsem nepocítila potřebu zkoušet nic jiného. Zde se můžete podívat na příklad dynamického XML sitemapu generovaného komponentou Xmap.

4 dynamické sitemapy v jednom

Komponenta Xmap umí generovat nejen dynamický XML sitemap, který odpovídá standardům Google i Bing, ale umí generovat i HTML sitemap, který lze stylovat, a jako třešničku pro fajnšmekry nabízí i sitemap novinek a obrázků.

Jednoduchá a rychlá instalace

A to není všechno, instalace komponenty Xmap zabere méně než pět minut - stačí jen nainstalovat komponentu přes správce zařízení, a pak vybrat menu, které chcete do sitemapu zařadit (a tím i vyřadit ze sitemapu stránky, které v něm nechcete).

Kompatibilita

Komponenta Xmap je kompatibilní se všemi verzemi redakčního systému Joomla! - tedy od 1.0, přes 1.5, 1.6 a 1.7 až po 2.5.

Další funkcionalita

  • Možnost vytvořit více sitemapů s různým nastavením
  • Systém cachování pro rychlejší generování sitemapu (ideální pro rozsáhlé weby nebo weby s vysokou návštěvností)
  • Možnost nastavit prioritu a častost změn pro každou položku v sitemapu
  • Statistiky: poslední návštěva, počet zobrazení a odkazů v sitemapu.

Více informací a nejnovější verzi této komponenty naleznete na oficiálních stránkách Xmap.

Xmap

Administrace a nastavení sitemap v Joomla

Sitemap a vyhledávače

Jak jsem již uvedla, vyhledávače jako Google a Bing (dříve i Yahoo!) nabízejí tzv. webmaster účet, ve kterém můžete po přidání a autorizaci webu přidat i jeho sitemap, a tak urychlit jejich indexaci.

Naše vyhledávače jako je Seznam, Centrum a Atlas nic podobného nenabízejí, a jejich roboti hledají v rootu webu soubor sitemap.xml.

Bohužel Xmap neumí generovat dynamicky tento soubor a vkládat ho do rootu, a tak si jej musíte vytvořit čas od času manuálně sami. Statický XML sitemap vytvoříte tak, že si dáte zobrazit zdrojový kód stránky s XML sitemapem, který naleznete v nastavení komponenty Xmap, dáte vše zkopírovat a uložíte to jako XML. Tento soubor pak nakopírujte do rootu instalace webu, a tím urychlíte indexaci svého webu nebo eshopu na Seznamu a dalších vyhledávačích, kterým nemůžete "submitnout" dynamický XML sitemap.

Pokud máte pozitivní nebo naopak negativní zkušenosti s jinými rozšířeními pro tvorbu sitemapu v redakčním systému Joomla!, budu ráda, pokud se o ně podělíte v diskuzi pod článkem.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

"Bohužel Xmap neumí generovat dynamicky tento soubor a vkládat ho do rootu, a tak si jej musíte vytvořit čas od času manuálně sami." - jak jsem na to koukal, vidím tu velký limit Joomla z pohledu programátora. To není schopné generovat dynamické adresy v rámci webu, jak si řeknu? Jde to jen u článků? V tom případě má Joomla minus, a to velké.

Profile picture for user Petra Procházková

nevím, jestli se správně chápeme - nejen články, ale když máš nainstalovaný třeba virtuemart, tak to přidá i všechny produkty, kategorie atd. XMAP to umí generovat dynamicky jen pro ten online sitemap, který můžeš submitnout Google, Bingu atd. Seznam hledá soubor sitemap.xml ....ale když teď o tom tak přemýšlím, mohlo by se to dát ošetřit za pomoci JoomSEF, když si pro non-sef URL sitemapu z nastavení XMAP nastavíš alias v JoomSEF "sitemap.xml" a ten bude pak na url www.domena.cz/sitemap.xml zobrazovat ten dynamický sitemap pro Google...ale na rovinu říkám, nemám vyzkoušené všechny verze Joomla! jen 1.5, 1.6 a 1.7, teď už je i 2.5, třeba to umí sama...mrknu na to v rámci domácího úkolu, jen co bude čas :-)

návštěvník

Xmap sitemap dynamicky vygeneruje, pak jen stačí upravit robots.txt - Sitemap: http://www.domena.cz/index.php?option=com_xmap&sitemap=1&view=xml&no_html=1 . Jinak do xmap existují pluginy podporující velké množství rozšíření, není se tedy čeho bát.

návštěvník

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se nějak podařilo rozchodit dynamicky generovaný sitemap.xml i pro seznam.cz?

V xmap mám odkaz vygenerovaný, v sh404sef mám na něj udělanou adresu tak, aby měla vzhled www.domena.cz/sitemap.xml do doby, než do rootu fyzicky nahraji sitemap.xml, ale pokud zadám do url ať link z xmap nebo přímo u tuto sef adresu, tak to padne do 403.

 

Petra psala ve svém článku ideu s JoomSEF, tak bych rád věděl, zda toto (určitě logické) řešení někomu funguje.

návštěvník

Zdravím, to logicky nemůže fungovat. Když nahrajete do rootu sitemap.xml, tak dojde ke konfliktu mezi dynamickým sitemapem, který generuje Xmap a statickým, který máte v rootu. Nazvěte je různě. Pak by to mělo fungovat.

Profile picture for user Jan Polzer

Že se tedy do toho pletu. Seznam přeci bere normální sitemap.xml, nepotřebuje žádný speciální. Nebo mi něco uniklo?

návštěvník

jasně, řešili jsme to, že Xmap generuje dynamický sitemap, ale nevytváří soubor sitemap.xml, který hledá seznam v rootu. Já to řeším tak, že Googlu dám odkaz na dynamický sitemap od Xmapu, a ze zdroje pak vytvořím i statický xml soubor, který umístím do rootu pro seznam. Ale ten je potřeba sem tam aktualizovat...v předchozí diskusi jsme řešili, jak přesměrovat Seznam na onen dynamický sitemap, ale vytvořil si jeden odkaz pro dva sitemapy, a proto myslím, že to hodilo tu chybu. Alespoň JoomSEF, který funguje podobně jako 404sf má problém, když dojde k duplicitě u SEF URL

Profile picture for user Jan Polzer

Aha. Já myslel, že jde udělat, aby dynamický sitemap byl prostě na adrese sitemap.xml, podobně, jako to dělá Drupal.

návštěvník

Ahoj, jenže tady nebyl problém s tím,že bych měl statický sitemap.xml v rootu a ještě v sh404SEF udělaný alias na něj.

Existovalo pouze ono SEF url a právě při pokusu o zadání této adresy www.domena/sitemap.xml, které reprezentovalo onu non-sef url to padalo do chyby 403 - tedy právě jako by tam ten soubor nebyl.

Takže Google je s tím v pohodě, tomu dynamický sitemap nevadí. Problém byl se seznamem - čili přesně případ, co v článku popisovala Petra.

Aktualita z dneška - ještě jsem trošku zapátral na googlu a našel a chodí to :

Je potřeba změnit v .htaccess podmínky pro přesměrování

#Rewrite condition for sitemap.xml file
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/sitemap.xml
RewriteRule .* /index.php?option=com_xmap&view=xml&tmpl=component&id=1

Vyzkoušeno na Joomle 2.5 ( tady je to asi jedno, jaká verze CMS - díky tomu,že to je v .htaccess) a jede to - sitemap se mi generuje dynamicky, ale pokud zadám www.domena.cz/sitemap.xml, už je obsah dynamického sitemap dostupný, aniž bych musel mít v rootu soubor uložen.

 

návštěvník

Jen pro opravu a doplnění - řádek RewriteRule obsahuje moje konkrétní non-sef url. Vzal jsem to ze svého .htaccess tak, jak jsem to použil u webu klienta.

návštěvník

Nejsem si jistá, jestli toto už nedělá .htaccess, který se upravuje speciálně pro JoomSEF, ale tohle bude určitě univerzálnější řešení, díky!

návštěvník

Zdravím, tak jsem se snažila nainstalovat do Joomla komponentu XMap, ale hlásí mi to při instalaci že instalační soubor v balíčku nelze najít. Ač se snažím jak se snažím tak je mi to k prdu. Nevím jestli jsem tak blbá nebo je chyba někde na cestě. Poradí mi někdo prosím?Mám ale joomla 1.5 zatím nepřecházím na vyšší verzi....ale potřebuju xpamu nyní.
Díky moc, bo už z toho tu kvetu

Profile picture for user Petra Procházková

Zdravím,
sice tipuju, ale řekla bych, že se snažíte nainstalovat verzi Xmap pro jinou verzi Joomla! - zkontrolujte si, že ten balíček je opravdu pro Joomla 1.5

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru