Trojice věcí, na které se těším v roce 2008

Následujících 365 dní (dnešek už nepočítám, jinak 366), přinese v oblasti IT řadu zajímavých věcí. Je sice pravda, že se neobjeví nic tak zásadního, jako nová verze Windows určená pro desktopové počítače, ale i tak si myslím, že se máme nač těšit. Svět IT neustále chrlí nejrůznější novinky a aktualizace stávajících produktů. 

Reklama

Z celé řady zajímavostí, na které se můžeme těšit, jsem vybral tři základní. Novinky od Microsoftu jako jednoho z největších IT hráčů, čtvrtou verzi KDE jako zástupce linuxového světa a šestou verzi redakčního systému Drupal, bez kterého by se Maxiorel.cz nedostal do současné podoby. 

Budu rád, když se do komentářů pod článkem podělíte o svou trojici nejočekávanějších novinek z IT světa v roce 2008. 

Novinky od Microsoftu

Bezesporu nejzajímavější a nejočekávanější novinkou od Microsoftu bude uvedení finální verze nového Windows Server 2008. Pro běžné uživatele ale bude představovat zajímavější novinku Windows Vista Service Pack 1. Objevit by se měla také celá řada novinek ve vývojových nástrojích ze sady Expression, která se dočká druhé verze. 

Windows Server 2008

Sám se velmi těším na dokončení projektu Popfly, který je již teď ve fázi Beta velmi dobře použitelný pro tvorbu různých gadgetů a mashup aplikací pro web i Windows Vista Sidebar. Zajímavé bude také dokončení Windows Live Calendar, jeho následné počeštění a provázání s Hotmailem

KDE 4.0

Hned v lednu čeká uživatele Linuxu představení čtvrté verze grafického prostředí KDE. Oficiální představení je naplánováno na 17. až 19. ledna 2008 a uskuteční se v Google Campusu. Více informací najdete na stránce KDE 4.0 Release Event

Drupal 6

Můj oblíbený redakční systém Drupal se v příštím roce konečně dočká vytoužené šesté verze. Ta přinese značná zlepšení administračního rozhraní po uživatelské stránce i řadu nových funkcí, díky kterým bude nasazení Drupalu jednodušší, než dříve. S novou verzí se samozřejmě pojí nutnost přizpůsobit stávající moduly, uvidíme, zda se to vývojářům podaří stejně rychle jako u Drupalu 5. 

Vývoj Drupalu bude v následujícím roce ovlivněn nově založenou společností Acquia. Několik stručných informací o Drupalu 6 včetně videoukázky najdete v jednom mém starším článku nazvaném Drupal 6: reálné zkušenosti. Přáním Driese Buytaerta, tvůrce Drupalu, je neustávající růst komunity okolo Drupalu. Zajímavý je jeho odhad vývoje na poli redakčních systémů. Koncem roku 2008 by již tato oblast měla být méně rozkouskována a většinu by měla převzít velká trojka – WordPress, Joomla a Drupal. Jste podobného názoru? 

Mimochodem, hlavní web Drupalu by se měl dočkat redesignu. Více informací včetně organizačního grafu najdete v článku Drupal Association organization chart whishlist na blogu Driese Buytaerta.

Reklama

Komentáře

Jako IT nadšenec se těším na KDE4, na obě SP pro Windows XP a Vista, Firefox 3, openoffice.org 3 a snad už konečně nějakou slušnou online videopůjčovnu.

Jako nehráč se přesto těším na pár zajímavých her - Alan Wake, Mafia 2, GTA4

A jako sportovní fanda na Olympiádu v Pekingu a fotbalové ME.

Myslíš něco lepšího než je nedávno spuštěná videopůjčovna České televize?

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

 

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

 Taková půjčovna snad ani nemá smysl :) Dokud nenabídne někdo filmy za 40 Kč bez DRM, v dobré kvalitě a v dostatečně obsáhlém archivu, nechává mě to chladným. To si raději opět zajdu do kamenné půjčovny a film si pro vlastní potřebu zkopíruji, nebo pohodlně stáhnu z internetu, dokud to český zákon nezakazuje.

Přidat komentář