Rozhovor: jak Seznam.cz vychází vstříc méně zkušeným uživatelům svým prohlížečem a co mu vadí na Windows 10

V souvislosti s poněkud agresivně vynucovaným přechodem na Windows 10 a změnou Internet Exploreru za Edge, přišli mnozí uživatelé o svoje prostředí, na které byli při práci s internetem zvyklí. Jak jim vychází vstříc Seznam.cz a proč se rozhodl nabízet vlastní webový prohlížeč?

Na první dojem si možná řeknete, proč spojuji upgrade na Windows 10 se Seznamem a jeho webovým prohlížečem. Jistě, na první pohled to nesouvisí. Ale sešlo se několik okolností, které mě přesvědčili o tom, že alternativní prohlížeč od Seznamu může určitě skupině uživatelů vyhovovat.

Předně. Několika mým příbuzným se Windows 10 dostalo do počítače i přes jejich nesouhlas. Jestli přeci jen něco neodklili, netuším. Nejsem v zásadě proti aktualizacím. Ovšem přechod z Windows 8 a starších na Windows 10 je pro většinu normálních lidí šok. Kam zmizely dlaždice? Proč už není v prohlížeči seznam dlaždic s nejnavštěvovanějšími stránkami? Kam zmizely oblíbené? Proč už nevidím na obrazovce počasí? Podobnými dotazy, které slýchávám, bych mohl pokračovat.

Pro běžné lidi představuje taková aktualizace, kdy se zásadně změní ovládání Windows a přenastaví se webový prohlížeč, aniž by pořádně importoval původní nastavení, v podstatě tímtéž, jako by počítač měl poruchu.

Shodou okolností jsem zjistil, že v Seznamu to vidí podobně. Proto jsem uvítal, že mohu vyzpovídat Lukáše Kovače, produktového manažera prohlížeče Seznam.cz.

Lukáše Kovač Jak se v Seznam.cz díváte na vynucené aktualizace pro přechod na Windows 10? Mít nejnovější operační systém se všemi aktualizacemi přeci není v zásadě špatný nápad?

„Rozhodně není nic špatného na tom mít aktualizovaný operační systém, naopak to přináší řadu vylepšení a pokročilejší bezpečnostní opaření. Jde však o to, aby byl vždy přechod na novou verzi srozumitelný a aby se lidé neztratili v novém prostředí. Myslím si, že přechod na Windows 10 je pro spoustu uživatelů poněkud výrazná změna, především pak změna Internet Exploreru na Edge. Je tam například přednastavené vyhledávání od Bing, na což nejsou čeští uživatelé zvyklí.“

Máte nějaké statistiky vypovídající o tom, kolik uživatelů se změnou výchozí stránky marně pátá po tom, jak se dostat „na ten správný internet“, který pro ně často Seznam.cz a jeho mailová schránka představují?

„Takové statistiky nemáme. Víme však, že na technickou podporu Seznam.cz denně volají desítky uživatelů a ptají se, jak si nastavit zpět domovskou stránku Seznam.cz. Měříme proklikovost odkazu „Nastavit Seznam.cz jako domovskou stránku, který je umístěný v patičce naší domovské stránky. Denně je kliknutí přes pět tisíc.“

Proč si myslíte, že je pro české uživatele problém, pokud mají jako výchozí vyhledávač Bing? Jeho výsledky Seznam také v některých případech využívá/využíval.

„Lidé v České republice nejsou na Bing zvyklí a díky zpětné vazbě z oddělení technické podpory víme, že hledají způsob, jak se vrátit k vyhledání, které dosud využívali. Uživatelé, kteří přešli na Windows 10, jsou také někdy zmatení. Nevědí, proč výsledky vyhledávání vypadají najednou jinak a nedochází jim, že namísto na Seznamu, už hledají v Bingu.“

prohlížeč Seznam.cz

Je podle vás schopen běžný konzument internetového obsahu po aktualizaci na Windows 10 schopen nastavit si služby od Seznamu jako výchozí? Co byste doporučili jejich zkušenějším kamarádům, kteří je budou navádět?

„Návod pro nastavení domovské stránky Seznam.cz do prohlížeče najdou lidé v zápatí stránky www.seznam.cz pod odkazem Nastavit Seznam jako domovskou stránku. Mohou si také v různých prohlížečích nastavit vyhledávání od Seznam.cz. Postup se podle používaného prohlížeče liší, nicméně lidé se rychle zorientují díky online nápovědě, kde je návod jednoduše zpracovaný.

Aby však nemuseli nic složitě nastavovat, mohou používat rovnou prohlížeč od Seznamu. Domovská stránka je tam již přednastavena a vyhledávání na Seznam.cz také. Prohlížeč je jednoduše ovladatelný a bezpečný. Díky nemožnosti instalace doplňků se lidem neobjeví žádná nechtěná lišta, která může změnit domovskou stránku nebo ukrást citlivé informace. Do prohlížeče totiž přirozeně ty nejlepší funkce přidáváme. Lidé si prohlížeč od Seznam.cz stáhnou do svých počítačů ze stránky www.seznam.cz/prohlizec nebo do mobilů z Google Play a App Store, podle toho, co vlastní za telefon. Najdou jej tam jednoduše pod názvem Seznam.cz. Na instalaci jim stačí pár kliků.“

prohlížeč Seznam.cz

V souvislosti s Windows 10 se také vedle a vede řada debat o sledování uživatelů. Jaké údaje v tomto směru sbírá vlastní webový prohlížeč od Seznamu?

„V Seznam.cz se snažíme nenarušovat soukromí svých uživatelů, proto kromě běžného cílení reklamy využívajícího cookies ze všech prohlížečů nepoužíváme žádné další informace. Z dat, která díky prohlížeči o uživatelích máme, se primárně učíme a pomáhají nám k neustálému vylepšování služeb. Data samozřejmě nikde neprodáváme, ani jinak nevyužíváme.“

Jaký byl tedy důvod, abyste se pustili do vlastního webového prohlížeče? Alternativ k Internet Exploreru a nověji k Edge je celá řada.

„Na začátku byla mobilní verze prohlížeče pro Android. Lidé často hledali na službě Google Play dotaz Seznam.cz, a tak jsme přemýšleli, jak by taková aplikace měla vypadat. Logicky jsme došli k tomu, že to bude jednoduchý prohlížeč, který lidem zkrátí cestu na Seznam.cz. Bude český a s českou technickou podporou. A protože se prohlížeči na Androidech velmi daří, jen za minulý týden máme 465 tisíc aktivních unikátních uživatelů, rozhodli jsme se jít i na další platformy a nabídnout lidem možnost nainstalovat si esko i na plochu svého počítače.“

Není nemožnost instalace doplňků někdy na škodu i pro méně zkušené uživatele?

„Pro běžné uživatele, kteří si do prohlížeče žádné doplňky neinstalují, to může být naopak výhoda, která jim pomáhá ochránit jejich data i soukromí. Takový doplněk může být totiž velmi nebezpečný. Může ukrást uložená hesla, mít přístup k souborům uloženým například na ploše a ty někomu odeslat, případně může změnit domovskou stránku a výchozí vyhledávání uživateli pod rukama.

Někteří pokročilí uživatelé jsou však zvyklí si doplňky do svých prohlížečů instalovat. A to je třeba důvod, proč prohlížeč Seznam.cz nepoužívají. O to víc však musí sami dbát na bezpečnost.“

Co říkáte a srovnání pomocníka Krastyho a legendárního pana Sponky?

„Na rozdíl od pana Sponky je pomocník Krasty stále online. Díky tomu, že se pořád něco nového učí, reaguje i na obsah, který je třeba jen pět minut starý. Ani ne měsíc už umí Krasty dohledávat informace k článkům, které si lidé na vybraných internetových zpravodajských i bulvárních webech čtou. Například k článku o Karlu Gottovi si tak lidé mohou jedním klikem otevřít postranní panel, který zobrazí medailonek umělce a další v poslední době publikované články o něm.“

prohlížeč Seznam.cz

Kolik vývojářů na vašem prohlížeči pracuje?

„Náš tým je složený z vývojářů pro všechny platformy – Windows, MAC, Android, iOS a také aktuálně i Windows 10 Mobile. Počet lidí na všech službách Seznam.cz se vždy přizpůsobuje aktuálním úkolům a prioritám. Velikost týmu prohlížeče, kam patří i návrháři, se proto obvykle pohybuje v nižších desítkách.“

Jaké používáte vykreslovací jádro? Lišíte se nějak od známějších prohlížečů, co do zobrazení webů?

„Prohlížeč od Seznamu je postavený na open source projektu Chromia, proto zobrazování stránek funguje stejně dobře jako v prohlížeči Chrome. Odlišujeme se jednoduchým ovládáním, propojením se službami od Seznamu a také vyšší ochranou uživatelů díky nemožnosti instalovat doplňky.“

Dočkáme se někdy operačního systému od Seznamu, pod vzoru Chrome OS?

„V současné chvíli toto nezvažuji.“

Děkuji za rozhovor.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru