Acrobat.com: sdílejte a tvořte dokumenty PDF zdarma a online

Společnost Adobe tento týden představila novou verzi svého nástroje pro tvorbu dokumentů PDF, Adobe Acrobat 9. S tím souvisí také předvedení nové služby na portálu Adobe.com. Díky ní totiž budete moci sdílet až 5 GB dat, vytvářet z nich dokumenty PDF, a to vše v prohlížeči a zcela zdarma. Pro ty z vás, kdo preferují desktopové aplikace, je připraven speciální klient.

Reklama

Jak jsem již naznačil v článku Černá budoucnost softwaru pro Windows, desktopový klient po Acrobat.com je postaven na rozhraní Adobe Air. Laicky řečeno, jedná se o takový vylepšený Flash, ve kterém je možné vytvářet náročnější aplikace. Jde o konkurenci pro platformu Silverlight od Microsoftu.

Práce s Adobe.com vyžaduje bezplatnou registraci, kterou provedete přímo z nástroje. Již při ní můžete sledovat efektní chování aplikace. Má-li to být ukázka budoucího možného standardu v chování uživatelského prostředí, pak tomu tleskám. Na druhou stranu mi zde vadí absence typického chování webové aplikace, kdy nelze zobrazit již dříve použitá data v políčcích formuláře.

Práce s dokumenty

Po přihlášení do Adobe.com (v prohlížeči nebo do desktopového klienta) se vám zobrazí plocha s náhledy vašich dokumentů. Na začátku zde budete mít pouze průvodce od Adobe, proto klikněte na tlačítko Upload a nějaké soubory si na web nahrajte. Nemusí to být nutně PDF, Acrobat.com podporuje i výstupy z aplikací MS Office (do verze 2003, nikoli DOCX, XLSX – Open Document Format).

[inline:acrobatcom-1.png]

Acrobat.com automaticky zobrazuje náhledy na vložené dokumenty, umožňuje jejich třídění podle různých kritérií. Vše je doprovázeno efektní animací. Pokud vám nevyhovují náhledy, můžete si samozřejmě zobrazit pouze seznam dokumentů.

[inline:acrobatcom-2.png]

Sdílení dokumentů na Acrobat.com

Samozřejmě hlavním smyslem celé této aplikace je umožnit pohodlné sdílení dokumentů s ostatními uživateli. Namísto toho, abyste jim zatěžovali poštovní schránku nejrůznějšími přílohami, nahrajete dokument na zabezpečené internetové úložiště v Acrobat.com, klepnete na tlačítko Share a zadáte jména příjemců, se kterými chcete vybrané dokumenty sdílet.

[inline:acrobatcom-3.png]

Tvorba PDF

Bezplatná varianta vašeho účtu na Acrobat.com umožňuje online tvorbu dokumentů PDF maximálně pětkrát za měsíc. I tak to ale může být pro řadu uživatelů zajímavé. Již nahraný soubor přetáhnete na příslušné políčko nebo nahrajete zcela nový. Klepnete na tlačítko Create PDF a počkáte na převedení dokumentu do tohoto formátu.

[inline:acrobatcom-4.png]

Acrobat.com je propojen se službou Adobe Buzzword. Pro přístup k ní můžete použít stejné uživatelské údaje jako k Acrobat.com. Buzzword je online textový editor, který sice v tuto chvíli nabízí minimum funkcí, ale pro rychlé vytvoření nějakého textového dokumentu stačí.

[inline:buzzword.png]

Diskutujte

Další službou, se kterou je Adobe.com propojen, je Adobe ConnectNow. Jde o nástroj určený k diskuzím nad vybranými dokumenty. Po otevření vám bude sdělena adresa webové stránky, kterou by měli ostatní účastníci otevřít, aby se s vámi mohli spojit. Diskutovat můžete s využitím webové kamery, mikrofonu, klávesnice i plochy vašeho počítače.

[inline:adobeconnectnow.png]

Ukázka Adobe.com

O Adobe.com se velmi dobře píše, ale mnohem lepší představu získáte, pokud jej uvidíte v praxi. Koukněte tedy na následující video nebo se přímo zaregistrujte a vše si vyzkoušejte sami.

Stáhněte si Flash Player k prohlížení tohoto videa.

Můj článek s přehledem novinek v Adobe Acrobat 9, včetně propojení PDF a Flashe) najdete na ExtraWindows.cz v Adobe Acrobat 9: konečně tvorba moderních dokumentů.

Reklama

Přidat komentář