Project Browser: komfortní správa modulů v Drupalu na způsob WordPressu

Pro Drupal 6 je k dispozici povedený modul Plugin Manager umožňující snadnou instalaci modulů a témat přímo z administrace. Drupal 7 má něco vzdáleně podobného v sobě. Ale skutečný komfort pro správu modulů v Drupalu 7 vám dodá až Project Browser.

Než se objevil Plugin Manager, byli majitelé webů s Drupalem odkázáni na ruční instalaci a aktualizace modulů nebo témat. To zahrnuje vyhledání modulu na jeho produktové stránce, stažení do počítače, rozbalení a překopírování pomocí FTP na web. Následně je potřeba spustit stránku update.php.

Trošku rychlejší je využití ssh, kdy v příkazovém řádku můžete serveru předat pokyn ke stažení balíčku pomocí programu wget, následně jej přímo na serveru rozbalit a zkopírovat na příslušné místo. Více viz článek Důležité linuxové příkazy pro webmastery. Trochu vám může pomoci také použití WinSCP, viz WinSCP: jak rychle rozbalovat archivy přímo na serveru.

I přes všechna vylepšení se ale stále jedná o totéž - kopírování a rozbalování souborů mimo administraci Drupalu. Proto jsem byl nadšen, když se pro Drupal 6 objevil modul Plugin Manager, který nabízí instalaci modulů přímo z administrace. Do vyhledávače zadáte požadovaný modul, vyberete jej k instalaci, pak to „odklikáte", spustíte update.php a jste hotovi.

Pokud potřebujete aktualizovat použité moduly, stačí zavolat příslušnou funkci v menu. Plugin Manager je ihned připraví k instalaci a vy vše jen odsouhlasíte. Bohužel ne na všech serverech vám bude Plugin Manager fungovat.

Instalace modulů v Drupalu 7

Drupal 7 přišel s velmi očesanou obdobou Plugin Manageru přímo ve svém jádře. Z administrace Drupalu 7 můžete moduly instalovat tak, že zadáte přímo adresu k jejich stažení nebo je skrze webovou stránku nahrajete. O zbytek se postará Drupal sám, v některých případech bude vyžadovat údaje k FTP. Následně opět spustíte update.php.

Instalace nových modulů tedy v Drupalu 7 není až tak komfortní - musíte na produktové stránky modulů, tak si zkopírovat adresu balíčku ke stažení, tu následně předat v administraci a teprve poté můžete pokračovat. Mnohem pohodlnější je pak už údržba webu v podobě aktualizací. Drupal 7 vám oznámí, které moduly jsou dostupné v nových verzích a jeho aktualizační mechanismus si již potřebné odkazy ke stažení nových verzí modulů najde sám.

Project Browser aneb v Drupalu 7 to jde i lépe

Již před nějakou dobou jsem objevil zajímavý projekt nebo spíš koncept nazvaný Project Browser. Vzniká v rámci Google Summer of Code 2011. Když jsem jej objevil, byl k dispozici jen na Gitu, nyní si jej však můžete už stáhnout ve formě balíčku připraveného k instalaci do Drupalu. Sice zatím jen ve vývojové DEV verzi, zato však, zdá se, funkční.

Project Browser vrací instalaci modulů v Drupalu 7 tam, kde byla v kombinaci Plugin Manageru a Drupalu 6. Procházení seznamu modulů se však neomezuje jen na název s odkazem, verzí a jednovětový popisek. Project Browser vám v administraci Drupalu zobrazí delší popisek ke každému modulu, informace o jeho autorovi, poslední aktualizaci, stavu vývoje (údržba, aktivní vývoj, opuštěno atd.), počtu stažení a také o tom, zda náhodou již daný modul nemáte instalován. Celkově tak připomíná pohodlnou instalaci pluginů ve WordPressu.

  Project Browser

Project Browser

Prohlížeč modulů využijete především v kombinaci s filtrem a vyhledáváním. Základem je vyhledávací políčko, do kterého dáte buď přímo název modulu, nebo popis toho, co by měl hledaný modul umět. Hledání můžete omezit jen na některé kategorie modulů, což učiníte buď zatrhovátky pod hledacím políčkem, nebo po kliknutí na ozubené kolo v pravém horním rohu bloku Filtry. Dále si ještě můžete upravit seřazení takto vyfiltrovaného seznamu.

Jakmile si vyberete nějaký modul k instalaci, stačí zapnout volbu Instalovat. Takto si do fronty k instalaci přidáte všechny moduly, které chcete do Drupalu doplnit a instalaci spustíte. Project Browser vám pro každý z instalovaných modulů nabídne vhodnou verzi. Na požádání ale zobrazí i všechny ostatní dostupné verze, ze kterých si můžete vybrat.

  Project Browser

Project Browser - výběr verze modulu k instalaci

V další části instalaci potvrdíte a chvíli počkáte u ukazatele průběhu instalace. Jako velmi praktické mi přijde zakončení takto provedené instalace - po stažení modulů do Drupalu vám Project Browser nabídne jejich okamžité zapnutí. Nemusíte se tedy obtěžovat do kompletního seznamu modulů a tam hledat, co jste to vlastně nainstalovali.

  Project Browser

Project Browser - dokončení instalace s možností zapnutí modulů

Abych nezapomněl, Project Browser samozřejmě funguje i s tématy vzhledu. Jejich prohledávání a instalace je podobná jako u modulů. Najdete je na samostatné záložce Project Browseru. Stavíte-li nový web, doporučuji tento modul vyzkoušet.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobry den

asi omylem jsem si prepsla nastaveni tohoto modulu pro D7. Muzete mi poradit co se pise v nasatveni za adresu na drupal repositar?

Dekuji predem

Profile picture for user Jan Polzer

No, já mám nastavení momentálně prázdné, jestli myslíte admin/config/development/project_browser

návštěvník

Ano to jsem mel na mysli ... ja jsem pravdepodobne omylem toto prazdne misto potvtrdil - ulozil a na adrese

admin/modules/project-browser/modules kde by mel byt seznam dostupnych modulu mam jen prazdno a to vcetne seznamu themes (tedy nutno podotknout ze mi toto nejelo jeste nikdy - cerstva a anova instalace)

návštěvník

Bohužel tento modul, který se mi jevil velmi nadějně, momentálně nefunguje. Škoda. Na strákkách projektu je nyní

NOTE: THIS MODULE CURRENTLY DOES NOT USE THE ACTUAL REPOSITORY ON DRUPAL.ORG!!! WE NEED TO GET THE SERVER MODULE DEPLOYED ON DRUPAL.ORG BEFORE THIS WILL FULLY WORK. PLEASE ADD YOUR VOICE HERE IF YOU WISH TO SEE THIS DEPLOYED: http://drupal.org/node/1243332

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru