Lazarus: jak neztratit data z webových formulářů

Snad každý webový prohlížeč někdy havaruje. Od doby, co je možné například ve Firefoxu jednoduše obnovit předchozí seznam otevřených panelů, to není až tak tragické. Ovšem jen v případě, že jste právě nevyplňovali nějaký webový formulář. Ztráta rozepsaného článku nebo jiného textu je nepříjemná.
reklama

Stalo se mi to už několikrát. Firefox mi zhavaroval ve chvíli, kdy jsem do něj pracně vyplňoval text s článkem, nahrával obrázky a upravoval další údaje ve formulářích na nějakých webech. Tedy, nestává se to moc často, ale většinou v ten nejméně vhodný okamžik. Protože si veškeré texty připravuji bokem ve Wordu (už kvůli kontrole pravopisu a gramatice), o texty po pádu prohlížeče nepřicházím. Ale dovedu si představit, co to udělá s uživateli, kteří píší své webové příspěvky rovnou v editoru na stránce.

Ztráta textu z webových formulářů, ale i obyčejné vyplňování dat od začátku, jsou přinejmenším otravné. Opera nebo Firefox někdy dovedou data do formulářů vrátit, problém je však s vizuálními editory (TinyMCE, CKeditor), ty se tomu bohužel brání a tak jejich JavaScriptový kód nahodí nad textovou oblast editor s prázdným obsahem.

Pokud používáte webový prohlížeč Firefox, můžete se pokusit ztrátě dat z formulářů zabránit. Pomůže vám s tím jednoduché rozšíření nazvané Lazarus (pozor, neplést s vývojářským nástrojem stejného jména). Po instalaci a restartu Firefoxu se Lazarus objeví jako funkce v kontextové nabídce formulářových políček. Je-li k dispozici automaticky uložený obsah, pak jej v případě potřeby obnovíte funkcí Restore, která zobrazí buď datum a čas posledního uložení nebo rovnou text, který je uložen.

Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu

Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu

Nastavení pomůcky Lazarus si zobrazíte přes Správce doplňků. Okno s nastavením je rozděleno na tři části, v první si vybíráte zobrazení textu nebo času uložení v obnovovací nabídce. Aby ukládaná data nenarostla do příliš velkých objemů, doporučuji se přepnout na kartu Security a zapnout odstraňování uložených formulářů po nějaké době. Týden je zřejmě ideální. Na kartě Database můžete odstranění uložených dat provést ručně.

Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu

Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu

Lazarus jsem vyzkoušel jak v kombinaci s běžným textovým polem ve formuláři, tak s vizuálním editorem TinyMCE. V obou případech funguje bezvadně a mohu jej doporučit jako užitečnou pomůcku pro nápravu škody způsobené pádem prohlížeče.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, je i nějaké řešení pro Drupal, které by ukládalo koncepty článků, podobně jako to umí Wordpress?

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru