Zend Studio 8: přehled novinek ve vývojářském nástroji

Jedno z nejlepších prostředí pro webové vývojáře pracující s PHP, jQuery, Dojo, Ext JS, Prototype a JavaScriptem obecně se dočkalo nové verze. Podívejme se na novinky v Zend Studio 8.

Zend Studio je produkt společnosti Zend Technologies, kterou tvoří tým lidí, z nichž někteří jsou hlavními osobami ve vývoji samotného PHP. Ne náhodou se tedy Zend označuje pojmem The PHP Company. Jejich vývojářský nástroj Zend Studio patří k tomu nejlepšímu, s čím se můžete jako vývojáři tvořící aplikace na bázi PHP setkat.

Hledáte-li vestavěný debugger, správce projektů, možnost ladění na lokálním i vzdáleném serveru, inteligentní nápovědu a doplňování kódu, vestavěný prohlížeč, nebo správce úkolů, to vše vám Zend Studio bez problémů splní. Samozřejmě včetně mnoha dalších funkcí a možností, které jsem ve výčtu nezmínil.

Nové Zend Studio 8 přichází na trh s několika klíčovými vlastnostmi: podporou virtualizace, vylepšeními pro JavaScriptové vývojáře a možností ladit JavaScript na popředí i PHP na pozadí webové aplikace v rámci jednoho společného debugovacího procesu s využitím AJAXu.

Podpora jQuery a dalších JavaScriptových frameworků

Zend Studio 8 přináší podporu JavaScriptových frameworků jQuery, Dojo, Ext JS a Prototype. Onou podporou je míněna spolupráce inteligentní nápovědy a doplňování kódu v nástroji Content Assist s funkcemi a dalšími prvky zmíněných JavaScriptových knihoven.

Do projektu si samozřejmě můžete naimportovat jakoukoli další JavaScriptovou knihovnu a využívat ji spolu s vestavěným doplňováním kódu.

Zend Studio 8

Zend Studio 8

Společné ladění PHP a JavaScriptu

Při ladění komplexnějších aplikací jistě využijete nové možnosti ladit v Zend Studiu 8 PHP i JavaScript v rámci jednoho sezení. Laděná aplikace běží ve vestavěném webovém prohlížeči přímo v okně Zend Studia. Ten mimochodem podporuje i HTML 5. Nechybí zde nástroj pro profilování webové stránky, který vám odhalí výkonnostní problémy.

Integrace s VMware Workstation

Zajímavým vylepšením pro vývojáře, kteří nechtějí zprovozňovat webový server přímo na svém počítači, nechtějí projekt ladit vzdáleně, ale zároveň potřebují nasimulovat skutečné prostředí, ve kterém jejich PHP aplikace poběží, je podpora virtualizace s VMware Workstation. Tento virtuální počítač jistě dobře znáte. Jeho provázanost se Zend Studio 8 spočívá v možnosti rychlého odeslání upravených kódů do virtuálu a následně jeho využití pro ladění aplikací. V podstatě vám k tomu stačí jediné klepnutí při spouštění debuggeru.

Zend Studio 8

Zend Studio 8

Podpora vzdálených serverů v Zend Studio 8

Často ladím některé projekty přímo na vzdáleném serveru, proto dovedu ocenit přepracovanou podporu vzdáleného ladění v Zend Studio 8. Pro spojení se vzdáleným serverem využijete FTP nebo lépe SSH. Po importu dat ze vzdáleného projektu do vašeho počítače probíhají úpravy na lokálním stroji, v momentě, kdy budete chtít spustit vzdálené ladění, tak se upravené soubory překopírují na server.

Zde si neodpustím jednu poznámku. Při importu vzdáleného projektu, který obsahuje složitou adresářovou strukturu a velké množství souborů, trvá velmi dlouho, než Zend Studio tuto adresářovou strukturu zobrazí. Prochází totiž všechny adresáře a až následně vám nabídne výběr těch, které zahrnete do vývoje.

Zend Studio 8

Zend Studio 8

Pokud bych srovnával vzdálené ladění v Zend Studio 8 a VS.PHP, každé má svá pro i proti. Zend Studio je zkrátka produkt „The PHP Company", což se kladně odráží v jeho možnostech. Také si samozřejmě výborně rozumí se Zend Serverem, i když lze použít i Xdebug.

Někomu by možná mohlo vadit zdržující kopírování všech souborů do počítače při importu projektu, nikoli jen momentálně upravovaného souboru. VS.PHP dělá pravý opak. Na druhou stranu ale díky tomu může Zend Studio 8 nabídnout například bezproblémovou podporu funkcí nějakého redakčního systému (zkoušel jsem Drupal) v nabídce Content Assist. U VS.PHP je toto u vzdáleného projektu řešitelné poněkud krkolomně.

Vylepšení v editoru zdrojového kódu

Zend Studio 8 je postaveno na open source projektu Eclipse ve verzi Helios. Prostředí pro úpravu zdrojového kódu tedy tomu odpovídá a je v podstatě stejné, jako v Eclipse. Zajímavé mi připadá použití doplňovací nabídky Content Assist spolu se šablonami. Nejenom, že s ní velmi rychle vložíte do kódu nějaký výraz, můžete jej navíc vložit i v předem dané podobě.

Zend Studio 8

Zend Studio 8

Další vylepšení editoru v Zend Studio 8 zahrnují inspekci kódu pro zastavení debuggerem, nové barevné zvýrazňování syntaxe, nové informační boxíky, podporu přetahování kódu v editoru (Drag&Drop) a vylepšený vyhledávací dialog.

Ceny Zend Studio 8 a podporované platformy

Zend Studio 8 není zrovna levný nástroj, proto má jeho pořízená smysl jen v případě, že se vývojem PHP aplikací zabýváte opravdu profesionálně. Na občasné úpravy postačí bezplatné Eclipse. Pokud bych srovnal cenu Zend Studia 8 s aktuálním VS.PHP, vychází 299 USD výrazně dráž, než 99,99 USD za VS.PHP. Na druhou stranu asi lepší nástroj pro práci s PHP neseženete.

Stávající uživatelé Zend Studia mohou upgradovat na novou verzi s 40% slevou. Stačí se přihlásit ke svému uživatelskému účtu na webu Zend Studia.

Přímého srovnání VS.PHP a Zend Studia 8 bych se trošku bál. Každý produkt je něčím jedinečný a každý z nich nabízí trošku jiné vývojové prostředí. VS.PHP bude vyhovovat těm vývojářům, kteří tvoří i desktopové aplikace nebo pracují na jiných webových projektech ve Visual Studiu. VS.PHP „pouze" rozšiřuje schopnosti tohoto vývojového nástroje o podporu PHP a jeho ladění.

Naproti tomu Zend Studio 8 je postaveno přímo pro PHP a JavaScript, nabízí řadu propracovaných funkcí a je navíc k dispozici pro všechny tři významné platformy - Windows, Mac OS X a Linux. Jeho start i rychlost je v porovnání s Visual Studiem a VS.PHP poněkud horší.

Pokud byste si chtěli Zend Studio 8 vyzkoušet, je k dispozici dvouměsíční testovací verze, plně funkční po všech stránkách. Stahujte z domovského webu www.zend.com/en/products/studio/downloads.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den,

zajímalo by mne, jaké jsou minimální požadavky na konfiguraci počítače pro provozování Zend Studia 8, nebo Eclipse s Vámi doporučenými rozšířeními, bez problémů.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru