Proforms Basic - komponenta Joomla! pro vytváření formulářů

Tato komponenta pro redakční systém Joomla! pochází z dílny Mad4Media, je dispozici ve verzi placené i zdarma. Její autoři se pilně věnují jejímu vývoji - poslední verze 1.3.1 vyšla 4. října 2012. V katalogu rozšíření Joomla! má tato komponenta uživatelské hodnocení 4.4 z 5. Další příjemnou vlastností je, že byla přeložena do češtiny.

Co umí komponenta Proforms Basic?

Díky této komponentě si můžete vytvořit libovolný formulář pro své webové stránky v redakčním systému Joomla!.

Velké množství prvků formuláře
K dispozici jsou různé typy prvků, které si můžete do formuláře libovolně poskládat:

  • Klasické textové pole pro údaje, jako jsou jméno, adresa apod.
  • Textové pole pro zprávu umí odečítat počet znaků zbývajících do max. možného počtu znaků, které dané pole povoluje.
  • Kalendář pro výběr data
  • Rozbalovací nabídka (dropdown menu)
  • Přepínač volby (option button)
  • Zaškrtávací pole (checkbox)
  • Seznam
  • Pole pro výběr a nahrání souboru z disku (Browse button)
  • CAPTCHA - prvek pro ochranu proti spamu
  • Tlačítko pro reset a odeslání formuláře

Nápověda (tooltip)
Každému poli, potažmo prvku formuláře můžete přiřadit vlastní nápovědu (tooltip), který se zobrazí po najetí myší na otazníček.

Zaujala Vás tato komponenta? Zde se můžete podívat na dema pokročilých formulářů.

Licenční podmínky

Vedle verze zdarma, která obsahuje odkaz na web komponenty, jsou k dispozici i 3 placené verze s rozšířenou funkcionalitou a podporou, podle jejíž délky je odstupňována jejich cena - od 25 EUR za verzi s 30denní podporou, přes verzi za 35 EUR s 180denní podporou, až po nejdražší verzi za 65 EUR s roční podporou pro 2 domény. Zde si můžete prohlednout rozdíly mezi jednotlivými placenými verzemi.

Kompatibilita komponenty Proforms Basic

Komponenta Proforms Basic je určena pro Joomla! 1.5 Native, Joomla 2.5 a Joomla 3.x.

Instalace komponenty Proforms Basic

Před instalací komponenty si, prosím, prostudujte systémové požadavky, a ujistěte se, že váš webhosting používá správnou verzi PHP, Apache, MySQL atd. Doporučená verze PHP je 5.x a MySQL také 5.

Samotná instalace komponenty Proforms Basic je jednoduchá. Stačí si stáhnout instalační balíček přímo z jejího oficiálního webu, a nainstalovat jej ve Správci rozšíření v administraci Joomla!.

Po instalaci se vám zobrazí řada užitečných informací včetně příručky pro začátečníky v češtině. A to bez toho, abyste si jazykový balíček museli doinstalovávat, dostupné překlady jsou již součástí instalačního balíčku. Jazyk je detekován automaticky.

Vytvoření a nastavení formuláře s Proform Basic

1. Nejprve si vytvoříte šablonu pro formulář kliknutím na záložku Šablony.

2. Poté si můžete vytvořit formulář v záložce Formuláře. Formuláři přiřadíte šablonu (ve free verzi je možnost přiřazení jen jedné šablony).

3. Nastavíte si pro daný formulář přístup k němu, zda se bude posílat potvrzující email nebo ne.

4. V záložce E-mail si můžete nastavit emailovou adresu, ze které se budou posílat potvrzovací emaily a jejich předmět a znění. Pokud jej nevyplníte, použije se emailová adresa z nastavení webu.

5. Pokud budete mít na webu více formulářů, a tyto se budou zobrazovat v seznamu formulářů, můžete si v záložce Úvodní text nastavit popisek, který se bude zobrazovat u formuláře v tomto seznamu, ale ne na samotné stránce s formulářem. Takový text si nastavíte v záložce Hlavní text.

6. V záložce After sending si zvolte, co se bude dít po odeslání formuláře - zda se zobrazí standardní text o odeslání formuláře, zda bude uživatel někam přesměrován nebo zda se mu zobrazí text, který si sami nastavíte.

7. Záložky PayPal, Code a Opt-in jsou dostupné pouze v placených verzích.

8. Na poslední záložce wizardu s názvem Customize si nastavte, zda se použije CAPTCHA, zarovnání tlačítka pro odeslání formuláře, text, který na tlačítku bude. Dále pak zda chcete použít tlačítko pro vymazání/reset formuláře a jaký text bude na něm. Na závěr si vyberte, zda chcete používat meta titulek ze stránky, nebo samostatný pro formulář.

proform basic captcha

9. Nakonec formulář nezapomeňte uložit.

10. Samotná publikace formuláře na webu se pak uskutečňuje z menu Nabídky (Menus), kde při přidávání nové položky menu volíte typ položky ze sekce proforms. A to buď "Link to a frontend App", "Form list of one category", "Listing of all categories" nebo "Form".

Položka menu "List of all categories" zobrazí seznam všech dostupných a aktivních kategorií formuláří (pokud nějaké máte vytvořené). Tato volba je vhodná pokud chcete zveřejnit seznam více formulářů.

Položka menu "Form list of one category" zobrazí seznam aktivních formulářů ve zvolené kategorii.

Položka menu "Form" vloží do menu odkaz na stránku s konkrétním formulářem.

Publikace formuláře uvnitř obsahu článku je možná jen pomocí pluginu Form in Content, který je součástí placených verzí komponenty. Samotné vložení se pak provede tak, že do článku vložíte tag {proforms JID}, kde JID nahradíte ID formuláře. A toto vložení funguje jen tehdy, je-li vypnuto cachování obsahu v Joomla!.

Publikace formuláře coby modulu - tedy přiřazení pozice modulu určitému formuláři je také podporováno pouze u placené verze, která obsahuje modul "Form in Iframe".

Na závěr lze říci, že i když toho tato komponenta umí poměrně dost, nelze čekat zázraky od verze zdarma a vyplatí se zainvestovat spíše do jejích placených verzí.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru