MS Office v Lidových novinách – jak je to doopravdy

Ze zvědavosti jsem si dnes ráno koupil Lidové noviny s přiloženým CD, na kterém má podle reklamy v televizi být kancelářský balík MS Office 2007 zadarmo. Už to samo o sobě je podivné, pochybuji, že by se vydavatel Lidových novin domluvil s Microsoftem na tom, že nejpoužívanější kancelářský balík dostane každý v podstatě zadarmo (12 Kč). Samozřejmě to tak není. V následujícím článku pro vás mám podrobnou recenzi CD, tak čtěte dříve, než koupíte.

Na obalu se dozvíte, že CD je připraveno ve spolupráci Lidových novin, telefonního operátora O2 a vydavatelství Computer Press (ha, to je překvapení). MS Office 2007 na něm skutečně naleznete – nicméně jen ve zkušební verzi (čekal jsem to), což televizní reklama jaksi nezmiňuje a věřím, že to spoustu méně zkušených lidí naláká. Nicméně informace o tom, že jde o zkušební verzi je uvedena přímo na obalu. 

CD má samospouštěcí ovládací program, který má jednu drobnou chybu. Jak to dopadne po vložení do počítače s Windows Vista, vidíte na následujícím obrázku.

CD Lidových novin

 

Taková hláška po vložení CD do počítače začátečníky nepotěší 

Vše ovládá stařičký autorun.exe, který se používal na CD časopisu Computer v dobách, než jsem se začal angažovat se svým CDengine. Za chybové hlášení může skutečnost, že jako výchozí mám nastaven webový prohlížeč Firefox a JavaScript v HTML souborech tvořících ovládací program CD z Lidových novin jej nepovažuje za dostatečně použitelný (opak je pravdou). To je zásadní chyba, na kterou začátečník, pro kterého je CD určeno, bude jen zírat s otevřenou pusou. I začátečníci totiž často používají něco jiného než Internet Explorer. 

Každopádně CD ve Firefoxu funguje, varovné hlášení lze s klidem ignorovat. Ovládací program je rozdělen do několika sekcí, na úvodní stránce se dozvíte o tom, že každý den bude v Lidových novinách otištěna jedna lekce kurzu pro MS Office. CD budou celkem tři a je slibováno množství softwaru od Microsoftu. 

CD Lidových novin
 
Ovládací program CD z Lidových novin 

Zkušební verze MS Office Professional 2007 umístěná na tomto CD funguje po bezplatné registraci 60 dnů. Bez registrace umožní pouze 25 spuštění, poté se zablokuje. Registraci je nutné provádět přes internet, počítejte s tím. 

CD Lidových novin
 
Příprava k instalaci MS Office 2007 

Kromě kancelářského balíku najdete na CD několik interaktivních kurzů. Jsou vytvořeny ve Flashi, v počítači tedy musíte mít potřebný přehrávač Flash Player. To není problém, pro toho, kdo jej ještě nemá, stačí nainstalovat přímo z CD. V ovládacím programu je také popsáno, jak s videokurzy pracovat. 

První CD obsahuje několik kurzů pro Windows a několik pro textový editor Word, konkrétně jde o následující: 

Windows (lekce 1-6)
  • Spuštění aplikace a otevření dokumentu
  • Přepínání mezi spuštěnými aplikacemi
  • Hledání souborů a dokumentů v počítači
  • Zapnutí Aera a změna vzhledu Windows
  • Umístění snímků z fotoaparátu do počítače 
Word (lekce 7-12)
  • Výběr stylu odstavce
  • Rychlé vložení odrážek a číslování
  • Úprava záhlaví a zápatí
  • Vytvoření diagramu
  • Export dokumentů do PDF 

Kurzy pro Windows reflektují na nejnovější operační systém od Microsoftu a jsou tedy určeny pro uživatele Windows Vista, kurzy pro Word zase logicky pracují s MS Wordem 2007. Provádí vás jimi panáček Brďa, kterého jste možná kdysi dávno viděli na jednom z CD přiložených ke speciálu časopisu Jak na počítač. (Já si říkal, že je mi ta reklama povědomá…). Panáček vám sděluje důležité informace a také čeká, až uděláte, co vám řekne. Videokurzy nejsou jen o sledování a čtení, jsou také interaktivní, takže se učíte i svou činností. 

CD Lidových novin
 
Na videokurzech možná najdete svého známého – panáčka Brďu 

Na CD dále naleznete offline katalog s nabídkou knih vydavatelství Computer Press a nezbytná loga partnerů, kteří se na CD podíleli. Oproti obalu CD je zde navíc uvedeno logo Microsoftu a společnosti Hewlet-Packard. Poslední odkaz v nabídce sekcí na CD nazvaný Více vás přesune na web Lidových novin. 

I přes drobný nedostatek ve spouštění ovládacího programu myslím, že jde o povedenou věc, kterou možná zkušenější uživatelé počítače příliš neocení, pro začátečníky však představuje zajímavý zdroj informací k ovládání jejich nového počítače. Je třeba počítat s tím, že kurzy jsou určeny pro nejnovější verze Windows a MS Office. Rozhodně je to ale investice za 12 Kč, která nebolí a je mnohem praktičtější, než pochybná sada papírových karet a CD nazvaná Počítač můj přítel, kterou vloni nabízel International Masters Publishers.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ha, ale jak takovou instalaci vysvětlím 70leté babce, která si před měsícem pořídila internet a počítačově moc gramotná není??? Bude na to stačit 60 dní??? Když je začátek tak složitý, kdo se ze začátečníků pak dostane dál??? CD hodnotím jako dost nedokonalé, zavádějící na jinou reklamu (ale co bychom chtěli, vždyť všechno, kde je zmíněno O2 nestojí za nic). Nehledě k tomu, že reklama v TV nebo jinde je do jisté míry klamavá a to, že Lidové Noviny "ukradly" Brďu z jiného časopisu taky nesvědčí o přílišné serióznosti.

Profile picture for user Jan Polzer

Zavádějící na jinou reklamu?

Co se týče Brďy, tak si nemyslím, že by ho někdo kradl. Computer Press přeci na CD v Lidovkách spolupracoval (resp. to celé vytvářel), takže není důvod, aby tam Brďa nemohl být.

Varovné hlášení na začátku lze odklepnout a pokračovat, i když souhlasím s tím, že začátečníka něco takového vyděsí.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

no nevim ale je tomu uz temer mesic kdy bylo CD Office mam dojem v casopisu TYDEN.... a hlavne nechapu tu kritiku. marketingove to je prece dobry krok. jestli to ma nekdo stahovat z netu zadarmo nebo to dostane na CD... ?

Profile picture for user Jan Polzer

Kritiku? Já jen, že v reklamě zapomněli lidem říci, že je to 60denní zkušební verze.

Ale jinak se mi to CD líbí, drobná chybka při spouštění, ale kurzy OK.

Mimochodem, trialku Office jsme měli nedávno i v časopisu Computer stejně jako stovku videokurzů pro Word a Excel - jenom jinak zpracovaných.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru