QTTabBar: záložky pro Windows Explorer

Pamatujete si na MSN Toolbar, který svého času přinesl záložkové rozhraní pro Internet Explorer 6 a kromě toho také záložky do Průzkumníka Windows, čili do Windows Exploreru ve Windows XP? Přestože se to zejména kvůli nestabilitě a vysoké spotřebě paměti příliš neujalo, Microsoft volání uživatelů po záložkách nakonec vyřešil v přijatelnější formě, když vydal Internet Explorer 7. S příchodem Visty se řady vylepšení dočkal také Windows Explorer. Ovšem v jeho případě se již na záložky zapomnělo. 

Pokud vám záložky ve Windows Exploreru chybí, můžete si je pomocí jednoduchého freewarového prográmku QTTabBar doplnit. Myslím, že to zásadním způsobem zvýší pohodlí při práci z Windows Explorerem. Řada zkušenějších uživatelů dává sice přednost jiným souborovým správcům, nicméně si myslím, že QTTabBar si určitě své uživatele najde. 

Instalace QTTabBar 

webových stránek programu si stáhněte instalační balíček. Rozbalte jej a spusťte soubor QTTabBar.exe. Potvrďte jednotlivé kroky instalace a počkejte na její dokončení. Poté spusťte dávkový soubor Install_NativeImages.bat. Ten zajistí rychlejší načítání QTTabBar. 

QTTabBar
QTTabBar v akci

Nyní byste se měli odhlásit, případně restartovat počítač. Záložky jsou od této chvíle připraveny. Abyste je mohli začít používat, je třeba je ve Windows Exploreru nastavit. V případě Windows Vista postupujte následovně:

Aktivace QTTabBar 

Spusťte Windows Explorer, například pomocí nabídky Start a klepnutí na zástupce Počítač. Klikněte na tlačítko Uspořádat, z nabídky zvolte Rozvržení a Panel nabídek. Jakmile je panel nabídek zapnutý, můžete si QTTabBar aktivovat v nabídce Zobrazit | Panely nástrojů. Před dalším pokračováním si z webu stáhněte XML soubor s češtinou. Uložte jej někde na disk, klepněte pravým tlačítkem na plochu s QTTabBar, z kontextové nabídky zvolte poslední položku Options. Na záložce General najdete políčko pro zadání cesty k souboru s českým překladem. Vyhledejte jej a potvrďte. Okno zavřete tlačítkem OK. 

QTTabBar
Nastavení programu QTTabBar

Vypněte okno Průzkumníka a znovu jej spusťte. Nyní by již tento doplněk Windows Exploreru měl komunikovat v češtině. 

Použití QTTabBar 

Nic vám již nebrání pracovat s QTTabBar. Chcete-li otevřít další záložku, jednoduše přesuňte nějakou složku do prostoru záložek. S jejich správou a rychlým přepínáním vám pomůže také kontextová nabídka. V nastavení QTTabBar najdete spoustu voleb ovlivňujících umístění záložek a také definici jednotlivých klávesových zkratek. Jak se s Windows Explorerem doplněným o QTTabBar pracuje, se můžete podívat na následujícím videu: 

Stáhněte si Flash Player k prohlížení tohoto videa.

var s1 = new SWFObject("/sites/default/files/player/mediaplayer.swf","mediaplayer","437","330","7"); s1.addParam("allowfullscreen","true"); s1.addVariable("width","437"); s1.addVariable("height","330"); s1.addVariable("file","/sites/default/files/pictures/clanky/2008/02unor/qttabbar.swf"); //s1.addVariable("image","video.jpg"); s1.write("container");

 

Doplňky pro QTTabBar 

Kromě českého překladu si můžete QTTabBar vybavit řadou dalších doplňků. I ty najdete na domovské stránce programu. Doplňky nabízejí tlačítka pro snazší manipulaci se soubory, zobrazování/vypínání stromové struktury ve Windows XP, tlačítka pro zobrazování stavového řádku a další.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Rád bych upozornil též na aplikaci QTToolbar. Ta je využitelná především na Windows XP, kde do Průzkumníka přidává funkce, kterými nativně disponuje až ve Windows Vista, jako je filtrování souborů, jejich snadné hledání ve složce, otevření příkazového řádku na dané cestě, kopírování cesty do schránky, zobrazení grafu s obsazením složky různými typy souborů, atd. Více se o tom rozepíšu na svém blogu v příštím postu o "Windows XP 2008 Refresh".

návštěvník

Zatím jsou k dispozici dvě pokračování a plánuji ještě asi tak dvě. QT Toolbar sice tak trochu souvisí už s mým dnešním článkem o technologiích, ale jelikož jsem na něj tak trochu pozapomněl (takže díky za připomenutí ;-)), tak o něm napíšu až příště, nebo spíše v závěrečné části, kde budou i rady jak do XP Home dostat některé funkce verze Professional a jak zprovoznit "UAC" pod Windows XP ;-).

Současné dvě pokračování jsou zde:

http://djsnail.bloguje.cz/655637-windows-xp-2008-stale-v-plne-sile-i.php

http://djsnail.bloguje.cz/658266-windows-xp-2008-stale-v-plne-sile-ii.php

návštěvník

Tak právě dnes jsem dokončil svoji minisérii článků o Windows XP roku 2008 a v dnešním - závěrečném - díle se věnuji i aplikacím QTToolbar, QTAddressBar a QTTabBar.

Odkazy na dvě první pokračování už jsou zde, takže pokud to nebude vadit a pokud by to někoho zajímalo, tak uvedu ještě odkazy na následující tři ;).

http://djsnail.bloguje.cz/661515-windows-xp-2008-stale-v-plne-sile-iii.php

http://djsnail.bloguje.cz/664280-windows-xp-2008-stale-v-plne-sile-iv.php

a dnešní

http://djsnail.bloguje.cz/666831-windows-xp-2008-stale-v-plne-sile-v.php

Celá série pojednává o možnostech, které dnes mají uživatelé Windows XP ve srovnání s Windows Vista a ač sám jsem spokojeným uživatelem Windows Vista, tak musím říct, že ty možnosti jsou, z uživatelského hlediska, srovnatelné ;) - viz ta série...

návštěvník

off-topic: čím děláš screencasty? $300 za Camtasia Studio se mi kvůli pár videům dávat nechce... (ale mohl bych jim napsat, ať mi pošlou licenci na recenzi)

Profile picture for user Jan Polzer

některý přes Wink (i tento případ), některý přes Adobe Captivate. Captivate produkuje menší velikost, Wink má často problémy s kurzorem. U Captivate mi strašně vadí nemožnost exportu do jediného SWF nebo FLV, což nevyřeší ani export do Flash CS3. Aspoň tedy nevím jak.

návštěvník

Tak Captivate za $700 už vůbec nepřichází do úvahy, i když to asi bude nejlepší nástroj :-) Jdu vyzkoušet Wink a poslal jsem email na Techsmith..

návštěvník

průzkumník a pohodlí, to je oxymorom, jedině opravdový správce programů (Práce pak jde 10x rychleji od ruky)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru