Recenze HP Sprocket: jaká je termo fototiskárna do kapsy?

Je to něco přes půl roku, kdy jsem si pořídil malou termo tiskárnu s technologií Zink. V krátké recenzi se podíváme, co HP Sprocket dovede, jaká je kvalita tisku a co umí dodávaný software pro mobilní telefon.

Že existují nějaké tiskárny do kapsy, to jsem sice věděl, ale nijak konkrétně jsem si je nepředstavoval a ani jsem po nich nepátral. Když jsem ale dostal tip na HP Sprocket, tak mě zaujala. Ve spojení s mobilním telefonem jde totiž o jakousi alternativu foťáků s instantními fotkami.

Ovšem malý rozměr není to nejzajímavější na téhle tiskárně. Nepotřebuje žádné doplňování inkoustu, toneru nebo vosku. Jen vložíte odpovídající papír, přes Bluetooth pošlete fotku a tisknete.

Tisková technologie Zink

Skutečnost, že HP Sprocket tiskne bez inkoustu, je dána používaným typem papíru. Tím je Zink, což je zkratka od výrazu Zero INK. Bezinkoustová technologie potisku využívá speciální termo papír o několika vrstvách:

  • Zapékací s volitelnou citlivostí na tlak
  • Na teplo citlivé vrstvy s CMY barvami
  • Krycí vrstvu

Při průchodu tiskárnou je na papír pulsem vyvíjena různá teplota a délka působení, čímž je dosaženo výsledného zabarvení. Žlutá vrstva je z těch barevných nejvýše, reaguje na krátké pulsy o vysoké teplotě. Purpurová je uprostřed a reaguje na delší impulsy střední teploty. A konečně tyrkysová je dole a aktivovaná dlouhými pulsy nižší teploty.

HP Sprocket není samozřejmě jediná tiskárna, která Zink používá. Setkáte se s ním v celé řadě výrobků od Polaroidu, používá jej také Dell, Canon, LG i Huawei. Podrobnosti najdete na Wikipedii nebo přímo na webu Zink.com.

Speciální Zink fotopapír se dodává v celé řadě rozměrů. HP Sprocket tiskne na lesklé samolepky o rozměru 5 × 7,6 cm. Může se to zdát dosti limitující, ale dodávaný software vám s tím pomůže, viz dále. Přímo s tiskárnou je dodáváno deset papírků, další doporučuji koupit ve větším objemu, vyjde to levněji.

Zpracování tiskárny HP Sprocket

Pokud si dobře vzpomínám na recenze tiskáren, které jsem kdysi psával do časopisů, začínalo se popisem kvality zpracování toho kterého modelu. Tato malá tiskárnička o rozměrech odpovídajících prakticky běžnému mobilnímu telefonu a možná ještě menší (75 × 116 mm a 23 mm na výšku) je dodávána ve třech barevných variantách. Já si pořídil bílou, existuje ještě černá a už před půl rokem těžko k dostání červená.

Lesklý povrch se poměrně snadno uchytá, zvláště teď v létě. Celkově je tělo tiskárny pevné a horní odnímatelný kryt se rozhodně neprohýbá ani nijak nevrže. Byť tedy nevím, proč by někdo na tiskárnu v reálu tlačil a zkoušel to.

HP Sprocket

V zadní části najdete konektor pro nabíjení přes USB, jaké najdete u mobilních telefonů. Na rohu je pak zapínací tlačítko a LED dioda signalizující bílou barvou připravenost tiskárny. Tlačítkem ji lze také vypnout, ale v reálu ji nechávám jednoduše usnout.

HP Sprocket

Horní kryt sejmete posunutím. Je k němu připevněná přítlačná plocha. Do tiskárny vložíte zakoupené papíry lícem nahoru, tělo opět uzavřete a můžete začít tisknout.

HP Sprocket

Obslužný software HP Sprocket

Tiskárna je určena jako doplněk pro mobilní telefony. Příslušný software najdete v appstoru na iPhone i v Google Play pro Android. U zařízení od Apple je vyžadován iOS 8.0 a vyšší, v případě Androidu jakékoli zařízení s Androidem 4.4 a novějším. Celkem mírné požadavky, které bez problémů splní většina současných telefonů nebo tabletů.

Prvotní nastavení je velice rychlé. Zkoušel jsem na několika telefonech od Huawei a Honor. Nebo Huawei/Honor, chcete-li. Je zajímavé, že se vás program zeptá, zda budete tisknout na svoji tiskárnu, nebo na tiskárnu kamaráda. To se hodí, pokud mu nechcete rozbít nastavení, ale zároveň byste někde na výletě rádi vytiskli fotky na tiskárně někoho jiného.

Software slouží jako prohlížečka galerie fotek, které máte ve svém mobilu. Dovede se napojit také na Instagram, Facebook a fotky v úložišti od Google. A samozřejmě je i rovnou pořizovat.

Po výběru snímku nastavíte počet kopií výtisku a tlačítkem je odešlete do tiskárny. Pokud jste ji předtím zapomněli zapnout, nebo máte vypnuté Bluetooth, software vás na vše upozorní a bez problémů si s tím poradí.

HP Sprocket - software

Máte-li před tiskem pocit, že by snímek zasloužil malé vylepšení, nemusíte otevírat další program. Stačí klepnout na symbol tužky a zvolit si oblíbenou úpravu automatem, ruční doladění jasu a kontrastu, barevnosti, použití barevných filtrů, dokreslení rámečků, přidání smajlíků a další grafiky, vložení textů, tahů štětcem nebo oříznutí.

A jak se ovládací program HP Sprocket popasuje s poměrně malou potiskovanou plochou? Snadno. Když místo nastavení počtu kopií zvolíte režim Dlaždice, pak si budete moci říci, na kolik samostatných samolepek se má velká fotka rozložit. Software se o vše postará a na vás pak bude jen fotky jako jednoduché puzzle někam vylepit.

HP Sprocket - software

Kvalita tisku HP Sprocket

Tato tiskárna samozřejmě není určena k bezvadnému ostrému tisku písmenek jako nějaká laserovka. Běžně s ní tisku fotky pořízené mobilním telefonem a výstupní kvalita tomu plně postačuje. Občas mám ale pocit, že by některé části fotek mohly být ostřejší, zvláště při porovnání s fotkou na displeji telefonu.

HP Sprocket

Některé výtisky mají tendenci sklouzávat k většímu zabarvení do červené, než je nutné. Kdybych byl detailista, dovedl bych to vyladit právě před tiskem úpravou barevnosti v ovládacím programu. Na rozdíl od té ostrosti.

Nicméně pro rychlý tisk momentek na cestách, navíc ještě v tak malém rozměru, to bohatě stačí.

Samotný průběh tisku je přiměřeně rychlý a tiskárna docela tichá. Rozhodně nedělá takový randál, jako moje kancelářská inkoustovka od Epsonu. Ostatně, rychlost tisku a jeho hlasitost si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Výdrž, cena a další informace

Co se výdrže tiskárny na baterii týče… Napíšu to takhle. Nezkoušel jsem, kolik fotek v kuse bych mohl vytisknout, než se mi vybije. Ale tiskárnu jsem nabíjel někdy po koupi na začátku roku a teď v srpnu mi stále tiskne. Na cestě vám rozhodně vydrží déle než mobilní telefon.

Aktuální cenovka HP Sprocket v Alza.cz je 2499 Kč za bílou variantu, o pětistovku dražší je černá. Horší je to s cenou papíru. HP ZINK Sticky-Backet Photo Paper s dvaceti listy koupíte na Alze za 349 Kč. Já jsem pořídil balíček o 50 papírech na Pekro.cz, kde jedno takové balení vychází na 590 Kč.

U toho největšího balení tak jeden výtisk vychází asi 12 Kč, pokud nepočítám cenu tiskárny. To je stále hodně a je to největší negativum celé této tiskárny. I přesto se mi HP Sprocket líbí a její koupi bych vám doporučil. Samozřejmě za předpokladu, že hledáte možnost rychlého tisku fotek na cestách a nechcete tahat nějakou větší a kvalitnější cestovní tiskárnu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru