Plugin Manager: poloautomatická instalace modulů pro Drupal

Můj oblíbený redakční systém Drupal postrádá funkci pro automatickou instalaci modulů nebo jejich aktualizaci. Srovnáme-li to s vymoženostmi v nejnovějším WordPressu, kde lze aktualizace provést jedním klepnutím, vyjde z toho Drupal s ostudou. Je zde však jakýsi kompromis v podobě modulu Plugin Manager.

V současné době se starám o skoro dvě desítky webů s Drupalem. Jednou z nepříjemných věcí je nutnost kopírování aktualizovaných verzí modulů po FTP. Na 512 kbps uploadu přes ADSL to není nic extra, zvlášť když na řadu webů musím kopírovat desítky malých souborů z rozbalených balíčků pro moduly.

Možnost SSH připojení k webhostingu HostGator je fajn a ušetří čas tím, že aktualizace nakopíruji jako jeden velký archiv TAR a přes SSH je na webu rozbalím. Nutnost znalosti práce s linuxovým příkazovým řádek je však pro řadu uživatelů v tomto případě limitující.

Řešení tohoto problému se jmenuje Plugin Manager. Jedná se o modul, který umožní jakousi poloautomatickou instalaci a aktualizaci modulů pro redakční systém Drupal. Výhodou je přinejmenším skutečnost, že už můžete zapomenout na zdlouhavé kopírování souborů přes FTP ze svého počítače.

Aktualizace modulů pro Drupal s Plugin Managerem

Nejprve si ještě klasickým způsobem nainstalujte modul Plugin Manager. Nakopírujte jej do /sites/all/modules nebo do jiné složky, kde máte své moduly. Plugin Manager ve správě modulů aktivujte. Přístup k modulu je přes Administraci a položku Plugin Manager.

Při prvním zobrazení stránky s Plugin Managerem je nutné ručně aktualizovat seznam dostupných modulů. Klepněte tedy na příslušný odkaz a počkejte, až se zobrazí rozsáhlý seznam modulů rozdělený do několika kategorií. Klepnutím si můžete vybranou kategorii rozbalit a prohlédnout si její obsah.

Seznam modulů v Plugin Manageru

Seznam modulů v Plugin Manageru

Nyní můžete instalovat nebo aktualizovat své moduly. Vyhledejte je v seznamu kategorií a klepněte na tlačítko Add, kterým vybraný modul přidáte do fronty k instalaci Install Queue. Můžete použít i vyhledávací políčko, což je zřejmě pohodlnější. Aktualizace je stejná, jako nová instalace. Balíček s modulem se rozbalí do příslušné složky a existující soubory budou přepsány.

Jakmile přejedete myší přes odkaz Install Queue uvidíte panel se seznamem všech modulů, které jste si připravili k instalaci nebo aktualizaci. Pokračujte tlačítkem Install Queued Plugins.

Z bezpečnostních důvodů je nutné opsat kontrolní sumu MD5 pro každý z instalovaných modulů. Tento řetězec najdete na webové stránce s modulem, Plugin Manager vám to ulehčí zobrazením stránky ve vnořeném okně. Poté pokračujte tlačítkem Continue to Step 3.

Před pokračováním musíte opsat řetězec MD5

Před pokračováním musíte opsat řetězec MD5

Třetím krokem je zadání přístupových údajů k FTP. Z bezpečnostních důvodů Plugin Manager nevyužívá HTTPS protokol, a tak je nutné soubory kopírovat přes FTP. Vzhledem k tomu, že tato komunikace probíhá mezi servery bez zapojení vašeho počítače, je to maximálně rychlé a pokud si přihlašovací informace uložíte v prohlížeči, je prakticky jedno, že je nutné heslo opakovaně zadávat či potvrzovat. Po vyplnění klepněte na tlačítko Install.

Zadání přihlašovacích údajů k FTP

Zadání přihlašovacích údajů k FTP

Plugin Manager nyní stáhne moduly z připravené fronty a rozbalí je do příslušných složek. Poté vás seznámí s výsledkem celé operace.

Moduly jsou nainstalovány

Moduly jsou nainstalovány

Pokud provádíte aktualizaci modulů, nezapomeňte, že je nutné spustit update.php a provést aktualizaci databázových struktur pro nové verze modulů.

Pod skupinou Plugin Manager najdete v administraci také odkazy pro aktualizaci všech zastaralých verzí modulů, odebrání modulů a pro nastavení FTP složky.

Doufám, že tento modul bude jednou propojen s modulem Update Status představeném v jádře Drupalu 6. Aktualizace modulů by se tím výrazně zjednodušila a jednou by se tak uživatelé Drupalu 6 dočkali komfortu, který v tomto směru nabízí WordPress 2.7.

Co říkáte? Přijde vám v současné podobě Plugin Manager užitečný?

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Mně teda příjde absolutně neužitečný. Než mít v Drupalu další zbytečný modul a bezpečnostní díru, tak raději vydržím ten přenos přes FTP. Zase tolik těch webů nemám, každý modul nemusí být okamžitě po vypuštění aktualizace aktualizován a toto řešení mi, myslím, ani tak moc času neušetří.

návštěvník

Stačí mít 5 a více webů, na kterých je nainstalováno aspoň 10 modulů a je to sakra poznat. Kolikrát se mi sejde tolik aktualizací jednotlivých modulů, že bych se z toho musel .... když to dělám ručko web od webu. Děkuji za výborný tip pane Polzere - jsem rád za každou ušetřenou minutku.

Profile picture for user Jan Polzer

Zrovna dneska jsem si Plugin Manager vyzkoušel v praxi na několika webech. Sice je to, jak jsem popsal v článku, několik kliknutí než se modul nainstaluje, ale i tak je to nesmírně pohodlné. Hlavně jsem už vůbec nemusel nic stahovat, rozbalovat a kopírovat.

návštěvník

Jak zjistím instalační adresář Drupalu pane Polzere? Plugin Manager mi kopíruje moduly do kořenového adresáře místo do složky modules? Díky za radu.

Profile picture for user Jan Polzer

Teoreticky byste jej vůbec nastavovat nemusel. Plugin manager sám pozná, ve které složce Drupal běží a nakopíruje to do /sites/all/modules.

Jinak to samozřejmě zjistíte po připojení se na FTP se stejnými přístupovými údaji, tedy tak, že uvidíte tutéž strukturu složek, jako "vidí" Plugin Manager.

návštěvník

Dobry den, zkousim plugin manager na webhostingu u www.inhosting.cz. Pri pokusu o pouziti jsem narazil na chybu:

The plugin manager cannot run because neither the tar executable nor the Archive/Tar package could be located.

Zkusil jsem napsat na podporu a odpovedeli nasledujici:

Spravnemu chodu zamezuji predevsim tyto veci:

1) Modul vyuziva na nekolika mistech promennou DOCUMENT_ROOT, ta ale nema se skutecnou cestou k webove prezentaci (/data/www/domains/klubio.cz) na sdilenem hostingu nic spolecneho (vede do /usr/local/...).
2) I po prepsani cesty vyse v kodu modulu za spravnou, modul interpretuje spatne promenne - vychozi cesta se spatne interpretuje v adresarove strukture, kterou mame na sdilenem hostingu (co adresar, to subdomena).
3) Modul se primarne pokousi naprimo spustit exec - fopen(tar), coz je z bezpecnostnich duvodu na sdilenem webhostingu nepripustne. Jako alternativni moznost potom zkousi dekomprimaci taru pomoci PEARu (Archiv/Tar.php), ale nacita data z adresare, do ktereho nema pristup.

Dekuji za odpoved.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, aniž bych jim chtěl nějak křivdit, tak největší problémy se vším, co není statická HTML stránka jsou u těch českých poskytovatelů, kteří mají v hlavičce napsáno Profesionální webhosting.

1. Plugin Manager mi bez problémů jede na sdíleném hostingu u Hostgatoru a jiných bez jakéhokoli dodatečného nastavování. Můžete mu nicméně v amdinsitraci zadat cestu ke složce se svým webem.

2 a 3 - bez komentáře. Nejsem v bezpečnosti kovaný, ale pokud to mají jedny z největších webhostingů funkční a nevidí v tom bezpečnostní problém, pak nechápu, proč to nedovede ošetřit malá česká firmička.

Doporučuji tedy ten HostGator nebo vyzkoušejte Web4U a C4. U posledních dvou Drupal jede v pohodě, Plugin manager konkrétně jsem ale nezkoušel.

návštěvník

Dobrý den,

také jsem narazil na tuto stránku a vyzkoušel modul. Než něco takového napíšete, tak by bylo dobré si to alespoň ověřit.

1 a 2 - jsou prkotiny v modulu. Každý zvládne opravit. Ten modul je prasácky napsaný, každej lepší php skript si umí sám najít správné cesty jako samotný Drupal.

3 - tohle je ten problém. Mužete mi říct, jak na hostingu, kde je zapnutý safe_mode chcete spustit jakýkoliv program pomocí fopen (třeba ten tar)? Na pipni jsem se také na tomto zastavil. Ve sloganu nemají "profesionální", ale "moderní" hosting spravující několikanásobně více domén než mají C4 a web4u dohromady. Pokud je mi známo, tak C4 i web4u mají také safe_mode zapnutý. Takže bych hned netvrdil, ze tento modul bude běhat všude jinde bezproblémů. Já bych na klasickém hostingu, kde je vypnutý safe_mode nebyl ani minutu.

Podle mého názoru je to tím, že Hostgator používá plesk, který má vypnutý safe_mode a využívá jinak adresáře než na klasických sdílených hostingách, proto to tam také funguje. Odezva Hostgatoru kolem 180ms a rychlost načítání stránek mi přijdou dost hrozné. Navíc plesk nemusím. To raději zůstanu stokrát na pipni.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, použiju s dovolením Vaše slova: "Než něco takového napíšete, tak by bylo dobré si to alespoň ověřit." HostGator používá Plesk na Windows serverech, na hostingu, který poskytuje zatím jen pro Linux, používá cPanel.
Díky za postřehy, nikomu nic nenutím, zatím tu máme relativní svobodu rozhodování se. Jen jsem chtěl poradit na základě zkušeností.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru