Nová Windows Live Fotogalerie a třídění obrázků

Microsoft již oficiálně uvolnil testovací verzi nové řady programů z balíku Windows Live. Fotogalerie, jednoduchý editor a správce fotek, nabízí mimo jiné nové možnosti třídění snímků. Využijete rozpoznávání osob, geotagy, hodnocení a třídění podle data?

Windows Live Fotogalerii používám už od jejích prvních verzí. Přestože v současné době trávím při prohlížení a úpravách fotografií nejvíce času v Zoner Photo Studio 12 a v Adobe Lightroom 3, občas si Windows Live Fotogalerii pustím. Zejména proto, že jejím prostřednictvím provádím import fotografií z paměťové karty do počítače. V žádném jiném programu se mi nechtělo pátrat po nastavení, navíc nemám rád zbytečně spuštěné aplikace na pozadí, které čekají na vložení paměťové karty do čtečky.

V předchozích verzích přinesla Windows Live Fotogalerie funkci pro rozpoznávání obličejů na fotografiích. Nejnovější verze tohoto využívá a nabízí jednodušší třídění a vyhledávání, a to nejen podle tagů s informací o nějaké osobě.

Používáte-li webové služby Windows Live, pak oceníte, že se vám při tagování osob na fotografiích nabídne seznam vašich kontaktů z Hotmailu nebo z mobilního telefonu s Windows Mobile. Bohužel ani podle testovací verze Windows Live Fotogalerie to nevypadá, že by zde fungovalo doplňkové automatické rozpoznání stejné osoby na dalších snímcích, jako je tomu třeba ve správci fotek Picasa. Windows Live Fotogalerie jen pozná osoby. O koho se jedná, už musíte určit ručně, i když máte třeba dva stejné snímky vedle sebe.

Windows Live Fotogalerie

Windows Live Fotogalerie

Třídění snímků ve Windows Live Fotogalerii

Na kartě Home najdete funkci pro rychlé hledání, která umožňuje rychle najít snímky konkrétní osoby, snímky s určitým hodnocením, s nastavenou vlaječkou nebo s určitým datem. Přesnost filtru samozřejmě odpovídá nastaveným tagům nebo vlastnostem fotografie.

Podrobnější možnosti třídění jsou k dispozici na kartě View. Zde je vylepšení nové Windows Live Fotogalerie již znát. V obdélníku na začátku pásu karet si vyberete kritérium, podle kterého chcete fotografie setřídit, následně klepnete na tlačítko Reverse sort, pokud chcete seznam setřídit obráceně.

Windows Live Fotogalerie

Windows Live Fotogalerie

Vyberete-li tedy třídění podle osob, zobrazí se nejprve skupiny snímků s otagovanými osobami, následně seznam fotografií, na kterých sice jsou rozpoznány nějaké osoby, nejsou však označeny. Podobně lze snímky setřídit podle informací o místě jejich pořízení. Netuším, zda je problém v betaverzi, ale Windows Live Fotogalerie mi některé snímky opatřené geotagy vůbec nezobrazila, respektive považovala je za neoznačené. Geotagy byly přidány v Zoner Photo Studio a neměl s nimi problém ani Adobe Lightroom 3 s příslušným doplňkem.

Windows Live Fotogalerie

Windows Live Fotogalerie

Líbí se mi rychlé přepínání informací zobrazených vedle náhledů snímků. Detaily, názvy souboru, informace o datu pořízení nebo velikosti souboru zobrazíte klepnutím na jedno tlačítko v pásu karet. Nechybí ani tlačítka pro zoomování, přestože téhož lze docílit pomocí táhla ve spodní části okna.

Co vám bude chybět?

Tento odstavec by se možná měl jmenovat „co mi chybělo", netuším, jak podstatné jsou pro vás následující vlastnosti. Bylo by pěkné, kdyby se při zobrazení všech detailů ukázaly také informace z EXIFu, případně kdyby bylo možné podle nich filtrovat. Filtrování podle ISO nebo použitého objektivu bych asi u bezplatné Windows Live Fotogalerie oželel, ale základní zobrazení těchto údajů hned vedle fotografie by nebylo na škodu. Takto je nutné vždy na snímek kliknout a údaje si přečíst v bočním panelu.

Windows Live Fotogalerie

Windows Live Fotogalerie

Již jsem zmínil automatické přiřazení obličejů k již označeným osobám. Označování, jakkoli může být jednoduché, je poměrně otravná záležitost a nějaká automatika se vždy hodí. Bezplatná Picasa to dovede.

Jsem velmi rád, že se objevil alespoň pokus o náznak geotaggingu. Zatím tedy jen v režimu pro čtení informací a filtrování fotografií. Bylo by pěkné, kdyby se do budoucna objevila i nějaká vestavěná mapa (v úvahu tu přichází asi jedině Bing Maps) zobrazující místa pořízení fotografií.

I přes několik nedostatků je nová Windows Live Fotogalerie docela povedený program. Nepotřebujete-li čekat na českou verzi, můžete již teď stahovat a instalovat. Někdy příště si povíme o úpravách fotografií v nové Windows Live Fotogalerii. Podrobnější seznámení s novinkami najdete v článku Windows Live Photo Gallery Wave 4: příjemnější správa a úprava fotek.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru