Norton 360 4.0: ochrana dat, zálohování, optimalizace

Bezpečnostní produkty od Symantecu dokončily omlazení své produktové řady uvedením nové verze zálohovacího a bezpečnostního programu Norton 360. Ochrání vás před viry i malwarem, nabídne firewall a data nakopíruje bezpečně na web nebo na externí disk.

Na ExtraWindows.cz jsem před nějakou dobou psal o novinkách v Norton Internet Security 2010 i poněkud odlehčeném Norton Antiviru 2010. Oba produkty jsou určeny spíše pro zkušenější uživatele. K běžným uživatelům v domácnostech míří Norton 360, a to jak svými funkcemi, tak licenční politikou. Jeho nová verze již obsahuje stejná vylepšení, jako Norton Antivirus, resp. Norton Internet Security.

Norton 360 4.0 si můžete nainstalovat až na tři počítače v domácnosti v rámci jedné licence. Jedná se o komplexní bezpečnostní program, který chrání vaše data jak před nebezpečím v podobě škodlivých programů, tak v podobě vašich neuvážených zásahů do systému nebo jeho poruchy.

V Norton 360 4.0 najdete antivirový program, firewall, rodičovskou ochranu, i zálohování. Bezpečnostní část neobsahuje v porovnání s Norton Antivirem žádné novinky. Změna oproti předchozí verzi Norton 360 je však značná. Ke kontrole souborů stahovaných z internetu je totiž nově využívána pověst souborů zpracovávaná pomocí technologie Norton Download InSight. Program si udržuje databázi důvěryhodných souborů, kterou sdílí s uživateli po celém světě. Na jejím základě je tak schopen rozpoznat škodlivý soubor ještě dříve, než jej prověří antivirovým jádrem.

Stvořen pro pohodlnou práci

Běžnou kontrolu disku nebo souborů spustíte přímo z kontextové nabídky ve správci souborů, což je asi nejrychlejší způsob jejího provedení. Kontrolu počítače nebo zvolených umístění samozřejmě spustíte i přímo z hlavního okna Norton 360. Uživatelské prostředí prošlo od předchozí verze mírnou změnou designu, stále však nabízí čtyři základní skupiny nastavení a funkcí.

Pokud je něco v nepořádku s antivirovou kontrolou, firewallem, zálohováním nebo výkonem počítače, zobrazí se výstražné upozornění a příslušná komponenta se také červeně podbarví. Drtivá většina problémů nabízí tlačítko, kterým všechny chyby vyřešíte najednou.

Norton 360 4.0

Norton 360 4.0

K antivirové části asi není potřeba nic dále rozepisovat. Skenovací jádro Symantecu se pravidelně umisťuje na předních pozicích nezávislých testů co do spolehlivosti i rychlosti kontroly. Ve firewallu jednoduše naklikáte potřebné výjimky, abyste mohli bez problémů pracovat v místní síti. Inteligentní firewall se snaží internetové přístupy většiny programů nastavit tak, abyste nad nějakými pravidly pro komunikaci nemuseli vůbec přemýšlet.

Norton 360 4.0

Norton 360 4.0

Pokud i přesto narazíte na problém, jednoduše přidáte nová pravidla provozu nebo upravíte výchozí nastavení programů. Tichý režim zajistí ničím nepřerušovanou práci, respektive hraní her. V tomto režimu vás Norton 360 nebude nijak vyrušovat vyskakujícími okny s dotazy. Bezpečnostní části nechybí ochrana před nevyžádanou poštou, rodičovský zámek, plánovač úloh, nebo ve spojení s internetovým prohlížečem přítomná ochrana identity a kontrola bezpečnosti webových stránek. Podporován je Internet Explorer i Firefox.

Norton 360 4.0

Norton 360 4.0

Zálohujte online

Zálohování v Norton 360 pracuje s jednotlivými soubory a složkami. Nenajdete zde možnost vytváření diskových obrazů jako u Norton Ghost. Zálohování vybraných souborů však má také něco do sebe. Zvlášť, když jej spojíte se zabezpečeným online úložištěm. K Norton 360 dostáváte zdarma diskový prostor o velikosti 2 GB, další je pak za příplatek.

Výběr položek pro zálohování je v Norton 360 řešen poněkud specificky a zažitou metodu od Symantecu nezměnila ani čtvrtá verze N360. V tzv. Správě sad pro zálohování vybíráte z položek Obrázky, Hudba, Finanční soubory, Video, Dokumenty Office, E-mail, Kontakty, Oblíbené internetové položky a Ostatní typy souborů. K tomu určujete složku nebo disk, ve kterém se mají tyto soubory vyhledat.

Bohužel není tak úplně zřejmé, zda se zálohuje kompletní obsah nějaké složky. To se samozřejmě neděje. Musíte mít veškeré možné typy souborů přidané pomocí jejich přípon ve zmíněných skupinách.  Na zařazení úplně všech typů souborů zápisem *.* zapomeňte.

Norton 360 4.0

Norton 360 4.0

Co je však vyřešeno velice elegantně, to je zálohování na online úložiště. Data jsou na pozadí odesílána na servery Symantecu. Novinkou je webové rozhraní pro přístup k vašim datům, takže si pohodlně prohlédnete, co je obsahem zálohy. Tato možnost uživatelům předchozích verzí Norton 360 velmi chyběla. Zatím v betaverzi je produkt Norton Tiki, který funguje jako prohlížeč vašich online záloh v mobilním telefonu (iPhone,Android) s možností stažení vybraných souborů přímo do mobilu.

Optimalizační nástroje

Kromě toho, že se Norton 360 stará o bezpečnost vašich dat, bere v úvahu i spolehlivost a rychlost počítače. V nabídce optimalizačních funkcí proto najdete spouštění defragmentace a čištění disku, vyčištění registru, mazání dat internetového prohlížeče a pomůcku pro práci s automaticky startujícími programy. Těm lze nastavit zpoždění startu, což ve výsledku urychlí spouštění systému, resp. okamžik, od kterého je po startu použitelný pro práci.

Norton 360 4.0

Norton 360 4.0

Dojmy z nové verze

Po pár týdnech práce s novou verzí Norton 360 musím říci, že se mi zdá rychlejší, než Norton 360 3.0. Čtverka se také méně zasekává například při výběru zálohovacího umístění, nebo vůbec při práci se zálohou. Na druhou stranu vidím jako nepříjemnost velmi dlouhé spouštění procesu online zálohy v případě, že ji chcete použít na složku s dokumenty čítající několik tisíc souborů. Program i desítky minut analyzuje soubory a teprve poté začne se samotným nahráváním na internet.

V porovnání s konkurencí v podobě Acronis True Image Home vychází částka za dokoupený prostor pro online zálohování o něco dráž. 2 GB skutečně nejsou mnoho, 5 GB zdarma nabízí například Live Mesh od Microsoftu. Dokoupení 25 GB vám již dá možnost zálohovat i fotografie, bohužel částka, kterou za něj zaplatíte je vyšší, než za 250 GB (tj. desetinásobek) od Acronisu.

Zkušenější uživatelé ocení technologii InSight. Kromě práce s pověstí souborů a zrychlení kontroly systému totiž poskytuje také různé grafy a záznamy o stavu systému. Zdá se vám, že se systém od nějaké doby zpomalil nebo přestal spolehlivě fungovat? V grafech Norton InSight si prohlédnete historické údaje o kontrolách, stahování dat, instalacích a problémech.

Norton 360 4.0

Norton 360 4.0

Norton 360 4.0 je určitě dobrou volbou pro všechny, kdo hledají povedený produkt pro ochranu několika domácích počítačů. Systém nijak výrazně nezatíží, navíc přidá funkce pro jeho údržbu a zálohování souborů. Jako ideální se mi pak jeví jeho doplnění o diskový zálohovací program Norton Ghost.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je možné u tohoto programu nějak vytvořit portable profil a uložit jej např. na flash. Hledal jsem v návodech na internetu, ale bez výsledku.

 

S pozdravem P.G.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru