Lazarus: jak neztratit data z webových formulářů

Snad každý webový prohlížeč někdy havaruje. Od doby, co je možné například ve Firefoxu jednoduše obnovit předchozí seznam otevřených panelů, to není až tak tragické. Ovšem jen v případě, že jste právě nevyplňovali nějaký webový formulář. Ztráta rozepsaného článku nebo jiného textu je nepříjemná.

Reklama

Stalo se mi to už několikrát. Firefox mi zhavaroval ve chvíli, kdy jsem do něj pracně vyplňoval text s článkem, nahrával obrázky a upravoval další údaje ve formulářích na nějakých webech. Tedy, nestává se to moc často, ale většinou v ten nejméně vhodný okamžik. Protože si veškeré texty připravuji bokem ve Wordu (už kvůli kontrole pravopisu a gramatice), o texty po pádu prohlížeče nepřicházím. Ale dovedu si představit, co to udělá s uživateli, kteří píší své webové příspěvky rovnou v editoru na stránce.

Ztráta textu z webových formulářů, ale i obyčejné vyplňování dat od začátku, jsou přinejmenším otravné. Opera nebo Firefox někdy dovedou data do formulářů vrátit, problém je však s vizuálními editory (TinyMCE, CKeditor), ty se tomu bohužel brání a tak jejich JavaScriptový kód nahodí nad textovou oblast editor s prázdným obsahem.

Pokud používáte webový prohlížeč Firefox, můžete se pokusit ztrátě dat z formulářů zabránit. Pomůže vám s tím jednoduché rozšíření nazvané Lazarus (pozor, neplést s vývojářským nástrojem stejného jména). Po instalaci a restartu Firefoxu se Lazarus objeví jako funkce v kontextové nabídce formulářových políček. Je-li k dispozici automaticky uložený obsah, pak jej v případě potřeby obnovíte funkcí Restore, která zobrazí buď datum a čas posledního uložení nebo rovnou text, který je uložen.

Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu

Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu

Nastavení pomůcky Lazarus si zobrazíte přes Správce doplňků. Okno s nastavením je rozděleno na tři části, v první si vybíráte zobrazení textu nebo času uložení v obnovovací nabídce. Aby ukládaná data nenarostla do příliš velkých objemů, doporučuji se přepnout na kartu Security a zapnout odstraňování uložených formulářů po nějaké době. Týden je zřejmě ideální. Na kartě Database můžete odstranění uložených dat provést ručně.

Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu

Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu

Lazarus jsem vyzkoušel jak v kombinaci s běžným textovým polem ve formuláři, tak s vizuálním editorem TinyMCE. V obou případech funguje bezvadně a mohu jej doporučit jako užitečnou pomůcku pro nápravu škody způsobené pádem prohlížeče.

Reklama

Komentáře

Dobrý den, je i nějaké řešení pro Drupal, které by ukládalo koncepty článků, podobně jako to umí Wordpress?

Dobrý den, zkuste modul Draft.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář