Drupal 6 – reálné zkušenosti z nasazení na webu

Nová verze redakčního systému Drupal slibuje větší uživatelskou přívětivost, snazší administraci a řadu novinek, které vám umožní vytvořit si na základě Drupalu lepší web. Přestože je Drupal 6 zatím ve stádiu betaverze, rozhodl jsem se jej nasadit na svůj nový projekt Backup HowTo. Byl jsem překvapen, jaký kus práce vývojáři udělali ve čtvrté betaverzi v porovnání s první; ještě zřetelnější to je, pokud srovnáme Drupal 6 s pátou řadou. 

Redakčnímu systému Drupal je často vytýkána malá uživatelská přívětivost administračního rozhraní. Když se kouknu, jak snadno se pracuje třeba s WordPressem, musím dát kritikům dosavadních verzí Drupalu v tomto směru za pravdu. Na druhou stranu WordPress je primárně blogovací systém, zatímco Drupal můžete použít k sestavení jednoduchých i složitých webů, je mnohem více rozšiřitelný než WordPress a také univerzálnější. 

Myslím si však, že Drupal 6 většinu nepohodlných věcí z administrace odstraňuje, v něčem se také poučil po vzoru WordPressu (například uspořádání pořadí bloků). Nabízím vám stručný seznam novinek, které mě při práci s Drupalem 6 beta 4 zaujaly. Není to kompletní seznam změn přeložený z oficiálního changelogu, doufám ale, že bude o to přínosnější, protože vychází z reálné zkušenosti. 

Instalace a profil administrátora

První změny si všimnete již při instalaci nové verze Drupalu. Grafický instalátor, který se objevil v páté verzi, doznal mnohých vylepšení. Na začátku určujete, jaký jazyk chcete pro instalaci použít. Poté klasicky nastavujete údaje pro připojení k databázi. Tam, kde starý instalátor končil, nový dále pokračuje formulářem pro vytvoření správcovského účtu. Není tedy nutné vyvolávat registrační formulář pro vytvoření administrátora, vše nastavujete ještě v průběhu instalace. Máte možnost zadat vlastní heslo a nečekat, co vám Drupal vygeneruje. Ihned po dokončení instalace jste přihlášeni a můžete začít s úpravami.

Aktualizační mechanismus

Administrace webu je díky několika novým modulům mírně změněna. Nejzajímavější je přítomnost vestavěného aktualizačního mechanismu, který byl vytvořen použitím modulu Update Status. Ten ostatně můžete doplnit i do Drupalu 5, což vám vřele doporučuji. Aktualizace v pravidelných intervalech (denně nebo týdně, vyžaduje cron) hledá dostupné aktualizace pro jádro Drupalu, instalované doplňkové moduly a také pro použitá témata vzhledu.

Drupal 6

Aktualizace modulů a témat v Drupalu 6 

Sympatická je možnost nechat si zaslat e-mailové upozornění na dostupné aktualizace. Správci více webů tak mohou být o potřebě aktualizací informování, aniž by museli jeden po druhém kontrolovat nebo si pamatovat, kde použili jaké moduly. Pokud je nějaká aktualizace dostupná, zobrazí se vám odkazy pro stažení nové verze a také přímý odkaz na seznam změn v upravené verzi.

Pořadí bloků a nabídek

Přepracovaná administrace bloků a nabídek se ve vývojových verzích Drupalu 6 objevila teprve nedávno. Zmizelo nastavení pořadí bloků a položek v nabídce pomocí váhy. Tyto prvky nyní můžete velmi rychle uspořádat přetažením pomocí myši, a to nejenom v rámci konkrétního menu nebo bloku. Například vybraný blok můžete přetáhnout z jedné oblasti do druhé. Změny se projeví sice po uložení nového nastavení, ale i tak je nastavování jednodušší.

Drupal 6

Pořadí položek v nabídce měníte pomocí myši 

Drupal 6 a dostupnost modulů, Views2

Nová verze Drupalu zatím nemá podporu u tolika rozšiřujících modulů jako verze předchozí. Počet modulů, které Drupal 6 už podporují, se však rychle rozrůstá. Objevují se sice dětské nemoci, jako zapomenutá aktualizace struktury instalačního souboru, problémy s umístěním do navigační nabídky a jiné drobnosti, nicméně většinou jsou rychle opraveny.

Na Backup HowTo používám bez problémů doplňkové moduly FCKeditor, Google Analytics, Graphstat, Path Redirect nebo winliveid. Jediný problém jsem zaznamenal u XML Sitemap, který odmítal fungovat, přestože podle označení je pro Drupal 6 už připraven. 

Drupal 6

Nastavení FCKeditoru pro jednotlivé uživatelské role (zvětšíte klepnutím) 

Hlavní problém s dostupností modulů pro Drupal 6 je v nedostatku vývojářů pracujících na modulu Views2. Ten je pro Drupal kritický, neboť bez něj by spousta větších webů nemohla na Drupal 6 přejít. Views se stará o vytvoření jiných pohledů na seznamy stránek a bloky, které nelze se standardním jádrem Drupalu realizovat. Informace o problému s Views najdete třeba na Drupal.cz

Lokalizace

Nový Drupal 6 přinese velké usnadnění pro tvorbu vícejazyčných webů. Kromě různých jazyků pro administrační rozhraní a ovládací prvky totiž nabízí jednoduchou možnost překladu obsahu do různých jazyků a přepínání mezi nimi. Objevila se také řada doplňkových modulů, které překlady usnadňují. Viz Localization client, kde najdete i videoukázky z průběhu překladu článku.

Finální verze jazykových balíčků pro Drupal 6 asi přijdou až s verzí RC. Podle vývojářů se zatím stále pracuje s řetězci, které drupal používá, práce na překladech by tedy v tuto chvíli neměly smysl. 

PHP samostatně, Open ID, syslog, a jiné novinky

Z dalších novinek, které mě zaujaly, je to oddělení PHP filtru do samostatného modulu. Při vkládání obsahu tedy PHP není standardně aktivováno. Drupal 6 obsahuje vestavěnou podporu pro přihlašování pomocí Open ID, které můžete sdílet mezi různými weby. Objevila se podpora syslogu. 

Drupal 6
 
Nastavení akcí 

Za velmi praktické považuji Triggery a Akce. Můžete si například nastavit e-mailové upozorňování kdykoli bude článek aktualizován, když někdo vloží nový obsah, registruje se nový uživatel nebo cokoli jiného se stane. Na výběr jsou samozřejmě i jiné akce, než odeslání e-mailu, například změny v článcích.

Ukázkový web s Drupalem 6

Na začátku jsem zmínil svůj nový web Backup HowTo. Využívá Drupal 6 se všemi jeho výhodami a téma vzhledu Amadou. Standardní funkcionalitu jsem doplnil o vizuální FCKeditor. Sledování návštěvnosti pomocí Google Analytics zajišťuje stejnojmenný modul, který kromě vložení měřicího kódu bez zásahu do šablony tématu, umožňuje doplnění JavaScriptu (například o podporu českých vyhledávačů), sledování stahovaných souborů a segmentaci uživatelů.

Drupal 6

Ukázka grafů s návštěvností vytvořených modulem Graphstat 

Open ID jsem sice nevyužil, nicméně budoucí čtenáři webu mohou využít přihlašování pomocí Windows Live ID, které lze využít k mnoha lepším službám, než Open ID. Zajímavý je modul Graphstat, který z vytvořených statistických záznamů vytváří jednoduché grafy.

Celkově musím říci, že i přes drobné chyby objevující se u některých doplňkových modulů je Drupal 6 vydařeným redakčním systémem a už se nemohu dočkat, až jej budu moci nasadit i zde na Maxiorlovi. Konečně snad bude také změněno povědomí o Drupalu, jako nástroji s mnoha schopnostmi ale složitou administrací.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru