Zoner Photo Studio 14: videoprůvodce a návod pro nové funkce

V úterý byla na tiskové konferenci slavnostně představena nová verze českého správce a editoru fotografií, program Zoner Photo Studio 14. Přichází s grafickou akcelerací, propojením na online úložiště Zonerama a několika novými editačními funkcemi.

Majitel společnosti ZONER software, Milan Behro, připomněl historii vzniku programu Zoner Photo Studio. Zhruba před deseti lety společnost prezentovala svůj vektorový grafický editor Zoner Callisto obchodním partnerům z Japonska, přičemž náhodou použili k vyhledání obrázků program Zoner Media Explorer (pamatujete si na něj?). Japonští obchodníci v něm a ve správě fotografií viděli velkou budoucnost a v podstatě tak dali impuls ke vzniku Zoner Photo Studia v podobě, v jaké jej známe dnes (a k odstavení Callista na druhou - nebo slepou? - kolej).

Zoner Media Explorer, jednoduchý prohlížeč grafických souborů na disku počítače, se tak stal přímým předchůdcem pro Zoner Photo Studio. To nabízí nejenom správu fotografií na disku, ale i celou škálu editačních funkcí a výstupů do tisku nebo na internet. Každý rok jsou přitom představovány nové verze přinášející vylepšení tu více po editační, tu více po organizační stránce programu.

Myslím, že není třeba Zoner Photo Studio představovat více, věřím že jej zná každý čtenář Maxiorla a většina z vás jej i používá. Já se jej nezbavil ani po přechodu na Mac OS, kde Zoner Photo Studio spouštím přes virtuální počítač s Windows 7. Oproti programům běžícím v Mac OS i celé řadě konkurentů ze světa Windows má totiž pro mě Zoner Photo Studio významné plus - pracuje přímo se soubory, ne s nějakou stupidní databází, kterou nelze snadno kopírovat. Úpravy promítá přímo do snímků, případně mi nabídne klasickou funkci „Uložit jako". Nestane se tedy, že bych soubor upravil a po jeho zkopírování někam jinam bych vlastně znovu pracoval s jeho původní podobou. Šetřím si také místo na disku.

Zoner Photo Studio 14

Zoner Photo Studio 14

Novinky v Zoner Photo Studio 14

Zonerama a propojení na cloud - první z novinek v Zoner Photo Studio 14, na kterou její tvůrci při představování programu kladli snad největší důraz. Zonerama je online galerie fotografií, které můžete sdílet s ostatními uživateli internetu. Nabízí 2GB prostor zdarma, podporuje fotky do rozměru 1920x1200px, základní nastavení pro sdílení snímků a jednoduché operace. V Zoner Photo Studio 14 najdete nástroj prohlížející obsah vašeho online úložiště a umožňující snadnou synchronizaci fotek, včetně popisků.

Grafická akcelerace pomůže zrychlit ty funkce programu, které nějakým způsobem pracují s obrazovou informací. Typicky vyvolávání RAW, úpravy barevného ladění a podobně. Využita je samozřejmě i při volání hromadných úprav. Zrychlení je značné a pohybuje se ve stovkách procent. Konkrétně v případě RAW vás již nebude trápit několik sekund běžící zelený ukazatel zpracovávání. Na druhou stranu, grafická akcelerace spoléhající na OpenCL a NVIDIA CUDA není standardně aktivována, musíte tak učinit v nastavení programu.

Mapování tonality - nová funkce v editoru, s jejíž pomocí můžete spojit jeden, ale lépe samozřejmě tři a více fotografií téhož záběru pořízených ovšem s jinou expozicí. Jinými slovy z tmavého snímku, světlého snímku a standardního snímku vytáhne všechny potřebné barvy a použije je ve výsledné fotografii. Využijete ji tak například pro vylepšení snímků pořízených při špatných světelných podmínkách. Podporováno je několik snímků i jeden JPEG nebo RAW.

Zoner Photo Studio 14

Zoner Photo Studio 14 a mapování tonality

Vylepšené odstranění šumu - funkce pro odstranění šumu z fotografií pořízených s vysokým nastavením hodnoty ISO již v Zoner Photo Studiu byla. Verze 14 přichází s přepracovaným algoritmem nabízejícím lepší výsledky a především s vylepšeným dialogem pro Pokročilé odstranění šumu. Zde si můžete nastavit které barevné oblasti mají být šumu zbaveny s větším důrazem, což je praktické například pro snímky s rozostřeným pozadím s jedním nebo několika málo barevnými odstíny.

Volná deformace - užitečný nástroj pro všechny, kdo se chtějí na snímku vyřádit. V závislosti na nastavení vám po kliknutí do fotky zvětší oblast, otočí oblast nebo zmenší. Jde tedy o nástroj pro praktické úpravy typu hubnutí, přidání svalové hmoty, zešikmení očí, vytvoření buclatých tváří a podobně.

Vyplnit dle okolí - funkce, kterou možná znáte z posledních verzí Adobe Photoshopu (koukněte proč nesrovnávat Zoner Photo Studio s Photoshopem), slouží pro rychlé odstranění rušivých objektů na snímku v případě, že se nechcete zdržovat s klonovacím štětcem. Prostě označíte oblast, zavoláte tuto funkci a ona se pokusí označenou oblast vyplnit vzorky nabranými z jejího okolí.

Zoner Photo Studio 4 na videu

Na následujícím videu se můžete podívat na ukázky programu Zoner Photo Studio 14 v praxi. Podotýkám, že se nejedná o demonstrační/reklamní video Zoneru, které se včera objevilo na některých webech.

Ceny Zoner Photo Studio 14

Zoner Photo Studio 14 ve verzi PRO pořídíte za 1499 Kč, verze Home s méně funkcemi je v prodeji za 749 Kč. Upgrade ze starších verzí je cenově zvýhodněný (zhruba na polovinu), za 499 Kč si můžete pořídit novinku - rozšíření licence programu na všechny počítače v domácnosti (doposud to byly jenom tři).

Podrobnější informace k novinkám v Zoner Photo Studio 14 najdete také v mém článku na ExtraWindows, Zoner Photo Studio 14: propojení na cloud a grafická akcelerace, nebo přímo na www.zoner.cz.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru