Akeeba Backup: zálohujte své weby s CMS Joomla

Dnes vám představím nejpopulárnější zálohovací nástroj pro redakční systém Joomla! - komponentu Akeeba Backup. Toto rozšíření je dostupné jak ve verzi placené, tak ve verzi zdarma. Proč je Akeeba Backup tak populární? Umí totiž udělat kompletní zálohu webu i databáze téměř jedním kliknutím.

O významu zálohování není jistě třeba diskutovat. Pokud vám to uniklo, přípomínám, že v sobotu byl světový den zálohování a spousta výrobců zálohovacího software nabízela při té příležitosti různé slevy.

Akeebu uvítají zejména ti, kterým se v minulosti stalo, že jim po nainstalování nějakého nového rozšíření komplet spadl web, nebo přestalo fungovat něco, co před instalací fungovalo bez problémů. Akeeba si totiž před každou instalací vytváří tzv. restore point, takže pak není problém vše rychle uvést do pořádku. Zároveň umí pravidelně automaticky provádět zálohy, takže se opravdu nemusíte o nic starat. Zaujalo vás toto rozšíření? Čtěte dál.

Co umí komponenta Akeeba Backup?

Představme si nyní funkce zálohovací komponenty Akeeba Backup:

Rychlý přístup k zálohování
Přístup k Akeeba Backup máte ihned po přihlášení do administrace Joomla!, takže opravdu stačí dva kliky a záloha je hotová.

Automatické nastavení
Po instalaci se spouští wizard, který si sám vše nastaví podle podmínek vašeho serveru.

Automatické zálohování
Akeeba Backup umí sama automaticky zálohovat vaše webové stránky, případně vás upozorní na nutnost zálohy.

Více formátů záloh
Akeeba nabízí na výběr mezi standardním formátem ZIP, JPA archívem nebo JPS archívem zabezpečeným AES-128.

Obnova webu z bodů obnovy (restore point)
Před každou instalací nového rozšíření si Akeeba automaticky vytváří tzv. restore point (bod obnovy), takže pokud se vám stane, že vám nové rozšíření rozhodí web, můžete snadno vrátit web do původního stavu před instalací.

Volitelný obsah zálohy
Můžete si vybrat zda chcete zálohovat celý web, nebo jen databázi. Dále máte možnost zvolit si, které soubory a adresáře, případně tabulky v databázi nechcete zálohovat.

Možnost kopírování do Cloudu Pokud se nechcete spoléhat jen na zálohu na vašem serveru, můžete si zálohy vytvořené Akeebou ukládat i do Cloudu.

Akeeba BackupAkeeba Backup

Licence Akeeba Backup

Akeeba nabízí na výběr z 5 licenčních programů, které se liší poskytovanými službami a samozřejmě cenou.

Verze zdarma
Umožňuje využívání softwaru zdarma, který je ke stažení na webu Akeeba a neobsahuje podporu.

Verze Minisupport
K free verzi si lze dokoupit 8denní podporu (veřejné i soukromé tickety) za 7.79€

Akeeba Pro
Profesionální verze Akeeba Backup stojí 40€ a licence je na rok. Vedle profesionální verze softwaru obsahuje i veřejnou podporu. Neobsahuje Profesionální verzi rozšíření Admin Tools Professional ani podporu ve formě soukromých ticketů.

ATPRO
Verze ATPRO stojí 20€ a licence je na rok. Neobsahuje Profi verzi Akeeba Backup, ale obsahuje profesionální verzi Admin Tools. Obsahuje veřejnou podporu, ale neobsahuje soukromou podporu ve formě ticketů.

AKEEBADELUXE
Komplexní licence, která zahrnuje profesionální verzi jak Akeeba Backup, tak Admin Tools, i obě verze podpory, stojí 85€ a licence je platná 1 rok.

Akeeba Backup Akeeba Backup

Srovnání verze softwaru zdarma a verze Professional

Zde naleznete kompletní srovnání funkcí verze Akeeba Backup zdarma a placené verze.

Instalace Akeeba Backup

Nejnovější verzi Akeeba Backup 3.4.3, ale i starší verze komponenty Akeeba Backup si můžete stáhnout v download sekci oficiálních stránek AkeebaBackup.com. Stránky jsou trochu komplikovaněji strukturované, takže chvilku trvá, než se proklikáte přímo k instalačnímu souboru.

Systémové požadavky

Na stránkách Akeeba Backup je uvedeno, že Akeeba Backup vyžaduje PHP5 i k pouhému spuštění rozhraní. Zároveň obsahují i upozornění, že používání Akeeba Backup na PHP 5.4.0 způsobuje fatální chybu.

Kompatibilita

U nejnovější verze je uvedena pouze kompatibilita s verzemi Joomla! 1.5, 1.7 a 2.5, ale vzhledem k tomu, že existují překlady pro všechny verze Joomla!, předpokládám, že nižší verze této komponenty jsou dostupné i pro verze 1.6 a 1.7.

Dokumentace

Než začnete používat komponentu Akeeba Backup, je doporučeno si prostudovat tzv. Quick Start Guidee, který je v dispozici pouze v angličtině. Ke stažení je i kompletní dokumentace pro Akeeba Backup Přiznávám se, že poté, co jsem si ji prolistovala poprvé, jsem se trochu vyděsila, protože jen Startup Guide má 31 stran a kompletní dokumentace dokonce 138! Osobně dávám přednost metodě pokus-omyl, a k dokumentaci se uchyluji, až když jsem v koncích.

Samotná instalace je jednoduchá - Akeeba Backup se instaluje jako kterékoliv jiné rozšíření pro Joomla!, tedy instalační balíček nahrajete ve Správci rozšíření.

Při prvním vstupu do nastavení komponenty jste vyzváni ke vstupu do průvodce (wizardu). Poté si Akeeba Backup provede rychlý srovnávací test, a teprve poté si můžete nastavit možnosti zálohování.

V nastavení si pak můžete zvolit adresář na serveru, kam se budou ukládat zálohy a další parametry zálohování.

Akeeba Backup Akeeba Backup

Zálohování s Akeeba Backup

Samotné zálohování je jednoduché - stačí v ovládacím panelu komponenty Akeeba Backup kliknout na tlačítko Backup Now. Poté máte možnost si k dané záloze dopsat poznámky, a opět kliknout na tlačítko "Backup Now".

Samotná doba zálohování záleží na velikosti zálohovaných souborů a rychlosti serveru. Po dokončení zálohy si můžete stáhnout balíček se zálohou na disk po kliknutí na tlačítko "Administer Backup Files".

Akeeba Backup

Obnova ze zálohy

Když jsem s Akeebou před lety začínala, manuál pro obnovu ze zálohy mě trochu zastrašil. Dnes je naštěstí k dispozici video tutorial, který vás provede obnovou krok za krokem. K obnově je třeba si ze stránek Akeeba ještě stáhnout rozbalovací nástroj Kickstart. Další návody si pak můžete prohlédnout na YouTube.

Čeština pro komponentu Akeeba

Akeeba byla přeložena do mnoha jazyků včetně češtiny. Na této stránce si můžete stáhnout češtinu pro komponentu Akeeba pro verzi 1.5 i 1.6, 1.7 a 2.5. Čeština pro nejnovější verzi trochu pokulhává, část textů není přeložena, ale to je jistě jen otázka času.

Jaký nástroj pro zálohování webu používáte vy? Máte zkušenosti s Akeebou nebo nějakým jiným rozšířením pro redakční systém Joomla? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

návštěvník

Výborný článek! V Drupalu by se mi k Backup&Migrate hodilo to automatické vytváření restore pointů při instalaci/odinstalaci modulů. Líbí se mi i možnost kopírování do cloudu - pro B&M existuje myslím jediný funkční plugin pro Dropbox...

návštěvník

škoda, že není nic na D7, co by umělo do cloudu nacpat i soubory, ne jen databázi ..

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru