Video: vzdálené ladění webu s VS.PHP a Xdebug

Ladíte svoje webové projekty využívající PHP (například weby na Drupalu) přímo na internetu nebo na lokále? Obojí má své pro a proti. Vývoj na internetu si můžete usnadnit s použitím nástroje VS.PHP a PHP rozšíření s názvem Xdebug.

Při ladění webových projektů na lokálním počítači máte tu výhodu, že kontrola výsledků většinou probíhá o něco rychleji a můžete použít prakticky jakékoli prostředí pro úpravu zdrojových kódů. Nevýhodou ale zůstává, že váš klient nevidí průběžné výsledky - tedy za předpokladu, že je průběžně nekopírujete někam na server.

Weby můžete samozřejmě vytvářet i rovnou na vzdáleném serveru, který je dostupný na internetu. S jednoduchými editory pak musíte soubory upravit na počítači, nahrát je přes FTP na server, načíst web a prohlédnout si výsledek své úpravy. S využitím PSPadu můžete soubory upravovat přes FTP přímo na serveru.

Pokročilé vývojové nástroje, jako je Visual Studio a VS.PHP vám umožní spolu s PHP rozšířením Xdebug ladit webové aplikace přímo na vzdáleném serveru. Zároveň ale dovedou ladit kód, takže můžete krokovat provádění skriptů, zastavovat jejich běh a vše sledovat přímo ve vývojovém prostředí u sebe v počítači.

S VS.PHP jsem vás seznámil v únorovém článku VS.PHP: efektivní tvorba a ladění aplikací v PHP. Na následujícím videu se můžete podívat, jak zprovoznit ladění vzdáleného serveru s Drupalem pomocí VS.PHP, SSH a Xdebugu. Na konci se také dozvíte, jak vyřešit jeden poměrně častý problém se vzdáleným laděním přes Xdebug.

 

VS.PHP samozřejmě není jediný nástroj pro vzdálené ladění PHP aplikací. V srpnu jsem vám představil PHPEclipse, využít můžete také komerční program Zend Studio přímo od tvůrců PHP. Ladění v tomto nástroji je také pohodlné. Oproti VS.PHP však upravované soubory kopíruje do složky v počítači a následně je zase všechny nahrává zpět, což je poněkud zdlouhavé.

Domovskou stránku VS.PHP najdete na adrese www.jcxsoftware.com/vs.php.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru