Kuler: vytvořte si barevné schéma nejenom pro web

Hledáte sladěné barevné profily pro svoje webové stránky nebo jiné projekty, kde pracujete s grafikou? Výběr pětice barev (více už je moc), které použijete, nemusí být pro každého jednoduchý. Pomoci vám může online aplikace od Adobe s názvem Kuler.

Ne každý z nás má dostatečně vyvinutý smysl pro vhodné kombinace barev. U někoho bych zase řekl, že má smysl pro barvy vyvinut až příliš... Každopádně pokud se snažíte vytvořit barevnou paletu třeba pro své webové stránky, ale stále cítíte, že to jaksi není ono, tak právě pro vás je určen Adobe Kuler.

Předpokladem pro zobrazení Adobe Kuleru na adrese kuler.adobe.com je přítomnost Adobe Flash 10 ve vašem počítači. Pokud tedy nemáte aktuální verzi Flash Playeru, pak ji nejprve nainstalujte. Poté se můžete pustit do tvorby barevných kombinací, sestavení palety barev z předloženého obrázku nebo si vybrat nějakou již existující sadu barev, z celé řady témat nabízených v Kuleru.

Proč Kuler nabízí jen pětibarevné kombinace? Inu proto, že nejde o nástroj pro tvorbu omalovánek a jedním z receptů na perfektně sladěnou barevnou kombinaci je právě střídmost. Pět barev je tak akorát pro většinu projektů.

Vyberte jednu barvu, zbytek se doplní

Pokud ještě nemáte ani logo připravovaných webových stránek, pak klepněte na odkaz Create a volbu From a Color. Na barevné škále si pomocí myši vyberte jednu základní barvu, všechny ostatní pak Kuler doplní tak, aby s ní nějakým způsobem ladily. Barvu můžete specifikovat i zadáním jejího zápisu pomocí HSV, RGB, CMYK, LAB nebo, v případě webu asi nejčastěji, pomocí HEXA označení, např. #0066CC.

Adobe Kuler a výběr barev

Adobe Kuler a výběr barev

Všimněte si nabídky Select a Rule. Volba jedné ze zde nabízených možností ovlivní výslednou skladbu barev. Sleduje, jak se paleta mění při výběru jedné z možností:

 • Analogous (analogické)
 • Monochromatic (monochromatické)
 • Triad (trojzvuké)
 • Complementary (doplňkové)
 • Compound (vícesložkové)
 • Shades (odstínové)
 • Custom (vaše vlastní nastavení)

Barevná paleta podle obrázku

Chcete-li paletu barev přizpůsobit nějakému obrázku, například již existujícímu logu, pak klepněte na Create|From an Image. Tlačítkem Upload nahrajete obrázek z disku, k dispozici je i propojení na Flickr. Paleta barev závisí na výběru nálady v nabídce Select a Mood:

 • Colorful (plná barev)
 • Bright (jasná)
 • Muted (tlumená)
 • Deep (hluboká)
 • Dark (tmavá)
 • Custom (vaše vlastní)

Adobe Kuler a barvy podle obrázku

Adobe Kuler a barvy podle obrázku

Výběr existujících témat

Část Kuleru nazvaná Themes nabízí výběr nejnovějších barevných palet, nejpopulárnějších, nejhodnocenějších nebo zcela náhodně vybraných. Stačí na jednu z nich klepnout a prohlédnout si ji v náhledovém pruhu nahoře. Pokud chcete barvy mírně upravit nebo zkopírovat jejich hodnoty, klepněte na tlačítko Make changes to this theme. Dostanete se do již známého prostředí pro výběr barev.

Adobe Kuler a témata barevných palet

Adobe Kuler a témata barevných palet

Na webu Adobe Kuler najdete řadu dalších zajímavostí ze světa barev. Pod odkazem Pulse se ukrývá vyhodnocení nejpoužívanějších barev pro různá místa na světě. Koho teorie okolo barev zajímají podrobněji, najde pod odkazem Links tipy na další weby s informacemi.

Adobe Kuler není jen zdarma dostupná online aplikace, kterou najdete na webu. Stejný nástroj je integrován i do zatím nejnovější sady grafických programů Adobe Creative Suite 4.

Kombinace barev nabízí i Microsoft ve formě miniaplikace pro Windows Vista. Více v článku Colour Picker: vzorník barev snadno a rychle.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru