Acquia Drupal stack installer: instalace Drupalu v počítači (videonávod)

Mezi mnoha řešeními pro zprovoznění lokálního webového serveru na vašem počítači by vás v případě, že pracujete s Drupalem, mohlo zaujmout řešení Acquia Drupal stack installer. Zprovozní lokální webový server s Drupalem během několika kliknutí, a to bez problémů ve Windows i na Mac OS X.

Ne vždy je tím nejlepším způsobem začít stavět webové stránky přímo na internetu. Zprovoznění webového serveru na lokálním počítači, vytvoření webu zde, jeho otestování a teprve následný přenos na internet do ostrého provozu vám usnadní řešení problémů. Navíc si u sebe na počítači můžete vytvořit několik instalací webu a testovat různá nastavení nebo moduly.

Problémem instalace v prostředí Windows je skutečnost, že ne každý dovede správně nastavit webový server, databázi a podporu PHP. Proto jsou k dispozici různá řešení, kdy v rámci jednoho balíčku nainstalujete všechny potřebné komponenty pro provoz lokálního serveru. Na Maxiorlovi jste již viděli videonávod například pro VertrigoServ.

Obecné balíčky však pouze zprovozňují webový server. Jednotlivé aplikace si do nich již musíte nainstalovat sami. To obnáší vytvoření databáze, úpravu konfiguračních souborů a další záležitosti. Řešením může být třeba Microsoft Web Platform Installer, který toto odbourá a vše potřebné v databázi nastaví ve srozumitelném průvodci. Viz článek Microsoft Web Platform Installer: blbuvzdorný lokální webserver s aplikacemi na pár kliknutí.

Microsoft Web Platform Installer má instalaci Drupalu přímo v nabídce svého průvodce. Jako webový server používá IIS. Pokud dáváte raději přednost webovému serveru Apache, nebo pokud chcete řešení pro provoz Drupalu u sebe na počítači s operačním systémem Mac OS X, pak vyzkoušejte Acquia Drupal stack installer.

Acquia Drupal stack installer

Tento balíček v sobě obsahuje webový server Apache, databázový server MySQL, podporu PHP a správce databází PhpMyAdmin. Navíc však obsahuje také redakční systém Drupal obohacený o řadu modulů již v základní instalaci. Jednoduchý průvodce nastaví na vašem počítači vše potřebné, vytvoří databázi, přidá do ní záznamy Drupalu a vytvoří uživatelský účet. Po dokončení instalace se pouze přihlásíte.

Jak to vše probíhá, se můžete podívat na následujícím videonávodu.

Acquia Drupal stack installer vám samozřejmě umožní provozovat na lokálním počítači více instalací webových aplikací, takže v tomto směru není v ničem horší než obecné balíčky pro Apache, MySQL a PHP. Vyzkoušejte jej.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

ahoj a co ty preferujes drupal nebo acquia drupal?

po prihlaseni ti nahore vyskocila takova cerna lista da se to nastavit i u klasickyho drupalu?

dik

 

nefunguje ti zalamovani komentaru u radku v komentari

Profile picture for user Jan Polzer

Doposud jsem preferoval Drupal normální. On je stejně jediný rozdíl v tom, že Acquia Drupal má doplněnu řadu modulů jako součást instalace (CCK, Views, Date, Mollom...) + nabízí propojení s placenými službami Acquia. Ty využijí například velcí firemní zákazníci.

Černý pruh nahoře s administrací je modul Administration Menu.

návštěvník

jen si tak rikam jak asi zareaguje prumerny ctenar na tu chybovou hlasku...

Profile picture for user Jan Polzer

Já stále čekám, až to někdo okomentuje. Jste první :-) Když jsem Acquia Drupal stack installer instaloval ponejprv, bylo to bez problémů. Při druhém pokusu o instalaci na stejný počítač tam hláška naskočila. Skrývat jsem se ji nesnažil, na ukázku možností instalátoru nemá vliv.

Takže, kdo se cítíte jako průměrný čtenář, reagujte...

návštěvník

Je nějaká možnost počeštění tohoto produktu? nebo se rozjede jen drupal v angličtině?

Profile picture for user Jan Polzer

Samozřejmě je. Po instalaci a zprovoznění webu si tam nahrajete jakýkoli jazyk, třeba i češtinu. Stejně, jako do kterékoli jiné instalace Drupalu. Zapnete modul Locale, češtinu aktivujete a je to.

návštěvník

Home › Administer › Site configuration, pak "Add language" vybereš češtinu, počkáš, dáš ji jako defaultní a uložíš. A je to.

návštěvník

ahoj

nevis jestli a jak jde upravit obrazovka tento web je offline?

ta defaultne nastavena je hrozna

dik moc

Petr

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru