Epson L355: inkoustový pracant s obrovskou výdrží

Epson zhruba před půl rokem uvedl na český trh inkoustové tiskárny s externími zásobníky inkoustu. Potěšil tak všechny plniče, kteří konečně mohou zahodit zástěry špinavé od inkoustu. V článku se s vámi podělím o dojmy z dvoutýdenní práce s relativně novou tiskárnou Epson L355.

Někdy brzy na jaře jsem byl na tiskové konferenci, kde Epson kromě jiných zajímavých věcí představoval novou řadu tiskáren. Od běžného uvádění novinek se tohle lišilo tím, jaké tiskárny byly představeny. Na první pohled totiž vybočovali z dosavadní praxe. Vedle běžného kompaktního těla víceúčelové tiskárny se nacházela krabička s velkými nádržemi na inkoust.

Ano, Epson vyšel vstříc všem plničům a kutilům, kteří nedali dopustit na s nadávkami strávené odpoledne při plnění inkoustových zásobníků. Láká vás představa zamazaného trička a toho, jak s injekční stříkačkou ládujete do původního nebo alternativního zásobníku barvu z nádržky dodané alternativním výrobcem? Pak vězte, že o tuto romantiku přijdete.

Epson totiž vzal to dobré z plnění zásobníků inkoustem, celý proces poněkud zkulturnil a výsledkem je celá řada nových tiskáren s velice nízkými náklady na tisk a jednoduchou obsluhou. Boční krabičku s velkoobjemovými nádržkami plníte pomocí „stříkaček“, ovšem bez jakéhokoli umazání. Tiskárna si z těchto nádržek inkoust postupně tankuje do tiskové hlavy, takže nemusíte po vytištění několika stovek stránek řešit výměnu inkoustu. Díky tomuto řešení se výdrž inkoustovky vyrovná laserovce, možná ji i předčí.

Multifunkční tiskárna Epson L355 byla uvedena na trh letos  na jaře. Jedná se o čtyřbarevnou tiskárnu s novým systémem zásobníků, která umožňuje i skenování. Její předností jsou velice nízké náklady na tisk, byť si při jejím pořízení musíte trošku připlatit v porovnání s běžnými inkoustovkami.

Zpracování a design tiskárny L355

Na první pohled nepůsobí Epson L355 nikterak robustně. V porovnání s mým starším zařízením Epson PX700W, které mělo kdysi podobnou pořizovací cenu, je poněkud „rozhrkaná“. Výklopný ovládací panel působí velice křehce, nemluvě o zásobníku potištěných listů, který vypadá, že se při větší zátěži ulomí.

Epson L355 Epson L355

Navíc nepodepře celý list, je krátký. Je to škoda, tiskárnu bych viděl v menších firmách u živnostníků a díky nízkým nákladům na tisk je zde předpoklad, že L355 bude tisknout hodně – pořádný držák by si zasloužila. Zásobník na čistý papír toho také moc nepojme. Nevypadá zrovna stabilně, ale sám od sebe se nezasune.

Chvíli jsem si nemohl zvyknout na to, že vedle kompaktního těla tiskárny, tak jak je člověk řadu let zvyklý, bude nově krabička s velkoobjemovými zásobníky inkoustu. Krabičku lze otevřít, samotné oddělené zásobníky na čtyři barvy jsou průhledné a lze tak pohodlně sledovat, kolik vám zbývá barviva.

Epson L355 Epson L355

Celý kontejner je s tělem tiskárny spojen hadičkami, kterými probíhá tankování. Jsou ale dostatečně dlouhé na to, aby krabičku šlo vyháknout, položit a pohodlně naplnit stříkačkou. Na krabičce se zásobníky je uzávěr, kterým přísun inkoustu uzavřete v případě, že se tiskárnu chystáte stěhovat.

Epson L355 lze připojit k počítači klasicky USB kablíkem, ale rovněž bezdrátově pomocí Wi-Fi. Díky funkci iPrint je možné tisknout bezdrátově i z tabletů a smartphonů napojených do lokální sítě.

Epson L355 Epson L355

Instalace Epson L355 ve Windows a OS X

Je to už delší dobu, co jsem naposledy psal o nějaké inkoustové tiskárně. Byl jsem ale překvapen, že z pohledu instalace ovladačů se celý proces nijak výrazně nezměnil. Opět počítejte se stovkami megabajtů ubranými z pevného disku proto, abyste mohli poslat dokument do tiskárny.

Epson L355 jsem zkoušel jak na počítači s Windows, tak na stroji s OS X. Funguje bez problémů na obojím. Rychlost instalace i nalezení tiskárny pomocí bezdrátového připojení byla mnohem rychlejší v systému OS X. Na druhou stranu v systému od Apple instalační program zhavaroval na předposledním kroku instalace a vyžadoval restart tiskárny i počítače. Ve skutečnosti nebyl nutný, stačilo instalaci spustit znovu a proklikat se ke konci.

V případě, že nevyužijete bezdrátový tisk (já bych už po letech nechtěl jinak a s USB si to nedovedu představit), pak vězte, že instalace tiskárny připojené přes USB je v obou operačních systémech bez problému.

Rychlost tisku a skenování na L355

Níže uvádím naměřené rychlosti tisku a skenování na Epson L355 při připojení přes USB.

Rychlost tisku

Barevné PDF s textem a obrázky – 18,8 s průměrná rychlost tisku stránky / 31 s první strana

Barevný dokument z Wordu – 13,9 s průměrná rychlost tisku stránky / 24 s první strana

Černobílý dokument z Wordu - 11,6 s průměrná rychlost tisku stránky / 24 s první strana

Celostránková fotografie A4 – 84 s

Pro ilustraci, udávaná rychlost tisku je pro Epson L355 9 černobílých stran za minutu a 4,5 barevné stránky za minutu.

Rychlost kopírování

Černobílá kopie – 20 s

Barevná kopie – 33 s

Kvalita tisku z L355

Co se kvality tisku týče, není na tom Epson L355 špatně v případě, že tisknete z Windows. Nezkoumal jsem pod mikroskopem, jestli je na tom lépe nebo hůře, než jiné inkoustové tiskárny, ale tisk je prostě běžným okem v pořádku. Nikoli tak v prostředí OS X. Zde mi text přišel vybledlý, spíše šedý, než černý a rozhodně neostrý. Stejně tak barevná písmena v sobě měla znatelné bílé tečky. V obou systémech pak fotografie nebo ilustrace v dokumentu trpěly náhodným šrafováním.

Naopak, při přepnutí tiskárny do režimu fototisku, bylo v obou systémech vše v pořádku. Barevné podání se mi zdálo odpovídající, tiskárna to nepřeháněla se sytostí.

Epson L355 Epson L355

Výdrž inkoustových zásobníků

Během dvou týdnů, kdy jsem měl tiskárnu zapůjčenu, jsem vytiskl zhruba 500 stran A4 s různými dokumenty v kancelářských programech. Bylo úžasné sledovat, jak jen velmi pomalu mizí inkoust z velkokapacitních zásobníků. V mém případě se úbytek pohyboval v řádu milimetrů, zatímco výška nádržek je v centimetrech.

Udávaná kapacita jedné „injekce“ je 4000 černobílých stránek. V případě barevných vám trojice inkoustů vydrží dle Epsonu na 6500 stran. V balení najdete dvě extra „injekce“ s černým inkoustem, takže po zakoupení Epson L355 vytisknete až 12 000 stran, než budete muset řešit pořízení nového barviva. A to je velmi dobré číslo.

Epson L355 Epson L355

Cena a závěrečné hodnocení tiskárny Epson L355

Epson L355 pořídíte momentálně za +/- 5700 Kč, doporučená cena černobílé i barevné barvy je 157 Kč. Pokud by se jednalo o běžnou multifunkční inkoustovku, pak bych tvrdil, že cena je vysoká. L355 nemá ovládací panel s displejem, v OS X zlobí kvalita tisku, pro kopírování bych ocenil uložení kopie na USB flash disk či paměťovou kartu. Nic z toho není možné.

Epson L355

Na druhou stranu je tu podpora bezdrátového tisku, ať už ve formě Wi-Fi nebo iPrint. A především tu máme vysokou výdrž, se kterou L355 strčí do kapsy i levné laserovky. Upřímně řečeno – ten displej v kanceláři stejně potřebovat nebudete, maximálně tak pro pohodlnější nastavení počtu kopií při kopírování.

Na závěr nabízím ještě pohled na tiskárnu v krátkém videu:

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru