Acronis Disk Director 2011: vše potřebné pro správu disku

Oblíbený program pro správu disků a diskových oddílů od společnosti Acronis se dočkal nové verze. Acronis Disk Director 2011 je certifikován pro Windows 7, s nímž si skvěle rozumí. Přináší také vylepšené uživatelské rozhraní.

Ve Windows XP, Vista i Windows 7 najdete zabudovaný program pro správu pevných disků a diskových oddílů. Pomůže vám s rozdělením disku, spojováním diskových oddílů i se zmenšováním těch stávajících. Nepomůže však za všech situací, zvlášť v případě, kdy potřebujete pracovat s diskovými oddíly s jiným souborovým systémem, než jsou FAT32 nebo NTFS. Nedovede ani klonovat pevné disky, před tím, než je v počítači vyměníte za novější.

A právě v tuto chvíli přichází ke slovu programy třetích stran, které slouží náročnějším uživatelům pro správu jejich disků. Acronis Disk Director patří k nejznámějším diskovým nástrojům a spolu s povedeným zálohovacím nástrojem True Image Home tvoří silnou dvojku pro kompletní údržbu disků.

Acronis Disk Director 2011

Acronis Disk Director 2011

Acronis Disk Director 2011

Od nástroje zabudovaného ve Windows se Acronis Disk Director 2011 liší především v tom, že nezobrazuje náhled na všechny disky, ale jen na vybraný, a to v přehlednějším uživatelském prostředí, ve kterém máte přehled o všech dostupných funkcích. Další významnou odlišností je podpora dalších souborových systémů.

Významnými vlastnostmi Acronis Disk Directoru 2011 je rozdělování disků beze ztráty dat, včetně možnosti přesouvání diskových oddílů, zobrazení detailních informací o vybraných diskových oddílech a jejich souborových systémech, nebo podpora diskových polí větších jak 2 TB a disků GPT.

Acronis Disk Director 2011 a změna velikosti disku

Acronis Disk Director 2011 a změna velikosti disku

Možná si ještě vzpomenete na kdysi samostatný program Acronis OS Selector, bootovací menu pro výběr operačního systému při startu počítače. Tento nástroj se časem stal součástí Disk Directoru a nechybí ani ve verzi 2011.

Podpora dynamických disků a zrcadlených svazků

Acronis Disk Director 2011 nově podporuje dynamické disky. Jinými slovy, můžete s ním spravovat a vytvářet diskové oddíly, které jsou rozloženy na několika fyzických discích. Zároveň je Acronis Disk Director 2011 schopen sloučit aktuální volné místo na různých svazcích do jednoho diskového oddílu. Samozřejmě nechybí funkce pro převod běžnějších disků s MBR na dynamické nebo GPT a obráceně.

Na kolik je řešení s dynamickými disky napříč několika kusy hardwaru bezpečné ve vztahu ke spolehlivosti uložených dat, posuďte sami. Funkce je to nicméně zajímavá, a to především pro uživatele stolních počítačů, kde více disků není výjimkou.

Acronis Disk Director 2011 prochází soubory na disku bez písmene jednotky

Acronis Disk Director 2011 prochází soubory na disku bez písmene jednotky

Budeme-li se bavit o spolehlivosti ukládání dat na pevné disky, bude Acronis Disk Director 2011 figurovat i v této debatě. Nejnovější verze totiž podporuje přidávání a rozložení zrcadlených svazků.

Klonování a výměna disku

Na klonování disků jsem v minulosti využíval zálohovací program Acronis True Image Home, viz třeba starší článek Výměna a klonování disku v notebooku. Stačilo udělat zálohu stávajícího disku a obnovit ji na novém. Acronis Disk Director 2011 podporuje rovnou klonování disků.

Klonování disků využijete například v momentě, kdy chcete do počítače nainstalovat nový disk, ale rádi byste na něj přenesli stávající systém bez jakýchkoli úprav nebo reinstalace. S Acronis Disk Directorem 2011 to není problém.

Acronis Disk Director 2011 - RAID není problém

Acronis Disk Director 2011 - RAID není problém

Uživatelské prostředí Acronis Disk Directoru 2011

Na Acronis Disk Directoru 2011 se mi líbí, že všechny funkce jsou ihned k dispozici a nemusím je hledat v nejrůznějších nabídkách. Pro změny velikosti svazků, jejich přesouvání, slučování, nebo rozdělování stačí kliknutím vybrat patřičný diskový oddíl, klepnout na příslušné tlačítko a postupovat dle instrukcí jednoduchého průvodce.

Nechybí funkce pro změnu typu diskového oddílu nebo pro zformátování disku. Podporovány jsou i linuxové souborové systémy. Co se mi velice líbí, je možnost procházení souborů na disku i v případě, že zrovna není namapován k nějakému písmenu jednotky. Z Acronis Disk Directoru 2011 spustíte také kontrolu disku a jeho defragmentaci.

Pokud budete potřebovat provádět úpravy diskových oddílů bez spuštěného systému, můžete tak učinit s využitím bootovacího média, se kterým je krabice Acronis Disk Director 2011 dodávána.

Acronis Recovery Expert je pomůcka pro obnovu smazaných svazků

Acronis Recovery Expert je pomůcka pro obnovu smazaných svazků

Acronis Disk Director 2011 stojí 1133 Kč bez DPH, upgradovat lze za 839 Kč bez DPH. Na takto úzce zaměřený program to není málo, na druhou stranu pokročilí uživatelé, kteří budou vědět, jak program upotřebit, tuto částku rádi zaplatí. Acronis Disk Director 2011 je totiž skutečně povedený a všestranný nástroj pro práci s diskovými oddíly.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Používám tento SW a hodně me u něj zaráží, že když např. vložím paměťovou kartu, u které jsem si vytvářel nějaké oddíly, tak pro aplikaci změn bylo nutné provést restart počítače a změny se prováděly během startování.

Pro mě to je opravdu velká vada na kráse - nevím proč to SW nemůže udělat přímo z Windows, vždyť se nejedná o systémový disk.

Profile picture for user Jan Polzer

To je podivné, ale je to tak. Restart chce i aktuální verze.

Mimochodem, jaké je praktické využití paměťové karty rozdělené na dva oddíly?

návštěvník

Drive nektera zarizeni nezvladala napr. 2GB karty... Vzpominam si, ze v nejakem starem PDA jsem musel mit 2GB kartu rozdelenou na 3 casti abych ji mohl vyuzivat kapacitne celou, samozrejme nevyhoda je, ze se tvarila jako dalsi disk...

návštěvník

Pro App2SD++ na Androidu. 600MB ext3/4 partition pro aplikace, zbytek ve FAT32 pro data.

návštěvník

S ADD 11 pracuji v podstate denne, narazil jsem uz na par drobnych much... napriklad nemoznost detekovat a spravovat oddily na mass storage zarizeni s ext oddily. Dalsi je napr. jiz zminena nutnost restartu i mimo systemove disky a v neposledni rade me stve dialog pri kopirovani disku - nekorektne zobrazuje stav klonovani (pri inicializaci neni videt zadny prubeh resp. je, ale ve formatu 0-100% a nic mezi tim, clovek pul hodiny nevi, co se mu deje s daty a je pomerne nervozni).

návštěvník

Tak tak, musím říct, že se mi nejlépe osvědčil program GParted. Akorát pro Windows není dostupný.

návštěvník

V Disc Director 12.5 nemůžu přijít na to, jak klonovat disk. Nemám žádnou nabídku na klonování.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru