Live Mesh: nejen zálohování, ale i vzdálená plocha

Hledáte-li povedený zálohovací program pro jednotlivé soubory a složky, který bude zadarmo, nabídne ukládání dat na web, případné sdílení a vzdálený přístup k PC i datům, pak zkuste Live Mesh od Microsoftu. Je zdarma.

Nedávno jsem četl článek popisující Live Mesh jako vynikající zálohovací program. Je to pravda. Primárním úkolem Live Mesh je synchronizace dat mezi neomezeným počtem počítačů různých uživatelů. Kromě toho mohou být vaše data nahrávána také na zabezpečené webové úložiště, takže se ke svým datům dostanete i v případě, že by se vám porouchaly veškeré pevné disky.

K webovému úložišti pak Live Mesh nabízí přístup pomocí virtuální pracovní plochy, která připomíná běžné rozhraní Windows Vista. Obrázky si v něm prohlédnete přímo pomocí prohlížeče spouštěného v Silverlightu. Stačí na ně poklepat ve virtuálním Průzkumníkovi. Tipuju, že po dokončení Microsoft Office Web Apps bude možné rovněž ihned upravovat dokumenty nahrané do úložiště Live Mesh. Office Web Apps zatím podporují jen SkyDrive a jeho úložiště není s Live Mesh zatím nijak propojeno. Zatím...

Live Mesh

Live Mesh

Jak Live Mesh funguje?

Abyste mohli Live Mesh používat, potřebujete účet s přihlašováním pomocí Windows Live ID - pokud jej ještě nemáte, můžete se zaregistrovat přímo na www.mesh.com. Po přihlášení klepněte na odkaz pro přidání zařízení, kterým si zobrazíte možnost stažení malé klientské aplikace. Stažený instalátor se postará o zprovoznění všeho potřebného.

Live Mesh pracuje na pozadí, jeho přítomnost poznáte podle modré ikonky v oznamovací oblasti Windows. V Průzkumníku, resp. v jiném správci souborů podporujícím nabídku shellu, se po kliknutí pravým tlačítkem myši na složku objeví funkce pro zařazení této složky do synchronizačního procesu pomocí Live Mesh. Zde si pak nastavíte, zda se data z vybrané složky budou synchronizovat s webovým úložištěm (alias Live Desktopem) a s ostatními počítači přidanými do Live Mesh.

Live Mesh

Live Mesh

Dobré je, že tak lze synchronizovat různé složky v počítači, bez nutnosti přesouvat data do jednoho umístění.

Jednoduše také nastavíte sdílení - opět pomocí kontextové nabídky, ve které přidáte další uživatele. Live Mesh pak zobrazí seznam uživatelů přistupujícím k této složce. K dispozici tak máte nástroj, který zálohuje data z vybraných složek na váš server či jiný počítač, nebo na webové úložiště, kterému do budoucna předpovídám velkou budoucnost spojenou s dalšími online službami Microsoftu. O spouštění zálohy se nemusíte starat, na pozadí běžící Live Mesh ihned synchronizuje nové a změněné soubory.

Live Mesh

Live Mesh

Live Mesh jako vzdálená plocha

Potřebujete jednoduše přistupovat z kanceláře ke svému domácímu počítači a obráceně? Nabízí se řada řešení, já bych dal asi přednost klasické Vzdálené ploše, která ve Windows 7 podporuje také akceleraci videa. Bohužel její nastavení skrze routery není úplně jednoduché. Než začněte řešit věci typu VNC a jiný software pro vzdálený přístup, zůstaňte chvíli u Live Mesh.

Když si totiž na www.mesh.com zobrazíte seznam svých zařízení zařazených do této služby, zjistíte, že se k nim lze připojit. Live Mesh funguje podobně jako vzdálená plocha Windows, s tím rozdílem, že hravě projde přes běžné routery a ADSL modemy. Nemusíte prakticky nic nastavovat, stačí, aby cílový počítač běžel a byl na něm spuštěn Live Mesh.

Live Mesh

Live Mesh

Nevýhodou je skutečnost, že vzdálená plocha Live Mesh využívá komponenty ActiveX a podařilo se mi ji rozchodit pouze v Internet Exploreru. Mezi dvěma ADSL přípojkami (8/512 od O2) v Brně fungovala vzdálená plocha v Live Mesh velmi svižně. Její start byl pomalejší, přihlašovací obrazovka se překreslovala po částech, ale po přihlášení se vše rozběhlo do stavu pro pohodlnou práci. Samozřejmě bez vizuálních efektů, ale ty asi nikdo při vzdáleném připojení potřebovat nebude.

Live Mesh

Live Mesh

Přes vzdálenou plochu Live Mesh lze s počítačem pracovat stejně, jako byste u něj seděli. Na rozdíl od klasické Vzdálené plochy jej lze i vypínat a restartovat pomocí nabídky Start. Bez Live Mesh byste museli použít příkazový řádek a příkaz shutdown.

Budoucnost Live Mesh

Pokud se nemýlím, je tu s námi Live Mesh a jeho předchůdci již pár let. Postupně se stává známějším mezi větším počtem uživatelů, takže věřím tomu, že jej Microsoft bude dále udržovat a vylepšovat. Doufám, že dojde k dotažení podpory pro mobilní zařízení, která je už delší dobu označena jako experimentální.

Budoucnost Live Mesh vidím v provázání na jedno velké úložiště, které Microsoft nabídne ke všem svým službám Windows Live (Hotmail, SkyDrive, Office Live atd.). V tuto chvíli jsou úložiště rozdělena a nemůžete jednou nahrané soubory využívat v různých webových aplikacích. Live Desktop, virtuální plocha pro webové úložiště jednou umožní online úpravy nahraných dokumentů, když budete na cestách, desktopový klient se pak postará o jejich automatickou synchronizaci do počítače. Něco podobného sice nabízí Google Docs s doplněním Google Gears, ale kancelář od Microsoftu bude funkcemi někde úplně jinde. Těším se.

V tuto chvíli je Live Mesh zdarma a jeho webové úložiště nabízí kapacitu 5 GB. Přepočet na množství fotografií, o kterém mluví nápověda, je sice pěkný, celkově vzato však 5 GB dnes není úplně nejvíc. Je trochu škoda, že zatím nikde není zmínka o možnosti přikoupení další kapacity webového úložiště Live Mesh. Pro Live Mesh zatím není čeština, ale pokud bude tato aplikace zařazena do balíčku Windows Live, očekávám, že se čeština objeví.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Live Mesh vyuzivame uspesne jiz mozna rok na synchronizaci pracovni slozky. Je nas celkem pet, dva mohou jen cist a zbytek meni a vytvari. Mohu rict ze Mesh je zcela bez problemu, nepamatuji pad aplikace, nepamatuji jediny problem. Navic to vlastne mimo synchronizace mezi peti pocitaci vytvari zalohu. Takze je to i hezky v bezpeci. Provozovano na XP, Vista i 7. Je pravda ze napr. sdileni plochy jsem nikdy v meshi nepouzil, nicmene na to ho chceme nam plni sluzbu vice nez dobre a nemuzem si jej vynachvalit. Zkouseli jsme mimo jine i DropBox, ktery je take dobry, ale Mesh zvitezil. Mohu jej z praxe nez doporucit vsem.

Profile picture for user Jan Polzer

DropBox mi přijde celý takový jakýsi divný. Nejvíc mi na něm asi vadí, že synchronizuje jen jednu složku.

návštěvník

Take live mesh pouzivam, ale spise jako uloziste a nebo Live Desktop a vadi mi, ze nejdou mazat podslozky, coz je velka nevyhoda pokud pracujete jen v Live Desktop. Uz od pocatku se objevuje hlaska "Cannot delete subfolders from the Live Desktop, but we're working to add this feature in a future release." Tak snad se k tomu Microsoft konecne v brzke dobe dokope.

návštěvník

Livemesh je radu let nedokonceny "techpreview" produkt, ve stadiu beta. Muj nazor po nekolika dnech laborovani je, ze je to ve stavajici podobe (brezen 2010) zcela k hovnu.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru