Plugin Manager: instalace modulů pro Drupal na jedno kliknutí

Redakční systém Drupal je ve stávající podobě a základní instalaci poněkud pozadu za WordPressem, co se práce s administrací týče. Zejména instalace a aktualizace doplňkových modulů je docela zdlouhavá (nikoli složitá). Ovšem i v Drupalu můžete aktualizaci modulů spustit jedním klepnutím jako ve WordPressu - s modulem Plugin Manager.

O užitečném modulu Plugin Manager, který do Drupalu doplňuje automatizovanou instalaci a aktualizaci doplňkových modulů, jsme se tady na Maxiorlovi zmiňoval již v lednu tohoto roku. Plugin Manager tehdy fungoval tak, že si aktualizoval seznam modulů dostupných na Drupal.org, nabídl jejich prohledávání, výběr a následnou instalaci.

Výbornou pomůckou je Plugin Manager také pro správce drupalovských webů, kteří již své stránky delší dobu provozují a nebaví je pravidelně aktualizovat rozšiřující moduly na nové verze. Plugin Manager dovede aktualizované verze vyhledat, nabídnout jejich stažení a rovnou je nainstalovat.

Tip: V nastavení Plugin Manageru si vypněte výchozí volbu pro instalaci nejnovějších verzí modulů. Ta se sice zdá jako dobrý nápad, ale pak nabízí i vývojové verze, které nemusí být vždy stabilní. Když volbu Choose Latest Version vypnete, pak Plugin Manager vždy nabídne v rozbalovací nabídce výběr verze instalovaného nebo aktualizovaného modulu.

Přejděte na verzi 1.10

Problémem Plugin Manageru bylo poněkud krkolomně řešené zabezpečení, kdy jste museli před instalací vybraných modulů ověřit stažené verze opsáním kontrolního řetězce MD5 z vnořených oken na stránce instalace. Nová verze tento krok ruší - v debatě mezi maximálním zabezpečením a pohodlností instalace zvítězil požadavek komfortu.

Plugin Manager 1.10 také opravuje problém se zpracováním souboru XML, který končil přetížením paměti a chybovou hláškou. Plugin Manager kvůli tomuto problému nefungoval na nových instalacích a neaktualizoval seznam modulů v instalacích stávajících.

Třetí novinkou je funkce Resolve Dependencies, která zajistí stažení modulů vyžadovaných jinými moduly pro své fungování - čili jedním klepnutím můžete vyřešit problémy závislostí.

Plugin Manager

Plugin Manager

Myslím si, že díky nové verzi Plugin Manageru se komfort správy drupalovských webů opět posunul o kus k lepšímu. Už teď se těším na Drupal 7, kde bude Plugin Manager zakomponován přímo v jádře systému.

Tip: Pokud jste ještě neviděli, nezapomeňte si prohlédnout mého videoprůvodce novinkami v Drupalu 7.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Kromě Plugin Manageru stojí myslím za zmínku také DRUSH. Ocenil jsem ho, když došlo na správu stránek, k nimž nemám přístup přes FTP, pouze přes SFTP. I pro Plugin Manger lze sice nainstalovat jakýsi backend, ale to se mi nepodařilo a navíc mám pocit, že práce s DRUSHem je ještě rychlejší. Musím však upozornit na to, že na většině sdílených hostingů ho pravděpodobně nevyužijete - vyžaduje totiž přístup přes SSH.

Profile picture for user Jan Polzer

DRUSH vypadá velmi dobře. Bohužel se mi jej nepodařilo na SSH u HostGatoru rozchodit. I když je pravda, že jsem nezkoušel aktuální verzi.

návštěvník

Stále se mi nedaří nainstalovat tento modul... při povolení modulu vrátí Drupal hlášku:

New themes and modules that are downloaded from drupal.org are compressed. To install them, a way to decompress them must exist. (Právě se používá Archive_Tar or popen Unavailable)

...a modul nenaninstaluje. Je třeba mít ještě něco doinstalováno? Nebo je to nějakým nastavením hostingu? Děkuji

Profile picture for user Jan Polzer

Hosting musí umožňovat přístup k příkazu tar, kterým Plugin Manager rozbaluje stažené soubory. Na Windows hostingu to je většinou problém.

návštěvník

Můžete prosím konkretizovat požadavky tohoto modulu na hosting (viz např. příkaz TAR - co konkrétně se musí u hostingu zapnout, aby "tar" fungoval?).
Díky moc.

návštěvník

Já konkrétně používám hosting C4, se kterým jsem jinak naprosto spokojený. V tomto případě mi bylo sděleno, že přístup k příkazovému řádku na sdíleném hostingu prostě možný není.

Profile picture for user Jan Polzer

No je pravda, že běžné webhostingy se tomu brání. Kdo to chce využít, spolu s možností SSH přístupu, doporučuji HostGator. Zda nabízí něco podobného i nějaký hosting v Česku, netuším.

návštěvník

A co je plis potřeba mít povoleno, aby tento modul šlapal? Konkrétně..?

návštěvník

Na Webhostingu C4 nyní podporujeme rozšíření Archive_Tar, které modul PLUGIN MANAGER vyžaduje.

návštěvník

Jak se ten plugin zprovoznuje? Mne to najde pluginy k aktualizaci, ale pak to chce nejaky heslo a jmeno k FTP a to nevim. Kdyz jsem tam zkusil dat moje prihlasovaci do Drupalu, tak to neni ono. Co se tam dava nebo jak se to dela?

Profile picture for user Jan Polzer

Jméno a heslo k FTP byste asi měl vědět. Jinak byste totiž těžko na web Drupal nakopíroval, ne? Kdyžtak vám to znovu sdělí váš webhoster.

návštěvník

Heslo samozrejme vim, ale u navodu k pouziti pluginu by se mohlo objevit, ze se jedna o login na vlastni hosting. Tezko totiz predpokladat, o jaky login a kam se jedna, protoze predpokladat, ze se jedna o login na hosting, kdyz jsem samozrejme prihlasen primo na hostingu, kdyz spoustim tento plugin, je celkem nelogicky.

návštěvník

Nainstaloval jsem tento modul na několik webů a všude mám při výběru modulů k instalaci jen "Loading...", zdá se, že je někde chyba.

Má někdo podobné zkušenosti?

návštěvník

AJAX určitě zakázaný není. V issues u projektu je více lidí co má tento problém. Bohužel řešení stále nikde :(.

návštěvník

Měl bych dotaz. Po nainstalování nějakého modulu pomocí modulu Plugin manager je potřeba v menu Prvky webu - Moduly vybrat zaškrtávací políčko, vybrat modul a zmáčknout tlačítko Uložit nastavení nebo to dělá Plugin manager za mě?

Profile picture for user Jan Polzer

Moduly musíte zapnout ručně, Plugin Manager slouží pouze k jejich instalaci. Nikoli k zapínání a vypínání.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru