Acrobat.com: sdílejte a tvořte dokumenty PDF zdarma a online

Společnost Adobe tento týden představila novou verzi svého nástroje pro tvorbu dokumentů PDF, Adobe Acrobat 9. S tím souvisí také předvedení nové služby na portálu Adobe.com. Díky ní totiž budete moci sdílet až 5 GB dat, vytvářet z nich dokumenty PDF, a to vše v prohlížeči a zcela zdarma. Pro ty z vás, kdo preferují desktopové aplikace, je připraven speciální klient.
reklama

Jak jsem již naznačil v článku Černá budoucnost softwaru pro Windows, desktopový klient po Acrobat.com je postaven na rozhraní Adobe Air. Laicky řečeno, jedná se o takový vylepšený Flash, ve kterém je možné vytvářet náročnější aplikace. Jde o konkurenci pro platformu Silverlight od Microsoftu.

Práce s Adobe.com vyžaduje bezplatnou registraci, kterou provedete přímo z nástroje. Již při ní můžete sledovat efektní chování aplikace. Má-li to být ukázka budoucího možného standardu v chování uživatelského prostředí, pak tomu tleskám. Na druhou stranu mi zde vadí absence typického chování webové aplikace, kdy nelze zobrazit již dříve použitá data v políčcích formuláře.

Práce s dokumenty

Po přihlášení do Adobe.com (v prohlížeči nebo do desktopového klienta) se vám zobrazí plocha s náhledy vašich dokumentů. Na začátku zde budete mít pouze průvodce od Adobe, proto klikněte na tlačítko Upload a nějaké soubory si na web nahrajte. Nemusí to být nutně PDF, Acrobat.com podporuje i výstupy z aplikací MS Office (do verze 2003, nikoli DOCX, XLSX – Open Document Format).

acrobatcom-1.png

Acrobat.com automaticky zobrazuje náhledy na vložené dokumenty, umožňuje jejich třídění podle různých kritérií. Vše je doprovázeno efektní animací. Pokud vám nevyhovují náhledy, můžete si samozřejmě zobrazit pouze seznam dokumentů.

acrobatcom-2.png

 

Sdílení dokumentů na Acrobat.com

Samozřejmě hlavním smyslem celé této aplikace je umožnit pohodlné sdílení dokumentů s ostatními uživateli. Namísto toho, abyste jim zatěžovali poštovní schránku nejrůznějšími přílohami, nahrajete dokument na zabezpečené internetové úložiště v Acrobat.com, klepnete na tlačítko Share a zadáte jména příjemců, se kterými chcete vybrané dokumenty sdílet.

acrobatcom-3.png

Tvorba PDF

Bezplatná varianta vašeho účtu na Acrobat.com umožňuje online tvorbu dokumentů PDF maximálně pětkrát za měsíc. I tak to ale může být pro řadu uživatelů zajímavé. Již nahraný soubor přetáhnete na příslušné políčko nebo nahrajete zcela nový. Klepnete na tlačítko Create PDF a počkáte na převedení dokumentu do tohoto formátu.

acrobatcom-4.png

Acrobat.com je propojen se službou Adobe Buzzword. Pro přístup k ní můžete použít stejné uživatelské údaje jako k Acrobat.com. Buzzword je online textový editor, který sice v tuto chvíli nabízí minimum funkcí, ale pro rychlé vytvoření nějakého textového dokumentu stačí.

buzzword.png

 

Diskutujte

Další službou, se kterou je Adobe.com propojen, je Adobe ConnectNow. Jde o nástroj určený k diskuzím nad vybranými dokumenty. Po otevření vám bude sdělena adresa webové stránky, kterou by měli ostatní účastníci otevřít, aby se s vámi mohli spojit. Diskutovat můžete s využitím webové kamery, mikrofonu, klávesnice i plochy vašeho počítače.

adobeconnectnow.png

 

Ukázka Adobe.com

O Adobe.com se velmi dobře píše, ale mnohem lepší představu získáte, pokud jej uvidíte v praxi. Koukněte tedy na následující video nebo se přímo zaregistrujte a vše si vyzkoušejte sami.

Stáhněte si Flash Player k prohlížení tohoto videa.

Můj článek s přehledem novinek v Adobe Acrobat 9, včetně propojení PDF a Flashe) najdete na ExtraWindows.cz v Adobe Acrobat 9: konečně tvorba moderních dokumentů.

var s1 = new SWFObject("/sites/default/files/player/mediaplayer.swf","mediaplayer","450","335","7"); s1.addParam("allowfullscreen","true"); s1.addVariable("width","450"); s1.addVariable("height","335"); s1.addVariable("file","/sites/default/files/pictures/clanky/2008/05May/acrobatcom-client.swf"); s1.write("container");

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru