Microsoft Virtual Academy - moje dojmy z online kurzů

Někdy v létě jsem tu poprvé psal o různých online kurzech z oblasti IT, kterými by se dal vyplnit volný čas o prázdninách. V článku jsem zmínil také Microsoft Virtual Academy. Jak ji hodnotím po pár kurzech v češtině a angličtině? Zde je několik mých postřehů.

Reklama

Microsoft Virtual Academy nabízí široký výběr z bezplatných online kurzů, díky kterým si rozšíříte svoje obzory o správu a práci s Windows 8, se serverovými technologiemi Microsoftu, s cloudem Windows Azure, s PowerShellem, ale třeba také s C# a HTML5.

K poslechu některých videokurzů se navíc nemusíte do portálu vůbec přihlašovat. Registrace, respektive přihlášení pomocí Microsoft Account budete potřebovat až v momentě, kdy si budete chtít ověřit získané znalosti v testu.

Jak kurzy probíhají

Školení na Microsoft Virtual Academy je v podstatě série videonávodů a povídání o daném tématu. Každý kurz je rozdělen do několika částí, mezi kterými se přepínáte pomocí odkazů v panelu s obsahem kurzu.

Videopřednášky si můžete stáhnout jako soubory MP4 do počítače a pustit si je i v offline režimu, třeba někde na cestách. To se mi líbí, většina jiných portálů s videokurzy nic takového nenabízí.

Kurzy jsou obvykle rozděleny do několika částí, ty jsou pak ukončeny testovacími otázkami. Nejsou složité, ale pokud nejste v dané problematice kovaní, doporučuji dávat opravdu velký pozor na to, co se ve videu povídá, abyste byli schopni na testovací otázky odpovědět správně. Za chyby vás samozřejmě nikdo nepenalizuje, toto není škola.

Videokurzy v češtině

Hned na úvodní stránce Microsoft Virtual Academy najdete panel, který vám nabídne výběr kurzů namluvených v češtině. Naučíte se pracovat s Office 365, nasazovat Windows 8.1, využívat PowerShell, virtualizaci a další technologie.

Jistě vám neuniklo, že Microsoft před pár týdny masivně protlačil informace o dostupnosti českých online kurzů do většiny českých webů o IT. Na druhou stranu těch anglicky mluvených je zde většina a pro mě jako programátora jsou zajímavější. Určitě by neškodilo rozšířit o toto téma i ty česky namluvené.

Úroveň kurzů

Teď musím, ač nerad, mírně rejpnout do české části Microsoft Virtual Academy. Jakékoli české materiály jsou fajn. Ve srovnání s anglicky namluvenými kurzy však značně pokulhávají. Když pustíte anglický, vidíte člověka nebo lidi, kteří vám budou povídat. Vidíte praktické ukázky kódu. Zkrátka vidíte skutečný kurz na videu.

Když pustíte české, objeví se vám jen série slajdů z PowerPointu doprovázená komentářem. To je velmi nudné, pokud člověk není zažraný fanoušek, tak jej to po chvíli přestává bavit a je těžké držet pozornost. Velká škoda...

Navíc to vypadá, jako kdyby šlo o záznamy nějakých webcastů, nikoli kurzy v pravém slova smyslu, jako je tomu v anglické mutaci. Zvuk šumí, přednášející funí do mikrofonu (nutno přiznat, že stejně jako já na většině videí zde na Maxiorlovi), přeje hezké odpoledne, byť není jasné, kdy si člověk kurz pouští, atd.

MVA doporučuji

Abych to shrnul, Microsoft Virtual Academy oceňuji jako povedený zdroj online informací, kterými si člověk může ZADARMO vyplnit volný čas a ještě se něco dozvědět o technologiích, se kterými většina z nás pracuje každý den.

Angličtiny se nebojte. Pokud jste schopni porozumět psanému textu, pak určitě pochopíte i tyto kurzy. Přeci jen, když člověk ví, o čem bude zhruba řeč, chápe lépe, než když na něj naráz začne mluvit někdo o čemkoli (vlastní zkušenost).

Reklama

Přidat komentář