SMTP server pro vaše aplikace zdarma

Při vývoji webových aplikací, které nějakým způsobem pracují s e-maily, budete potřebovat SMTP server. V opačném případě nebudou zprávy z vytvářených skriptů odesílány a vy nebudete moci ověřit jejich funkčnost. Jak na to?

Při testování Drupalu, WordPressu nebo jiných redakčních systémů na lokálním počítači, stejně jako při vývoji vašich vlastních webových aplikací, určitě budete potřebovat SMTP server, který umožní odesílat e-mailové zprávy. Majitelé počítačů s Linuxem to mají poměrně jednoduché. Nějaký SMTP server je součástí snad všech distribucí a jde poměrně snadno doinstalovat pomocí balíčkovacího systému.

Ve Windows se musíte spolehnout na aplikace třetích stran. Ve své knize o redakčním systému Drupalu jsem doporučoval Free SMTP Server. Podíváme se na něj a ukážeme se i nějaká další řešení, jak zajistit odesílání pošty z webových aplikací provozovaných na lokálním počítači.

Free SMTP Server

Když budete na internetu hledat nějaký zdarma dostupný SMTP server, většinou jako první narazíte na aplikaci Free SMTP Server od Softstacku. Jedná se o velice jednoduchý program, který svou funkcionalitu začne plnit bez jakéhokoli dodatečného nastavení ihned po instalaci a spuštění. Usídlí se na portu #25 a začne čekat na požadavky pro odesílání zpráv. Nezapomeňte jej odblokovat ve Windows Firewallu, případně v jiném bezpečnostním programu, který používáte.

Free SMTP Server

Free SMTP Server

Bohužel Free SMTP Server občas trpí problémy s odesíláním zpráv ve Windows Vista a Windows 7. Přiznám se, že jsem tomu nedošel na kloub, problémy se vyskytují i v aktuální verzi, která by měla být s Windows 7 kompatibilní. Ve Windows XP mi tento program vždy fungoval bez problémů. V jeho nastavení můžete vyzkoušet po stisku tlačítka Options zadat adresu DNS serveru, čímž vyřadíte automatickou detekci. Možná to pomůže.

PostCast Server Free Edition

Jiným řešením může být zdarma použitelná varianta programu PostCast Server. Tento SMTP server by měl zvládat větší objemy pošty, proto jej lze využít také pro odesílání hromadných mailů. Po spuštění vás přivítá průvodce, ve kterém nastavíte použití SMTP serveru pouze pro lokální počítače, případně umožníte přístup komukoli (nedoporučuji). Frekvence zasílání zpráv také vypadá zajímavě - můžete tak mít kontrolu nad tím, co přes váš SMTP server prochází a o to lépe ladit své aplikace.

PostCast Server Free Edition

PostCast Server Free Edition

Když si prostředí PostCast Serveru prohlédnete, jistě mi dáte za pravdu, že je tento program mnohem dál, než Free SMTP Server. Přímo v něm můžete vytvářet nové zprávy a sledovat, co se na serveru děje.

PostCast Server Free Edition

PostCast Server Free Edition

Úprava PHP.INI

Pokud chcete k odeslání e-mailu využít například SMTP server svého poskytovatele připojení a tvoříte webové aplikace v PHP, můžete sáhnout k jednoduché úpravě konfiguračního souboru php.ini, který najdete v adresáři s instalací PHP.

Vyhledejte v něm sekci [mail function] a upravte v ní parametry SMTP a smtp_port tak, aby směřovaly na SMTP server vašeho providera. Ve Windows lze ještě nastavit parametr sendmail_from udávající výchozího odesilatele zprávy. Po uložení nezapomeňte restartovat server. Jako alternativu lze přímo ve skriptu použít dvojici funkcí, která tyto údaje nastaví nezávisle na souboru php.ini:

ini_set("SMTP","adresa.smtp.serveru");

ini_set("smtp_port","25");

Nevýhodou je bohužel nemožnost připojení k zabezpečenému SMTP, který vyžaduje zadání jména a hesla pro přihlášení.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

"Ve Windows se musíte spolehnout na aplikace třetích stran."

SMTP server existuje ako doplnok Windows

Profile picture for user Jan Polzer

Určitě? Ve Windows 7 nic takového nevidím, starší teď nemám po ruce. Možná ve Windows Server 2008, ale ten nemá na vývoj k dispozici každý.

Jinak, ještě je zajímavá utilitka smtp4dev. Jde o program, který odchytává SMTP požadavky na lokální adrese, ale nic nikam neposílá. Jenom zobrazí zachycené zprávy, což může dokonale stačit.

návštěvník

Návštěvníku, nezlob se, ale to je komentář úplně na nic. Buď odkaž konkrétně, jaký doplněk, nebo si takovou informaci strč...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru