Pozor na sbírku Počítač můj přítel

Tento týden (4. ledna 2006) jsem v poštovní schránce našel balíček od International Masters Publishers, s.r.o. Tento balíček obsahuje tři ukázkové karty ze sbírky Počítač můj přítel. Jde o klasickou nabídku zasílání kartiček, které skládáte do pořadače a měly by vás naučit nějakou činnost. V tomto případě ovládat počítač. Ovšem hned po prvním pohledu na ukázkové karty mě něco zarazilo. Při podrobnějším zkoumání jsem se rozhodl sepsat těchto pár řádků a donutit každého, kdo by si to chtěl objednat, aby si vše řádně promyslel.

Vzorové kartičky obsahují témata Poznáváme Tento počítač, Klávesové zkratky a "Pomoc, zhroutil se mi počítač!". Pro začátečníka a člověka, který dostal na Vánoce počítač a chce se s ním naučit pracovat, to zní jistě velice lákavě. Jenže. Celý text kartičky popisující okno Tento počítač je poplatný Windows ME, které se u nás nikdy příliš nerozšířily. Najdete tam alespoň zmínku o Windows 98. Fajn, ale takové informace bych jako začátečník ocenil před pěti lety. Ne v době, kdy se počítače prodávají s operačním systémem Windows XP. Rozdíly mezi těmito systémy sice nejsou až tak velké, ale dostatečné, aby některé nezkušené uživatele zmátly.

Můj názor na kartičku o klávesových zkratkách je také negativní. Obsahuje minimum užitečných informací a těch pár klávesových zkratek je mixem mezi vyvoláním nabídky Start, formátováním písma ve Wordu XP a přepínáním mezi aplikacemi. Myslím, že v jakémkoli počítačovém časopise se toho dozvíte více. Na kartě, která by měla popisovat návod, jak si pomoci při zhroucení počítače, najdete postup čištění počítačové myši. Kromě toho, že to příliš se stanoveným tématem nesouvisí, je to myš kuličková. Opět již pomalu ustupující technologie. Najdete zde také informaci, že Windows potřebují minimálně 200- 300  MB volného místa na disku (což je opět poplatné Windows 98/ME), stručnou informaci o defragmentaci disku, návod na vytvoření spouštěcí diskety (nepoužitelné v současných Windows XP) a informaci o funkci Obnovení systému Windows ME.

Pominu-li, že se někdo snaží prodat velmi kusé informace jako velice užitečné, nemohu strávit zastaralé informace a zastaralé obrázky (ukázky obrazovek i hardwaru).

Rozeberme si teď cenu tohoto "skvělého" balíčku. V průvodním dopisu se dozvíte, že nabízená sada vás naučí pracovat s počítačem, a je vhodná pro lidi, kteří chtějí efektivnější prací s počítačem ušetřit čas a peníze. Za 199 Kč můžete obdržet dalších 10 karet, 1 pořadač a 1 registr v celkové hodnotě 300 Kč. To v případě, že setřete stírací kartičku, na které objevíte štříbrnou myš. Bude-li tato myš zlatá, získáte za 199 Kč 20 karet, 1 CD-ROM, 1 pořadač, 1 registr, 1 informační příručku a 1 pouzdro na CD-ROMY. Tyto věci by údajně měly mít hodnotu 1500 Kč! Nevím, nevím. Navíc zdarma obdržíte elektronický organizér (podle obrázku G-LAB DB1610), pokud odpovíte do devíti dnů. 111 nejrychlejších prý dostane sestavu domácího kina. Takže zkuste hádat, jakou myš jsem našel ve svém balíčku, kde byly všechny výhody zvýrazněny žlutou barvou... Ano, myš byla zlatá. Hurá, dostanu balíček v hodnotě 1500 Kč. Zmíněných 111 domácích kin podmiňuje přítomnost tří jedniček na stíracím kupónu.... Mám to ale štěstí, zase mám šanci na výhru.

Každé další tři až čtyři týdny vám bude chodit členský balíček, ve kterém by mělo být 10 karet s návody a CD-ROM plný užitečných programů a her. Myslíte si, že je to všechno super? Já tedy ne. Vadí mi neaktuálnost informací a vlastně i cena. Zkuste se podívat, kolik stojí časopis Jak na počítač. Jde o čtrnáctideník, jedno číslo stojí 39 Kč a každé číslo obsahuje CD-ROM se skutečně plnou verzí drahých komerčních programů (např. Encyklopedie Lidské tělo aj.). Navíc se v tomto časopise dozvíte mnohem více informací, než z několika kartiček, obsahuje aktuální návody pro aplikace i systém Windows XP. Menší jeho část pamatuje i na uživatele starších systémů, tedy Windows 98. Při předplatném vychází cena ještě výhodněji. Pokud bych tedy měl někomu poradit, jak se má rozhodnout, poradím mu počítačový časopis určený začátečníkům. Netvrdím, že to musí být zrovna Jak na počítač. Každý by asi vyšel cenově a informačně lépe, než balíček, o kterém tu píšu.

Takže vážení, přemýšlejte. Podobných nabídek (tedy nejenom počítačových) chodí do poštovních schránek mnoho. Pokud už chcete do něčeho takového investovat, odebírejte spíše balíčky se spodním prádlem, než kartičky s neaktuálními informacemi, o jejichž užitečnosti lze pochybovat.

Informace o sbírce najdete i na adrese www.pocitacmujpritel.cz, kde je mimo jiné i potvrzeno, že vydavatel vynakládá velké úsilí k tomu, aby informace byly aktuální pro WIndows 98 a ME. Takže potřebujete-li se naučit se starší technologií, budiž. Ale přesto si nemyslím, že je to výhodné. Koncekonců, věřím, že se nakonec stejně rozhodnete sami.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Tuto kolekci znám, dokonce to zbírala má mamka...
Je to hrozná blbost... co mě nejvíce jako fanouška FF naštvalo, bylo že ať se cokoliv týkalo internetu, všude cpali logo IE :'(. Ne že bych jej nenáviděl, k MS mám kladný postoj, ale to se mi nelíbilo...
Informací tam moc není a na těch CD je pár dem her, "sbírka" utilit (WinZip 4 a AcrobeReader 4 na každém CD a podle karet tam mají být ještě další dva...) vždy také plný program... IMHO LOL. Buď tam nacpali nějakou freewarovou blbost, nebo nějaký trial, který ještě modifikovali aby se nezobrazoval počet dnů do vypršení zkušební verze (kupříkladu u "plného" Paint Shopu 7 byla část, kde se zobrazuje počet do vypršení, zakryta růžovým obdelníkem...). Fakt hrozné, nikomu to nedoporučuji, mamka už to také neodebírá.
Mimochodem pár návodů na Windows XP jsem našel, co si zrovna pamatuji tak: Jak vypálit CD... Je to chyták, pochybuji že ten orgranizér stojí 1000 Kč, myslím že už se i rozbil, ale stále ještě funguje... asi ho rozkuchám :-D pokud budu mít čas, což asi nebudu, protože mám pořád spoustu práce... :-)

návštěvník

Ale ne, omlouvám se za chyby :-(
Napsal jsem to v rychlosti pořád někam spěchám a ty chyby si uvědomím teprve až to odešlu. Vždy se rozhodnu že to zkontroluji a vzpomenu si teprve až kliknu na odeslat :'(

návštěvník

firma IMP je známý hnůj.
"vyhrávající" stírací políčka by měly zarazit i ty chudší duchem. jak píše článek, oba dva časopisy pro začátečníky udělají 100x lepší práci. z nich doporučuju taky spíš český jnp, než ppk přeložený z burdy, který popisuje trochu jiný trh.

návštěvník

Jsou to podvodníci, vnutí se vám nevyžádaným kontaktem (většinou obyčejným dopisem) a chtějí z vás vytáhnout peníze za věci (učebnice jazyků, různé encyklopedie, atd.), které vůbec nepotřebujete. Veškerou korespondenci od nich vyhazujte okamžitě do koše a vůbec nereagujte a nekomunikujte s nimi !!! Jedině tak se jim ubráníte.

návštěvník

... přidávám se k varování - nekomuninkovat s touto firmou - odebírala jsem od nich tyto kartičky, v některých sadách byly duplikáty! Ukončila jsem s touto firmou v březnu 2007 odebírání těchto kartiček, ale posílali já stále dál a dál. Pochopitelně jsem přestala platit, balíčky pěkně uschovala a po telefonickém kontaktu odeslala na IPM. Došly nazpět, adresát je nevyvezdl. Neustále mě bombardují se zaplacením atd. Na e-maily nereagují, oni mají jen tu svoji pravdu. Byla jsem varována, že mě předávají pravnickému oddělení firmy! Tak se budu těšit, protože od všeho mám doklady a zaplacení. Asi využijí televize Nova - občanské judo!

návštěvník

Musím se přiznat, že mě nabídka "kartiček" zaujala, takže jsem je objednala, přišly pár série a u toho to skončilo. Jsem jedna z těch, která nechce pc jen na e-mail, chat, nabo jako psací stroj. Naivně jsem se domnívala, že mi k tomu "počítač můj přítel" pomůže. Na rozdíl od první nabídky přišlo v dalších zásilkách jen sklamání. Nechápu, pro koho je tato serie vlastně určena. Možná po dvaceti zásilkách a několika tisíckách korun se konečně k něčemu dostanete, ale to jsem riskovat nechtěla. Takže, jestli se mezi vámi najde človíček, který by mě dokázal nasměrovat a měl se mnou trpělivost, budu moc ráda. Prosím, neberte to jako seznamku. Jsem na ICQ i Skype. Jen mimo, mám dvě dospělé děti,které pracuji s pc, ale na mami nemají čas.

návštěvník

ted to öpisujeme ve skole ale je to na 2 veci co tam je napsany uz nakej rok vim jen tak ze sem se zeptal taty ale deti by si meli na mamku udelat cas :))

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru