První pohled na MS Office 2010 - Excel 2010

V představení novinek v nové verzi kancelářského balíku od Microsoftu budeme pokračovat ukázkou vylepšení v tabulkovém programu Microsoft Excel 2010. Stejně jako u Wordu 2010, i v Excelu najdete kosmeticky upravené uživatelské prostředí + novinky ve funkčnosti.

Jak už víte z minulého článku, který jsem věnoval MS Office 2010 obecně a detailněji pak Wordu 2010, MS Office 2010 nebude mít zásadní změny v uživatelském prostředí, jako se tomu stalo u MS Office 2007. Pás karet Ribbon zůstává, nejvýraznější novinkou v ovládání je rozhraní nazývané v anglické verzi jako Backstage.

Backstage najdete i v Excelu 2010. Jakmile v pásu karet klepnete na tlačítko Office (kolečko z Excelu 2007 zmizelo), zobrazí se speciální rozhraní, ve kterém můžete vybírat z nových šablon, připravovat tabulku pro tisk, sdílet sešit a ukládat provedené změny. Vše bez doplňkových dialogů, příslušná nastavení jsou k dispozici přímo v rozhraní Backstage.

Excel 2010 a režim Backstage

Excel 2010 a režim Backstage

Pro pořádek a porovnání dalších změn ještě přikládám screenshot z Excelu 2007:

Excel 2007

Excel 2007

Přehled změn vám opět nabízím formou prvního pohledu na jednotlivé karty v pásu Ribbon.

Základní funkce Excelu 2010

Zásadní změny nenajdete ani v uživatelském prostředí Excelu 2010 (kromě kosmetické úpravy pásu karet), ani v jeho základním ovládání, což je bezesporu dobře. Nabídka funkcí na první kartě Domů zůstává stejná. Podobně jako ve Wordu se i v Excelu 2010 mění nabídnutý plovoucí panel k právě vloženému obsahu. Místo toho, aby Excel nabízel seznam možných úprav formátování vložených buněk, nabídne tato nastavení formou obrázkových tlačítek. V Excelu 2010 můžete využít také okamžitý náhled pro vkládání.

Excel 2010 a vkládání obsahu

Excel 2010 a vkládání obsahu

Vkládání obsahu - grafy v jedné buňce

Vkládání obsahu jako takové, reprezentované funkcemi na kartě Vložení (Insert), nabízí podobně jako Word 2010 funkci pro vložení screenshotu některého z ostatních otevřených oken. Ty se zobrazí formou náhledů. Funkce Screen Clipping vám umožní vložit libovolný obdélníkový výřez obrazovky.

Novinkou čistě jen pro Excel 2010 je vkládání tzv. Sparklines (český název netuším). Jedná se o podobný princip jako u datových čar, barevných škál a sad ikonek, které přinesl Excel 2007. Do vybraných buněk pomocí Sparklines vložíte podobné grafické prvky, místo barevných čar jsou k dispozici malé grafy lépe vyjadřující stoupající nebo klesající tendenci číselných údajů.

Excel 2010 a karta Vložení

Excel 2010 a karta Vložení

Nové tlačítko Slicer slouží k jednoduchému filtrování dat v kontingenčních tabulkách. Zbytek karty Vložit je stejný jako v předešlé verzi Excelu. Snad jen doplním, že tlačítko pro vkládání Symbolů má nyní rozbalovací nabídku, kde najdete i funkce pro vložení matematických symbolů.

Excel 2010 a úprava Sparklines

Excel 2010 a úprava Sparklines

Rozložení stránky

Co se týče rozvržení stránky, nic zásadního zde nečekejte, zatím jsem nenašel nic odlišného, co by měl Excel 2010 oproti svému předchůdci navíc, nebo co by naopak postrádal.

Excel 2010 a Rozložení stránky

Excel 2010 a Rozložení stránky

Vzorce a data v Excelu 2010

Co se týče nabídky funkcí pro vkládání vzorců a práci s daty v Excelu 2010, platí zde totéž, co u Rozložení stránky. V pásu karet nenajdete žádná nová tlačítka. Měly by nicméně přibýt nové, přesnější funkce.

Excel 2010 a vkládání funkce

Excel 2010 a vkládání funkce

Revize a zobrazení

Podobně jako Word, i Excel 2010 nyní zdůrazňuje provázanost na překladatelský slovník. Příslušné tlačítko tedy najdete na kartě Revize (Review) v samostatném oddílu, překládat můžete ze sedmnácti do šestnácti jazyků. Rozdíl je dán tím, že nelze překládat do angličtiny.

Excel 2010 a překladač

Excel 2010 a překladač

Žádné novinky se netýkají ano zobrazení tabulky a grafů v sešitu. Snad jen jedna drobnost - vizuální oddělovač jednotlivých tiskových stránek se objeví i po přechodu do kterékoli části Backstage, není nutné koukat přímo na náhled tisku.

Excel 2010 a karta Zobrazení

Excel 2010 a karta Zobrazení

Další novinky v Excelu 2010

Kromě popsaných změn najdete v Excelu 2010 i další:

  • Lepší práce s obrázky - ořezávání do určitého tvaru, barvy, odstraňování pozadí atd.
  • Vylepšené podmíněné formátování a rychlejší zobrazení grafů
  • Přesnější funkce
  • Lepší provázanost na SharePoint Excel Services
  • Se samostatně nabízeným doplňkem Project Gemini můžete rychle třídit větší množství dat
  • Webová podoba Excelu 2010 - MS Excel Web App, umožní práci více uživatelů na jedné tabulce zaráz
  • Provázanost na Office Communicator 2007 R2
  • Vylepšené vyhledávání zejména v kontingenčních tabulkách
  • Nové položky u grafických prvků SmartArt
  • 64bitová podoba Excelu 2010

Zatímco o Wordu 2010 jsem mluvil o minimu nových funkcí, Excel 2010 pro mě jako příležitostného uživatele nepřináší prakticky žádnou novou užitečnou vlastnost. Ono na něm v podstatě již není moc co vylepšovat, kromě nějakých drobností stran výkonu, vkládání dalších grafů a podobně.

Sledujte novinky v MS Office 2010. Výběr našich článků na toto téma:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru