PhotoPerfect Express: úprava fotek jedním klepnutím

V životě každého fotografa jednou nastane den, kdy se mu nic nedaří a jeho fotky jsou zastřené mlhou nebo mají nevýrazné barvy. Na vině může být počasí, nemožnost dokonalého nastavení vlastností na jednoduchém digitálním fotoaparátu, ale - přiznejme si to - i neznalost amatérského fotografa. Stává se mi to velice často. I proto oceňuji aplikace, které se v rámci možností snaží nabídnout úpravu fotografií k dokonalosti.

PhotoPerfect Express je zjednodušeně řečeno editor fotografií, který se však klasickému pojetí úpravy snímků moc nepřibližuje. Nenajdete v něm žádné nástroje typu štětec, laso, ani žádné efekty. Specializuje se jen na optimalizaci barev na snímku, a to pěti způsoby.

Vše si můžete vyzkoušet na ukázkových fotografiích, které jsou instalovány spolu s programem. Až si jeho ovládání vyzkoušíte, můžete se vrhnout na změny svých vlastních fotografií.

Uživatelské rozhraní PhotoPerfect

Po spuštění programu PhotoPerfect Express uvidíte pás s náhledem fotografií, které se nacházejí v aktuální složce. Jakmile na některý z obrázků klepnete, zobrazí se vám v hlavní části okna programu. Panel na levé straně obsahuje tlačítka, kterými si vybíráte jednu z možných úprav své fotografie. Stačí jednou kliknout a hned uvidíte výsledek.

Ukázková fotografie ve PhotoPerfect Express

Ukázková fotografie ve PhotoPerfect Express

Otevření fotografií

K zobrazení snímku, který budete upravovat, můžete použít několik funkcí. Tou nejrychlejší cestou je klepnutí na tlačítko Open Photo v pravém horním rohu okna programu. Zobrazí se klasický otevírací dialog, ve kterém vyberete fotografii a otevřete ji. Zároveň s tím se změní pás s náhledy tak, aby reflektoval na obsah aktuální složky.

Jako alternativu můžete použít i funkce File|Open Photo nebo File|Open Directory v programové nabídce PhotoPerfect Express.

Úprava barev na fotografii

Jakmile máte fotografii otevřenu ve PhotoPerfect Express, vyberte si jednu z optimalizačních metod. PhotoPerfect Express jich nabízí celkem pět:

  • RGBMax
  • YMax
  • Xe847
  • i2e
  • Perfectly Clear

Každá z těchto nabízených optimalizací vytváří jiný výsledek. Úprava je velice rychlá, vřele doporučuji si prohlédnout rozdíly mezi jednotlivými metodami a podle toho se rozhodnout, jakou úpravu použijete. Máte-li velký monitor, zobrazte si všechny nabízené úpravy najednou pomocí funkce Image optimization|All at once.

PhotoPerfect Express v režimu All at once

PhotoPerfect Express v režimu All at once

Uložení a tisk fotografií

Jakmile si vyberete tu správnou metodu pro úpravu své fotografie, klepněte na tlačítko Save photo as a změny ve snímku uložte. PhotoPerfect Express nabízí i tisk fotografií, používá k tomu standardní dialog pro tisk snímků, který najdete třeba i ve Windows Fotogalerii ve Vistě. Příslušnou funkci najdete samozřejmě v nabídce File|Print.

Freeware vs. placená licence

U většiny fotografií, které jsem s PhotoPerfect Express testoval, jsem dosáhl nejlepších výsledků při použití metody Perfectly Clear, tedy Perfektně čistá. Pozorní uživatelé si jistě všimnou, že při jejím použití na snímku vzniká vodoznak s upozorněním na zakoupení programu. PhotoPerfect Express totiž existuje ve freewarové verzi, kde můžete použít první tři optimalizace zadarmo, a ve verzi placené, která umožní použít poslední dvě optimalizace bez vnuceného vodoznaku.

Kromě toho nabízí placená podoba PhotoPerfect Express také průvodce dávkovým zpracováním, ořezávání a změnu velikosti snímku. Momentálně si ji můžete pořídit za 59,99 USD.

Další informace o programu najdete na adrese www.arcadiasoftware.com. Odtud si také můžete zdarma stáhnout jeho freewarovou verzi.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru